Qozog‘iston O‘zbekistonga ma’lum shartlar asosida neft yetkazib berish hajmini oshirish masalasini o‘rganishga tayyor. Bu haqda chorshanba kuni Qozog‘iston energetika vaziri o‘rinbosari Yerlan Akkenjenov ma’lum qildi, deb yozadi Tengrinews.kz.
“O‘zbekiston tomoni Xitoy yoki boshqa xorijiy davlatlarga qaraganda yaxshiroq narx va shartlarni taklif qilsa, yetkazib berish hajmini oshirishni ko‘rib chiqishga tayyormiz. Qolaversa, bu masala o‘zbekistonlik hamkasblar va Qozog‘istonning yer qa’ridan foydalanuvchilari bilan allaqachon muhokama qilingan”, — dedi u.
Vazir o‘rinbosari Rossiya nefti O‘zbekiston bozorida qozoq neftini siqib chiqarayotgani haqidagi xabarlarni rad etdi.
“Bu yolg‘on. Ayni paytda O‘zbekistonga 87 ming tonna Qozog‘iston nefti tashilmoqda. Ta’minot shartlarini yaxshilash bo‘yicha kelishib olsak, shunga mos ravishda hajm ham ortadi. Qozog‘iston neftini boshqa yo‘nalishlardan jo‘natishimiz mumkin bo‘ladi. Haqiqatan ham Rossiya nefti yetkazib berilmoqda, ammo ular bizning qozog‘istonlik ishlab chiqaruvchilarning hajmidan ancha past”, — dedi Yerlan Akkenjenov.
Aniqlik kiritilishicha, O‘zbekiston yo‘nalishi bo‘yicha neft yetkazib berish Shag‘ir (Chimkent) va Qasimov neft nasos stansiyasidan (Atirau) amalga oshiriladi.
Rossiyaning “Vedomosti” nashri Rossiya nefti Qozog‘iston neftini O‘zbekiston bozoridan siqib chiqarayotgani haqida xabar bergan edi. Joriy yil ikkinchi choragida loyiha quvvati yiliga 5,5 mln tonna neftni tashkil etuvchi Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodi yo‘nalishi bo‘yicha Qozog‘iston hududi orqali O‘zbekistonga Rossiya neftining quvurlar orqali tranziti joriy yilning birinchi choragiga nisbatan qariyb 4 barobar oshdi va 37,9 ming tonnaga yetdi.
Rossiya eksportining bir qismi temir yo‘l orqali amalga oshirilmoqda. Yilning birinchi yarmida Rossiya temir yo‘l orqali O‘zbekistonga neft va neft mahsulotlarini yetkazib berish hajmini 2022-yilning shu davriga nisbatan 5,2 barobarga oshib, 1,2 mln tonnaga yetkazdi. Bunda umumiy hajmning atigi 0,6 foizini xom neft, 28 foizini benzin, 20,8 foizini yoqish mazuti tashkil etdi, dedi Tabiiy monopoliyalar muammolari institutining yuk tashish tadqiqot bo‘limi rahbari Aleksandr Slobodyanik.
Yil boshida O‘zbekiston Rossiya bilan 300 ming tonna Rossiya neftini yetkazib berish bo‘yicha kelishib olgan edi. “KazTransOil” mart oyida O‘zbekistonga 250 ming tonna Rossiya neftini tashish rejasini e’lon qilgan edi, biroq avgust oyida prognoz 180 ming tonnagacha kamaytirildi. Yilning birinchi yarmida O‘zbekistonga Qozog‘iston orqali tranzit yo‘lda 48,5 ming tonna Rossiya nefti yetkazib berilgan bo‘lsa, ikkinchi yarim yillikda 131,5 ming tonna import qilish rejalashtirilgan.
2022-yilda Qozog‘iston O‘zbekistonga 87 ming tonna, joriy yilning 9 oyida, garchi 2023-yilda 300 ming tonna yetkazib berish rejalashtirilgan bo‘lsada, 46 ming tonna neft eksport qildi. Bu Qozog‘iston neftining Rossiya tomonidan siqib chiqarilishidan dalolat berishi mumkin. Qozog‘iston hududi orqali 300 ming tonna Rossiya neftini tranzit qilish bo‘yicha kelishuvga muvofiq, yil boshidan buyon O‘zbekistonga 79 ming tonna yetkazib berildi.
6-oktabr kuni Rossiya va O‘zbekiston neft yetkazib berish, shuningdek, temir yo‘l orqali neft mahsulotlarini yetkazib berish sohasida hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha kelishuvlarga erishdi. Mazkur hujjat Rossiya prezidentlari Vladimir Putin va O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Moskvada bo‘lib o‘tgan muzokaralari yakunlari bo‘yicha imzolandi. Kutilayotgan ta’minot hajmi aniqlanmagan.

Казахстан готов изучить вопрос увеличения поставок нефти в Узбекистан при определённых условиях. Об этом в среду сообщил заместитель министра энергетики Казахстана Ерлан Аккенженов, передаёт Tengrinews.kz.
«Если узбекская сторона предложит цены и условия лучше, чем в направлении Китая или других стран зарубежья, мы готовы рассмотреть увеличение поставок. Кроме того, данный вопрос уже обсуждался с узбекскими коллегами и недропользователями Казахстана», — сказал он.
Замминистра опроверг сообщения о том, что российская нефть вытесняет казахстанскую на рынке Узбекистана.
«Это неправда. На сегодняшний момент казахстанской нефти в Узбекистан транспортируется 87 тысяч тонн. Если нам удастся договориться об улучшении условий поставок, то, соответственно, объем увеличится. Мы сможем направить нефть РК с других направлений. Объёмы российской нефти действительно поставляются, но они гораздо ниже, чем объёмы наших казахстанских производителей», — сообщил Ерлан Аккенженов.
Уточняется, что поставка нефти в направлении Республики Узбекистан осуществляется с нефтеналивной станции Шагыр (Шымкент) и НПС Касымова (Атырау).
О том, что российская нефть вытесняет казахстанскую с рынка Узбекистана, сообщали российские «Ведомости». Во втором квартале транзит российской нефти по трубопроводам через территорию Казахстана в Узбекистан в направлении Ферганского нефтеперерабатывающего завода, проектная мощность которого составляет 5,5 млн тонн нефти в год, вырос относительно первого квартала этого года почти в 4 раза и достиг 37,9 тысячи тонн.
Часть российского экспорта пошла по железной дороге. В первом полугодии Россия увеличила железнодорожные поставки нефти и нефтепродуктов в Узбекистан в 5,2 раза до 1,2 млн тонн по сравнению с аналогичным периодом 2022 года. Однако только 0,6% от всего объёма составила сырая нефть, 28% — бензин, 20,8% — топочный мазут, сообщил руководитель отдела исследований грузовых перевозок Института проблем естественных монополий Александр Слободяник.
В начале года Узбекистан договорился с Россией о поставках 300 тысяч тонн российской нефти. «КазТрансОйл» в марте сообщал о планах транспортировать 250 тысяч тонн российской нефти в Узбекистан, однако в августе прогноз был снижен до 180 тысяч тонн. В первом полугодии в Узбекистан транзитом через Казахстан было поставлено 48,5 тысячи тонн российской нефти, а во втором планируется прокачать 131,5 тысячи тонн.
По данным «Ведомостей», увеличение отгрузок российской нефти произошло после того, как казахстанская стала торговаться с премией к Urals (под этим брендом на мировой рынок поставлялась и российская, и казахстанская нефть).
После вторжения России в Украину в 2022 году и усиления санкций на нефть, которая экспортировалась из Казахстана через российскую инфраструктуру, «сформировался дисконт к эталонной Brent до 30−35 долларов за баррель». Поэтому казахстанская нефть была переименована в Kebco (Kazakh Export Blend Crude Oil). Это привело к тому, что она стала дороже Urals, отмечает издание.
В 2022 году Казахстан экспортировал в Узбекистан 87 тысяч тонн нефти, за девять месяцев этого года — 46 тысяч тонн, хотя на 2023 год планировалось поставить 300 тысяч тонн, что может сигнализировать о вытеснении казахстанской нефти со стороны российской. В соответствии с соглашением о транзите 300 тысяч тонн российской нефти через территорию Казахстана с начала года в Узбекистан поставлено 79 тысяч тонн.
6 октября Россия и Узбекистан заключили соглашения о расширении сотрудничества в области поставок нефти, а также о поставках нефтепродуктов железнодорожным транспортом. Оно было подписано по итогам переговоров в Москве между президентами России Владимиром Путиным и Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым. Объёмы предполагаемых поставок не назывались.