“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida 25-oktabrdan 1-dekabrgacha, “kuzgi daraxt ekish mavsumi” e’lon qilinadi, uning doirasida 85 million tup ko‘chat ekish rejalashtirilmoqda. Bu haqda chorshanba kuni O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev boshchiligida o‘tkazilgan yig‘ilishda ma’lum qilindi.
Davlat rahbari tashabbusi bilan 2021-yil noyabr oyidan boshlab har yili 200 mln tup (kuzda 85 mln, bahorda 125 mln) daraxt ekish loyihasi amalga oshirilmoqda.
Yig‘ilishda shu davrda 1,2 ming gektardan ortiq yashil bog‘ va jamoat parklari, 1 mln gektardan ziyod yashil hudud va qoplamalar barpo etilgani ma’lum qilindi.
Umuman, jamiyatda, mas’ullarda daraxtga nisbatan munosabat o‘zgardi, deya qayd etdi prezident. Bunda barcha darajadagi rahbarlar, vazirlar, hokimlar, mahalla faollari, jamoat arboblari, nuroniylar, san’atkor va sportchilar, mashhur blogerlar o‘rnak ko‘rsatishlari muhimligi ta’kidlandi.
Buning uchun Respublika shtabi tashkil qilinadi. Fanlar akademiyasi, Tuproqshunoslik, O‘rmonchilik institutlari, o‘rmon xo‘jaliklari rahbarlari ham shtabga a’zo bo‘ladi. Shtab tuproq tahlili, iqlim sharoiti asosida qayerga, qachon, qaysi ko‘chat turini qancha ekishni belgilab beradi.
Tayyorgarlik ishlari, ko‘chat tarqatish, ekish jarayonlarini tumanma-tuman televideniye va radio orqali yoritib borish muhimligi qayd etildi.
Avvalgi xatolarni takrorlamaslik
Shavkat Mirziyoyev o‘tgan yillardagi xatolarni takrorlashga yo‘l qo‘yib bo‘lmasligini ta’kidladi. “Gazeta.uz” prezidentning o‘zi bir necha bor ta’kidlagan sug‘orish tizimi bo‘lmagan joylarga ko‘chat ekish holatlari, daraxt navlarini noto‘g‘ri tanlash, parvarish qilinmasligi, shuningdek, millionlab daraxtlar qo‘shib yozilgani haqida yozgandi (quyidagi materiallarga qarang).
Davlat rahbari kuzgi mavsumida o‘tgan yillardagi xatolarni takrorlamaslik shart ekaniga e’tibor qaratdi. Bu boradagi vaziyatni o‘zgartirish uchun endilikda avtomobil, temir yo‘l, daryo, kanallar yoqalari aholi va tadbirkorlarga shartnoma bilan yer toifasi o‘zgartirmasdan bo‘lib berilishi belgilandi.
Yig‘ilishda aholining daraxt ekishga bo‘lgan qiziqishini oshirish va rag‘batlantirish ishlarini yanada kuchaytirish zarurligi qayd etildi.
Bandlik vazirligining Jamoat ishlari jamg‘armasi mablag‘lari bundan buyon mahallalarni o‘ziga yo‘naltirilishi, ular esa bu mablag‘larni daraxt ekish, parvarishlash va tozalik tadbirlariga yo‘naltirishi ta’kidlandi.
O‘rmon xo‘jaligi agentligiga joriy mavsumda har bir mahallaga 200 tadan ko‘chatni bepul yetkazib berish topshirildi. Bundan tashqari har bir viloyat hokimi ham 300 ming dona ko‘chatni mahallalarga tekinga tarqatadi.
Har bir mahalla va tumanda qaysi daraxt yaxshi ko‘karishini odamlarning o‘zi yaxshi bilishi, shu bois ko‘chat turini aholi bilan bamaslahat tanlash kerakligi aytildi.
“Yashil belbog‘” va xususiy obodonlashtirish bo‘limlari
Shavkat Mirziyoyev o‘rmon xo‘jaliklarida 5 mln dona daraxt ekish, chiqindi poligonlari atrofida va yirik sanoat korxonalari hududida “yashil belbog‘” yaratish, dala chetlarida 20 mln tup terak, tut va uzum ekish, bog‘cha, maktab, oliygoh va shifoxonalar hududida 3,5 million dona ko‘chat ekish, Orolning qurigan tubida 100 ming gektarda “yashil qoplama”larni barpo etish rejalarini qo‘llab-quvvatladi.
Yig‘ilishda daraxtlar va yashil hududlarni parvarish qilishni yaxshilash maqsadida obodonlashtirish bo‘linmalari faoliyatini takomillashtirish masalasi ko‘rib chiqildi. Bu borada hozirda shahar va tumanlardagi obodonlashtirish xizmatini xususiy sektorga berish, har bir ko‘chani daraxtlari bilan alohida-alohida lot qilib, bir yillik mablag‘i bilan ochiq tanlovga qo‘yish taklifi o‘rganilmoqda.
Bu tartibni avvalo tajribadan o‘tkazib ko‘rish, natijasiga qarab barcha tuman va shaharlarni ushbu tizimga o‘tkazish lozimligi qayd etildi.

Сезон осенней посадки деревьев в рамках общенационального проекта «Яшил макон» начнётся 25 октября и продлится до 1 декабря. Планируется высадить очередные 85 миллионов саженцев, сообщил на совещании в среду президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
Проект по ежегодной посадке 200 миллионов деревьев реализуется по инициативе главы государства с ноября 2021 года.
На совещании говорилось, что за два года в стране было заложено более 1200 га зелёных садов и общественных парков, более 1 миллиона гектаров зелёных зон и дорожек.
Благодаря проекту в обществе и у ответственных лиц изменилось отношение к деревьям, отметил президент. Он подчеркнул важность личного примера каждого руководителя, министра, хокима, а также активистов махаллей, общественных деятелей, старшего поколения, деятелей культуры и искусства, спортсменом и известных блогеров.
Для организованной посадки деревьев будет сформирован республиканский штаб, в который войдут руководители Академии наук, институтов почвоведения и лесного хозяйства, а также лесных хозяйств. Они определят выбор саженцев на основе анализа почвы и климатических условий регионов, а также сроки и объёмы посадки деревьев.
Работы по подготовке к посадке, распространению саженцев и непосредственно посадку во всех районах поручено освещать по телевидению и радио.
Избежать ошибок прошлых лет
Шавкат Мирзиёев подчеркнул недопустимость повторения ошибок прошлых лет. «Газета.uz» писала о многих случаях посадки саженцев в местах, где нет полива, неправильного подбора сортов деревьев, отсутствия ухода, а также приписок миллионов деревьев, о чём неоднократно говорил и сам президент (см. материалы по теме ниже).
Чтобы изменить ситуацию, люди должны быть заинтересованы в посадке и сохранении деревьев, отметил глава государства. Он предложил распределить земли вдоль автомобильных и железных дорог, рек и каналов между жителями и предпринимателями на основании договора без изменения категории земель.
Президент отметил важность повышения заинтересованности и поощрения людей к посадке деревьев. Он сказал, что средства из Фонда общественных работ Министерства занятости теперь будут предоставлять самим махаллям, которые будут направлять деньги на посадку деревьев, уход за ними и уборку территории.
Агентству лесного хозяйства поручено бесплатно доставить по 200 саженцев каждой из более 9300 махаллей страны. С 15 октября во всех районах и махаллях будут организованы ярмарки саженцев, которые будут работать в течение месяца. На них должны поставить 30 миллионов саженцев.
Кроме того, хоким каждой области должен выделить махаллям в общей сложности 300 тысяч саженцев деревьев.
Каждая махалля и каждый район сами знают, какие деревья у них лучше растут, поэтому выбор сортов должен согласовываться с населением, подчеркнул президент.
Зелёные пояса и частные отделы благоустройства
Шавкат Мирзиёев поддержал проекты по посадке 5 миллионов деревьев в лесных хозяйствах, создании зелёных поясов вокруг полигонов отходов и на территориях крупных промышленных предприятий, 20 миллионов саженцев тополей, тутовника и винограда по краям полей, 3,5 миллиона саженцев на территориях детсадов, школ, вузов и медучреждений, а также 100 тысяч га «зелёного ковра» на высохшем дне Аральского моря.
Он остановился на вопросе совершенствования деятельности отделов благоустройства в целях улучшения работы по уходу за деревьями и зелёными зонами.
В качестве эксперимента предлагается передать службы благоустройства в областях, районах и городах частному сектору. В этом случае каждая улица вместе с деревьями будет разделена на лоты и выставлена на открытый конкурс с указанием годовой суммы.
Ответственным лицам поручено разработать условия и порядок финансирования аутсорсинга услуг по благоустройству. В случае успеха проекта его могут распространить на всю страну.