Boshqarma ma’lumotlariga ko‘ra, voqea 12-oktabr kuni sodir bo‘lgan. Platformada bo‘lgan Metropolitenda xavfsizlikni ta’minlash boshqarmasi (MXTB) xodimi buni payqab, uning ortidan relslarga sakrab tushadi va qizni ko‘tarib, chiqarib olishga urinadi.
Mashinist darhol poyezdni to‘xtatadi. Bu vaqtda MXTBning ikkinchi xodimi yordamga keladi va u ham relslar ustiga tushadi. Ular birgalikda qizni platformaga ko‘tarishga muvaffaq bo‘lishadi.
Aniqlanishicha, qiz Farg‘ona viloyatidan bo‘lib, 2005-yilda tug‘ilgan, Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universitetining 2-bosqich talabasi. MXTB xodimlari qizga tibbiy yordam ko‘rsatish uchun tez yordam chaqirib, uning qarindoshlari bilan bog‘lanadi va sodir bo‘lgan voqea haqida xabar berishadi.
Kuzatuv kameralaridagi videoyozuvlarni ko‘rish chog‘ida qiz voqea vaqtida o‘zini noo‘rin tutgani ma’lum bo‘ldi, deya ta’kidladi boshqarma.

На станции «Алишер Навои» Ташкентского метрополитена 12 октября 18-летняя девушка бросилась на рельсы перед приближающимся поездом, сообщила пресс-служба Департамента обеспечения безопасности на объектах транспорта и туризма МВД Узбекистана.
Находившийся на платформе сотрудник Управления по обеспечению безопасности на метрополитене (УОБМ) заметил это и спрыгнул на рельсы за ней, попытался поднять и оттащить её.
Машинист немедленно остановил поезд. В это время на помощь подоспел второй сотрудник УОБМ, который также спустился на рельсы. Вместе они смогли поднять девушку на платформу.
Девушка оказалась студенткой второго курса Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами. Сотрудники УОБМ вызвали бригаду скорой помощи для оказания помощи девушке и связались с её родственниками, чтобы сообщить о произошедшем, говорится в сообщении.
Позже пресс-служба университета заявила, что руководство вуза пообщалось с девушкой, и она рассказала, что у неё закружилась голова и она упала на рельсы. «Сообщения о том, что она бросилась не рельсы, безосновательны», — говорится в сообщении.