O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 14-oktabr kuni Toshkentda barpo etilayotgan yangi infratuzilma obyektlari, kuz-qish mavsumiga tayyorgarlikning borishi bilan tanishdi, deb xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Jumladan, u Shayxontohur tumanida “Paxtakor” stadioni yaqinidagi yangi podstansiyani ko‘zdan kechirdi. Loyiha doirasida “Traktorsoz” podstansiyasidan 19 kilometrdan ziyod kabel tortilib, 2 ta transformator o‘rnatildi. Ob’ek kelgusi oyda ishga tushiriladi.
Buning natijasida poytaxt markazida kafolatlangan 130 MVt qo‘shimcha elektr energiyasi hosil bo‘ladi. Shahardagi boshqa podstansiyalarga yuklama kamayib, avariyaviy holatlar ehtimoli 60 foizga qisqaradi, deyiladi xabarda.
Davlat rahbari bu yerda Toshkent elektr ta’minoti tizimini qurish va modernizatsiya qilish bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi. Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamaxmudovning ma’lum qilishicha, ayni paytda yana 5 ta podstansiya qurish va 4 ta podstansiyani ta’mirlash ishlari olib borilmoqda, ular jami 850 MVt quvvat beradi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekistonda, jumladan, poytaxtda yuzaga kelgan energetika inqirozidan keyin 11-mart kuni prezident “Toshkent shahridagi iste’molchilarni energiya resurslari bilan barqaror ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorni imzolagan edi. Hujjatga ko‘ra, 2023-yilda Toshkentning elektr ta’minotini yaxshilashga qaratilgan 35 — 110 kV kuchlanishli elektr tarmoqlarini rivojlantirish loyihasini amalga oshirish rejalashtirilgan. Buning uchun 3,56 trln so‘m kerak bo‘ladi. Yunusobod shahri, Toshkent shahri va boshqa hududlarda yangi podstansiyalar quriladi.
Navoiy kon-metallurgiya kombinati tomonidan Shayxontohur tumanidagi obyektlarni qurish va ta’mirlash uchun 361,6 mlrd so‘m mablag‘ ajratildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 14 октября ознакомился с новыми инфраструктурными объектами и ходом подготовки к осенне-зимнему сезону в Ташкенте, сообщила пресс-служба главы государства.
В частности, ему показали новую подстанцию рядом со стадионом «Пахтакор» в Шайхантахурском районе. В рамках проекта с подстанции «Тракторсоз» протянуто более 19 км кабеля и установлены 2 трансформатора. Объект будет введён в строй в следующем месяце.
Как ожидается, в результате в центре столицы появится дополнительный источник питания мощностью 130 МВт, что позволит снизить нагрузку на другие подстанции в городе и сократить вероятность аварийных ситуаций на 60%.
Глава государства здесь ознакомился с презентацией о строительстве и модернизации в системе электроснабжения Ташкента. Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов доложил, что в настоящее время идёт строительство ещё 5 и обновление 4 подстанций, они в общей сложности обеспечат 850 МВт мощности, говорится в сообщении.
Напомним, после энергокризиса в Узбекистане, в том числе в столице, президент 11 марта подписал постановление «О мерах по стабильному обеспечению энергоресурсами потребителей в Ташкенте». Согласно документу, в 2023 году планируется реализовать проект развития электросетей напряжением 35 — 110 кВ, направленный на улучшение электроснабжения Ташкента. Для этого потребуется 3,56 трлн сумов. Новые подстанции построят на территории Yunusobod city, Tashkent city и в других районах.
361,6 млрд сумов выделил Навоийский горно-металлургический комбинат для строительства и ремонта объектов в Шайхантахурском районе.