O‘zbekiston energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov Rossiyadan O‘zbekistonga Qozog‘iston hududi orqali “Markaziy Osiyo — Markaz” gaz quvuri bo‘yicha gaz yetkazib berish yo‘lga qo‘yilganiga munosabat bildirdi.
“Albatta, bu tarixiy sana… Chunki shu vaqtgacha biz hozir turgan joyimizdan Rossiyaga gaz yetkazib berilgan. Bunday qisqa vaqt ichida birinchi marta gaz o‘lchash qurilmasi [Qoraqalpog‘istondagi „Beynov“ stansiyasi] qurilib, noldan foydalanishga topshirildi. Bugundan (7-oktabr — tahr.) Rossiyadan gaz qabul qilishni boshladik”, — dedi u (“O‘zbekiston 24” telekanali iqtibosi).
7-oktabr kuni O‘zbekiston, Qozog‘iston va Rossiya prezidentlari Rossiya gazini O‘zbekistonga yetkazib berishni boshladi. Shavkat Mirziyoyev mazkur gaz transport yo‘lagining ishga tushirilishi strategik ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi. “Birinchidan, bu mamlakatimiz va butun mintaqamizning energetik xavfsizligi, „moviy yoqilg‘i“ bilan ishonchli va kafolatli ta’minlanishida muhim omil bo‘lmoqda. Ikkinchidan, bu iqtisodiyot tarmoqlari va aholini uglerod bilan uzluksiz ta’minlash uchun qo‘shimcha gaz hajmidir”, — dedi u.
Uzoq muddatli hamkorlik doirasida Rossiyadan tabiiy gaz yetkazib berish O‘zbekiston iqtisodiyoti o‘sishi, aholi va energiya resurslariga bo‘lgan talabni hisobga olgan holda kuz-qish mavsumida gaz defitsitining bir qismini ta’minlab beradi, deya qayd etdi energetika vaziri.
“Prezidentimizning [Rossiyaga] rasmiy tashrifi doirasida biz va „Gazprom“ gaz yetkazib berish bo‘yicha o‘rta va uzoq muddatli shartnomalar bo‘yicha muzokaralarni boshladik”, — dedi Energetika vazirligi rahbari.
Iyun oyida O‘zbekiston hukumati va “Gazprom” o‘rtasida Rossiya gazini mamlakatga yetkazib berish bo‘yicha kelishuv, shuningdek, yoqilg‘i qabul qilish va tashish uchun gaz tashish tizimini tayyorlash bo‘yicha yo‘l xaritasi imzolangandi. Keyinroq O‘zbekiston Energetika vazirligi kelishuv ikki yilga tuzilgani, yetkazib berish hajmi kuniga 9 million kub metrni, yillik hajmi deyarli 2,8 milliard kub metrni tashkil etishini ma’lum qilgan.

Министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов прокомментировал запуск поставок газа из России в Узбекистан через территорию Казахстана по газопроводу «Средняя Азия — Центр».
«Конечно, это историческая дата… Потому что до сих пор с места, где мы сейчас находимся, газ поставлялся в Россию. Впервые за такие рекордно короткие сроки с нуля построена и введена в эксплуатацию газоизмерительная [станция „Бейнеу“ в Каракалпакстане]. И вот с сегодняшнего дня (7 октября — ред.) мы начали получать газ из России», — сказал он (цитата по телеканалу «Узбекистан 24»).
7 октября президенты Узбекистана, Казахстана и России дали старт поставкам российского газа в Узбекистан. Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что запуск данного газотранспортного коридора имеет стратегическое значение. «Во-первых, это является важным фактором энергетической безопасности нашей страны и всего региона, надёжных и гарантированных поставок „голубого топлива“. Во-вторых, дополнительные объёмы газа для бесперебойного снабжения углеродами отраслей экономики и населения», — заявил он.
Поставки российского «голубого топлива» в рамках долгосрочного партнёрства помогут покрыть часть дефицита газа в осенне-зимний период с учётом роста экономики, численности населения и спроса на энергоресурсы в Узбекистане, отметил министр энергетики.
«В рамках официального визита нашего президента [в Россию] мы с „Газпромом“ начали переговоры о среднесрочном и долгосрочном контрактах по поставкам газа», — сообщил также глава Минэнерго.
В июне правительство Узбекистана и «Газпром» подписали соглашение о поставках российского газа в страну, а также «дорожную карту» по подготовке газотранспортной системы к приёмке и транспортировке топлива. Минэнерго Узбекистана позже сообщило, что соглашение заключено на два года, объём поставок составит 9 млн кубометров в сутки, годовой объём — почти 2,8 млрд кубометров.
В интервью «Газете.uz» в сентябре Журабек Мирзамахмудов отмечал, что весь объём газа, поставляемого из России и Туркменистана, будет направляться на внутренний рынок. Ранее ТАСС со ссылкой на отчёт Центра развития энергетики России сообщил, что «Газпром» может увеличить поставки газа в Китай транзитом через Центральную Азию до 20 млрд кубометров в год.