Farg‘ona shahri hayvonot bog‘idagi zebra nobud bo‘ldi, deya xabar bermoqda viloyat Ekologiya boshqarmasi matbuot xizmati.
Bog‘ direktori holatga izoh berar ekan, jonzot qarib o‘lganini ma’lum qilgan.
U zebralar asosan 10−15 yil umr ko‘rishini ta’kidlab, jonzot 5 yoshida bog‘ga kelgani va bu yerda 7 yil yashab, 12 yil umr ko‘rganini aytgan.
Farg‘ona viloyat prokuraturasi, viloyat Ekologiya boshqarmasi, Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish boshqarmasi va boshqa tegishli tashkilotlar ishtirokida dalolatnomaga asosan zebra jasadini tekshirilib, lobaratoriya tahlil ishlari olib borilmoqda.
“Zebralar 1−1,5 yoshida voyaga yetadi. Qo‘lga o‘rganadi, tutqunlikda ko‘payadi. Vaziyatning qulay kombinatsiyasi bilan, tabiiy sharoitda zebralar 10 yilgacha, asirlikda esa 15 yilgacha yashashi mumkin. Qimmatli terisi uchun ko‘plab ovlanishi tufayli soni keskin kamayib ketgan”, — deyiladi xabarda.
Eslatib o‘tamiz, 2023-yilning fevral oyida mazkur hayvonot bog‘ida Qozog‘istondan keltirilgan Maksim laqabli jirafa ham nobud bo‘lgandi. U anomal sovuq kunlarda shamollab qolgan. Bunday sovuq sababli boshqa mayda jonzotlar, xususan, qushlar ham nobud bo‘lgan.

В зоопарке в Ферганской области скончалась зебра, сообщила пресс-служба областного управления по охране окружающей среды и экологии.
Комментируя ситуацию, директор парка заявил, что животное умерло от старости.
Он отметил, что зебры обычно живут 10−15 лет. Это животное попало в зоопарк в возрасте 5 лет и прожило в нем 7 лет.
«Зебры взрослеют в возрасте 1−1,5 лет. Они могут становиться ручными и размножаются в неволе. При благоприятных условиях зебры могут жить до 10 лет в естественных условиях и до 15 лет — в неволе», — говорится в сообщении.
Сотрудники прокуратуры, управления экологии, управления ветеринарии и развития животноводства Ферганской области и других организаций провели осмотр погибшего животного, проводятся лабораторные анализы.
В феврале в этом зоопарке скончался жираф по кличке Максим, привезённый из Казахстана в 2018 году. Директор зоопарка тогда сообщил, что жираф заболел во время сильных морозов.