Yevroparlament O‘zbekistonni Rossiyaning Ukrainaga harbiy bosqinini qoralashga chaqirdi. Bu haqda yevropalik deputatlar tomonidan 4-oktabr kuni qabul qilingan O‘zbekiston bo‘yicha rezolyutsiyada aytilgan (“Gazeta.uz” rezolyutsiya haqida batafsil yozgan).
Yevroparlamentning qayd etishicha, Rossiyaning Ukrainaga qarshi bosqinchilik urushi va uning oqibatlari O‘zbekiston va Rossiya bilan an’anaviy yaqin munosabatlarni saqlab kelayotgan Markaziy Osiyoning boshqa davlatlari uchun ham muammo, ham imkoniyatlar yaratadi.
“[Yevropa parlamenti] O‘zbekiston Rossiyaning Ukrainaga harbiy aralashuvini qoralamaganidan afsusda va rasmiylarni buni xalqaro hamjamiyat talablariga muvofiq qilishga chaqiradi”, — deyiladi rezolyutsiyada.
Yevropa Ittifoqining qonun chiqaruvchi va vakillik organi sobiq tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Komilovning 2022-yil 17-mart kuni Ukraina mustaqilligi, suvereniteti va hududiy yaxlitligini tan olgan holda, Ukrainadagi harbiy harakatlarni zudlik bilan to‘xtatishni so‘ragan bayonotini olqishladi. O‘shanda TIV sobiq rahbari O‘zbekiston Donetsk va Lugansk respublikalarining mustaqilligini tan olmasligini aytgandi.
“Yevroparlament O‘zbekiston BMT Bosh Assambleyasining Ukraina bo‘yicha, xususan, 2022-yil 2-martdagi (o‘sha paytda O‘zbekiston ishtirok etmagan), 2022-yil 24-mart va 2023-yil 23-fevraldagi Rossiyaning hujumini to‘xtatish va qo‘shinlarni Ukrainadan zudlik bilan olib chiqishni talab qiluvchi rezolyutsiyalar bo‘yicha ovoz berishda betaraf qolganidan afsusda.
Yevroparlament deputatlari, shuningdek, O‘zbekiston Rossiyaning 2022-yil 7-aprelda BMT Inson huquqlari kengashidan chiqarilishiga qarshi chiqqani va Prezident Shavkat Mirziyoyev 2023-yil 9-may kuni Moskvada bo‘lib o‘tgan G‘alaba paradida ishtirok etganidan afsusda.
Yevropa Ittifoqi O‘zbekiston siyosiy rahbariyatining Rossiya va Belarusga nisbatan joriy etilgan sanksiyalarni chetlab o‘tishga yo‘l qo‘ymaslik majburiyatini qayd etib, rasmiylar ushbu majburiyatga amal qilishiga umid bildirdi.
Yevrokomissiya Rossiyaga qarshi sanksiyalarning 11-roundi Markaziy Osiyo orqali sanksiyalardan qochishga qarshi kurashishga qaratilganligini ta’minlashi kerak. Qayd etilishicha, o‘tgan yildan beri mintaqa davlatlari va Rossiya Federatsiyasi o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmining keskin oshgani “Rossiya va Belarusga sanksiyalangan tovarlar va texnologiyalarni qayta jo‘natish punktiga aylanishi mumkinligidan dalolat beradi”.
Yevroparlament O‘zbekiston hukumati va xalqi Ukrainaga oziq-ovqat va tibbiy yordam ko‘rsatishni kuchaytirganini olqishlaydi va ularni Ukrainaga yordam ko‘rsatishni davom ettirishga taklif qiladi.
Shuningdek, Yevropa Ittifoqi organi O‘zbekiston turli siyosiy sabablarga ko‘ra Rossiyani safarbarlik va shaxsiy erkinliklarning bo‘g‘ilishi fonida tark etgan ko‘plab Rossiya fuqarolarini qabul qilganini ham olqishlaydi.
Yevroparlament deputatlari barqaror sheriklik sharoitida Yevropa Ittifoqining energiya diversifikatsiyasidagi O‘zbekiston tabiiy resurslari salohiyatini e’tiborga oldilar va shu bilan birga O‘zbekistonning tarmoq islohotlarini moliyalashtirish, energiya samaradorligini oshirish va issiqxona gazlari chiqindilarini kamaytirishda YeIning hal qiluvchi rolini e’tirof etdilar.
Yevroparlament Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston o‘rtasidagi o‘zaro anglashuv memorandumi va ikki tomonlama maslahatlashuvlar asosida har ikki tomon o‘z energiya va ekologik xavfsizligini yaxshilashga intiladi, deb hisoblaydi.
“Shu munosabat bilan [Yevropa parlamenti] Rossiya davlat kompaniyalari va O‘zbekistonning gaz sektoridan foyda ko‘rayotgan rossiyalik siyosiy insayderlarga berilgan imtiyozlardan hamda Rossiyaning gaz yetkazib berish orqali siyosiy ustunlikka erishishga urinishlaridan afsusda”, — deyiladi rezolyutsiyada.
“Gazeta.uz” Yevroparlament O‘zbekiston bo‘yicha rezolyutsiyani qanday qabul qilgani, unda mamlakatning yutuq va muammolari hamda Yevropa Ittifoqi tavsiyalari keltirilgani haqida batafsil ma’lumot bergandi. “Yevropa Ittifoqi O‘zbekiston uchun yaxshi kuch bo‘lishda davom etadi… Shu bilan birga, biz ham do‘stlar kabi kamchiliklar haqida ochiq gapiramiz”, — dedi Yevroparlament deputatlaridan biri debatda.

Европейский парламент призвал Узбекистан осудить военное вторжение России в Украину. Об этом говорится в резолюции по Узбекистану, принятой евродепутатами 4 октября («Газета.uz» писала подробно о резолюции).
Европарламент отмечает, что агрессивная война России против Украины и её последствия создают как проблемы, так и возможности для Узбекистана и других государств Центральной Азии, которые традиционно поддерживали тесные отношения с Россией.
«[Европарламент] сожалеет, что Узбекистан не осудил военное вторжение России в Украину, и призывает власти сделать это в соответствии с требованиями международного сообщества», — говорится в резолюции.
Законодательный и представительный орган Евросоюза приветствовал заявление бывшего министра иностранных дел Абдулазиза Камилова от 17 марта 2022 года, в котором он просит немедленно прекратить боевые действия в Украине, признавая при этом независимость, суверенитет и территориальную целостность Украины. Тогда экс-глава МИДа заявил, что Узбекистан не признал независимость Донецкой и Луганской республик.
Европарламент сожалеет, что Узбекистан воздержался при голосовании по резолюциям генеральной ассамблеи ООН по Украине, в частности, от 2 марта 2022 года (тогда Узбекистан не принимал участия), 24 марта 2022 года и 23 февраля 2023 года, требующим прекращения российского наступления и немедленного вывода войск из Украины.
Евродепутаты также сожалеют, что Узбекистан выступил против исключения России из Совета ООН по правам человека 7 апреля 2022 года, а президент Шавкат Мирзиёев посетил парад Победы 9 мая 2023 года в Москве.
В Евросоюзе отмечают обязательство политического руководства Узбекистана не допускать обхода санкций, введённых в отношении России и Беларуси, и выражают надежду, что власти будут придерживаться этого обязательства.
Европейская комиссия должна обеспечить, чтобы 11-й пакет санкций против России был направлен на борьбу с обходом санкций через Центральную Азию. Отмечается, что резкий рост торговли между странами региона и РФ с прошлого года указывает на то, что «она может стать перевалочным пунктом подсанкционных товаров и технологий в Россию и Беларусь».
Европарламент приветствует тот факт, что правительство и народ Узбекистана активизировали предоставление продовольствия и медицинской помощи Украине, и предлагает им продолжать оказывать помощь Украине.
Орган ЕС также приветствует тот факт, что Узбекистан принял большое число российских граждан, которые покинули Россию по различным политическим причинам на фоне мобилизации и подавления личных свобод.
Евродепутаты приняли к сведению потенциал природных ресурсов Узбекистана в энергетической диверсификации ЕС в контексте устойчивого партнёрства, и в то же время признали решающую роль ЕС в финансировании отраслевых реформ Узбекистана, повышении его энергоэффективности и сокращении выбросов парниковых газов.
Европарламент считает, что на основе меморандума о взаимопонимании между ЕС и Узбекистаном и двусторонних консультаций обе стороны будут стремиться повысить свою энергетическую и экологическую безопасность.
«В этой связи [Европарламент] сожалеет о преимуществах, предоставленных российским государственным компаниям и российским политическим инсайдерам, извлекающим выгоду из газового сектора Узбекистана, а также попытках России получить политические преимущества посредством поставок газа», — говорится в резолюции.
«Газета.uz» подробно описывала, как Европарламент принимал резолюцию по Узбекистану, где перечислены достижения и проблемы страны и рекомендации Евросоюза. «ЕС продолжит оставаться силой добра для Узбекистана… При этом мы будем говорить откровенно о недостатках, как это делают друзья», — сказал один из евродепутатов во время дебатов.