O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev o‘tgan yili Toshkentda anomal sovuq vaqtida elektr energiyasi, gaz va issiqlik ta’minotida keng miqyosda avariyalar sodir bo‘lganida chiqarilgan “saboqdan natija nima bo‘lganini ko‘rish” maqsadida shanba kuni Chilonzor tumaniga tashrif buyurdi. Bu haqda davlat rahbari matbuot xizmati xabar berdi.
“Buning uchun kerakli qarorlar qabul qildik, katta mablag‘lar ajratdik. Xorijdan texnologiyalar, mutaxassislar olib keldik. Soha xodimlari qo‘shimcha o‘qitildi, ularning oyliklari oshirildi. Hozir rahbarlarga har bir mahalla, har bir ko‘p qavatli uy, maktab, shifoxonalarga kirib, issiqlikni kafolatlash bo‘yicha yana topshiriqlar berdim”, — dedi davlat rahbari.
“Eng muhimi, bu borada xalq nazoratini yo‘lga qo‘yamiz. Shu bilan birga, energiya tejamkorlik madaniyatini oshirish kerak. Sizga o‘xshagan ko‘pni ko‘rgan insonlar, ziyolilar bunda namuna, davlatga ko‘makchi bo‘lishi zarur”, — deya ta’kidladi u.
Prezident, shuningdek, “Yashil Makon” loyihasi doirasida kuzgi daraxt ekish mavsumini boshlab berib, mahallalardan biriga aholi bilan birgalikda ko‘chat o‘tqazdi. Joriy mavsumda 85 mln tup ko‘chat ekish rejalashtirilganini yozgan edik.
Yangi va yangilangan obyektlar
Shavkat Mirziyoyev ushbu tumanda ishga tushirilgan kogeneratsiya inshootini ham ko‘zdan kechirdi. Ma’lumki, o‘tgan qishdagi anomal sovuqda issiqlik ta’minotida uzilishlar ro‘y berdi. Chilonzor tumanining Oqtepa va Bog‘zor mahallalari vaziyat murakkab bo‘lgan hududlardan edi. Bu yerda 50 ta ko‘p qavatli uy, 7 ta ijtimoiy muassasa va o‘nlab tadbirkorlik shoxobchalari bor.
Ushbu holatning takrorlanishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun bu yerda bir vaqtning o‘zida issiqlik va elektr energiyasi ishlab chiqaradigan kogeneratsion qurilmalar ishga tushirildi. Ular soatiga 4,6 MVt elektr energiyasi hamda 29 gigakaloriyadan ortiq issiqlik ishlab chiqarish quvvatiga ega.
Turkiyaning Iltekno kompaniyasi bilan birgalikda amalga oshirilgan loyihaga Germaniyadan gaz-porshenlar hamda “Bosch” qozonlari keltirib o‘rnatildi. Shuningdek, qozonxonadan iste’molchilargacha bo‘lgan barcha issiqlik ta’minoti infratuzilmasi rekonstruksiya qilindi. Issiqlik magistrali almashtirildi, har bir turar joy binosi va ijtimoiy obyektlarda alohida issiqlik taqsimlash punktlari o‘rnatildi. Jami 13 ming metr uzunlikdagi issiqlik tarmoqlarini yangi, izolyatsiyali quvurlarga almashtirish hisobiga to‘liq yopiq tizimga o‘tkazildi va yo‘qotishlardan himoya qilindi.
Loyihaning yana bir samarali jihati — issiqlik taqsimlash punktlari maxsus datchiklar bilan jihozlangan. Havo sovib yoki isib ketishiga qarab, uy ichidagi harorat mo‘’tadil saqlab turiladi.
Majmua ishga tushirilishi natijasida yiliga 5,3 mln metr kub tabiiy gaz iqtisod qilinadi. Atmosferaga chiqadigan ifloslantiruvchi moddalar 67 foiz kamayadi, oqova suv tashlanmalari esa umuman bo‘lmaydi.
Bog‘zor va Oqtepa mahallalaridagi transformatorlar almashtirildi, elektr uzatish tarmoqlari yangidan tortildi. Bunga qo‘shimcha, ko‘p qavatli uylar tepasiga quyosh panellari o‘rnatilmoqda.Prezident “Toshkent issiqlik markazi” korxonasining Shayxontohur tumanidagi 3-sonli issiqlik markazini ham borib ko‘rdi. Bu majmua 1972-yilda qurilgan. Bu yerdagi 5 ta qozonxona umumiy qiymati 400 Gkal quvvatga ega. Jami 491 ta ko‘p qavatli uy, 150 dan ortiq ijtimoiy soha muassasalarga issiqlik yetkazib beradi.
O‘tgan qishda havo keskin sovib ketishi oqibatida tabiiy gaz bosimi pasayib, iste’molchilarga issiqlik yetkazish qiyin bo‘lgan edi. Shuning uchun joriy yilda issiqlik markazida muqobil yoqilg‘idan foydalanish imkoni yaratildi. Xususan, mazut xo‘jaligi qurilib, qozonlarning ikkitasi aralash shaklda — gaz va mazutda ishlashga moslashtirildi. Barcha qozonxonalar ta’mirlandi. Shuningdek, gaz bosimini ta’minlash maqsadida inshootga 4,6 kilometr alohida quvur tortildi.
Bu sa’y-harakatlar natijasida kuz-qish mavsumida iste’molchilarni issiqlik bilan uzluksiz ta’minlash imkoni yaratildi. Xususan, tarmoq 30 daraja sovuq haroratgacha barqaror ishlaydi. Bunday paytlarda zaxiralangan mazutdan ishlatiladi. Quvurlar izolyatsiyasi mustahkamlangani uchun issiqlik yo‘qotilishi kamaytirilgan. Natijada aholiga 65 darajadan kam bo‘lmagan issiqlik yetkazib beriladi.
Xuddi shu tartibda 5-sonli issiqlik markazi ham modernizatsiya qilingan.
“Ochig‘i, uzoq yillar davomida bu tizimga e’tibor bo‘lmagan. Issiqlik korxonalari eski resursda, eskicha uslubda ishlab kelgan. Lekin olingan issiqlik sarflangan xarajatga nisbatan o‘zini oqlamadi. Bundan odamlar ham rozi bo‘lmadi, korxonalar ham manfaat topmadi. O‘tgan yilgi sinovdan va imkoniyatlarimizdan kelib chiqib, issiqlik ta’minotini modernizatsiya qilayapmiz. Endi issiqlikni saqlash va tejash choralarini ko‘rish kerak”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.

«Увидеть, какие выводы были сделаны с прошлого года», когда Ташкент во время морозов столкнулся с масштабными отключениями электричества, газа и отопления, было целью субботней поездки президента по столице. Об этом, сообщила его пресс-служба, Шавкат Мирзиёев сказал, посещая Чиланзарский район.
«Мы приняли необходимые решения и выделили большие средства. Привезли технологии и специалистов из-за рубежа. Дополнительно обучили работников сферы, повысили им зарплату. Сейчас я дал руководителям новое поручение — зайти в каждую махаллю, каждый многоквартирный дом, школу, больницу и гарантировать, чтобы у них было тепло», — заявил Шавкат Мирзиёев.
«Самое главное — мы наладим общественный контроль в этой сфере. Вместе с тем необходимо повышать культуру энергосбережения. Такие повидавшее многое люди, как вы, представители интеллигенции должны подать пример и помочь государству в этом деле», — отметил он.
теплоснабжение, шавкат мирзиёев, электроснабжение, энергосберегающая
Президент посадил вместе с общественностью саженцы в одной из махаллей, дав старт осеннему сезону посадки деревьев в рамках проекта «Яшил макон». Мы писали, что в этом сезоне планируется высадить 85 миллионов саженцев.
Новые и обновлённые объекты
В этом районе Шавкат Мирзиёев осмотрел когенерационную станцию. В махаллях Октепа и Богзор, где расположено 50 многоквартирных домов, 7 социальных учреждений и десятки объектов бизнеса, во время аномальных холодов прошлой зимой наблюдались перебои в теплоснабжении.
Чтобы не допустить повторения этой ситуации, здесь запущены когенерационные установки для совместного производства электричества и тепла. Они способны вырабатывать 4,6 мегаватт электроэнергии и более 29 гигакалорий тепла в час, говорится в сообщении.
В рамках проекта была реконструирована вся инфраструктура теплоснабжения от котельной до потребителей. Заменена теплотрасса, установлены отдельные теплораспределительные пункты в каждом жилом доме и социальном объекте. Всего 13 тысяч метров тепловых сетей переведены на замкнутую систему и защищены от потерь путём замены старых труб на новые изолированные трубы.
Пункты распределения тепла оснащены датчиками, позволяющими регулировать тепло в домах в зависимости от изменения температуры воздуха.
Запуск комплекса позволит будет экономить 5,3 миллиона кубометров газа в год, выбросы загрязняющих веществ в атмосферу сократятся на 67% и не будет необходимости в утилизации сточных вод, отмечается в сообщении.
В махаллях Богзор и Октепа также заменены трансформаторы и заново проложены линии электропередачи.
Президент также посетил обновлённую теплоцентраль №3 предприятия «Тошкент иссиклик маркази» в Шайхантахурском районе. Она была построена в 1972 году. Её 5 котельных вырабатывают 400 Гкал тепла и обеспечивают им 491 многоквартирный дом и более 150 учреждений социальной сферы.
Чтобы избежать сбоев в теплоснабжении, как прошлой зимой, здесь создана возможность выработки тепла из альтернативного топлива. Построено мазутное хозяйство, два котла приспособлены к гибридной работе — на газе и мазуте. Все котельные отремонтированы. Для обеспечения нормального давления газа к теплоцентрали подведён отдельный газопровод протяжённостью 4,6 км.
Как говорится в сообщении, теперь теплосети могут стабильно работать при температуре до -30 градусов Цельсия. В этом процессе будут задействованы резервы мазута. Усилена изоляция труб, что позволило снизить потери тепла. Это должно обеспечить подачу тепловой энергии температурой не менее +65 градусов.
Аналогичным образом модернизирована теплоцентраль №5.
«С учётом прошлогодних испытаний и используя имеющие возможности, мы проводим модернизацию теплоснабжения. Теперь необходимо принять меры сохранения и экономии тепла», — отметил Шавкат Мирзиёев.
Глава государства также осмотрел новую подстанцию рядом со стадионом «Пахтакор» в этом же районе. В рамках проекта с подстанции «Тракторсоз» протянуто более 19 км кабеля и установлены 2 трансформатора. Объект будет введён в строй в ноябре.
«В результате в центре столицы появится дополнительный источник питания мощностью 130 мегаватт. Снизится нагрузка на другие подстанции в городе, вероятность аварийных ситуаций сократится на 60%», — сообщила пресс-служба президента.
Согласно озвученным данным, сейчас идёт строительство ещё 5 и обновление 4 подстанций, они в общей сложности обеспечат 850 мегаватт мощности.