Bahorda “Gazeta.uz” 2019-yilda Qibray tumanida 13 yoshli qizning qo‘shnisi tomonidan zo‘rlangani haqida Nemolchi.uz loyihasining maqolasini e’lon qilgandi. Jinoyat sodir etilgan vaqtda 27 yoshli Sharipov Sh. oddiy fuqaro bo‘lgan, keyinchalik u Milliy gvardiyaning “Qo‘riqlash” boshqarmasida oddiy askar bo‘lib ishga kirgan.
Avgust oyi boshida ish sudga oshgani xabar qilingandi. Oliy sud matbuot xizmati xabar qilishicha, erkakka nisbatan sud hukmi o‘qilgan.
Qayd etilishicha, 2023-yil 18-oktabr kuni jinoyat ishlari bo‘yicha Bo‘stonliq tuman sudida Sh. Sh. (1993-yilda Toshkent viloyatida tug‘ilgan, Qibray tumani Qo‘riqlash bo‘limi safdor-xodimi, jinoyat sodir etilgan paytda ishsiz bo‘lgan) ga oid jinoyat ishini ko‘rib chiqish bo‘yicha sud jarayoni yakunlanib, sud hukmi e’lon qilindi.
Ushbu jinoyat ishi jinoyat ishlari bo‘yicha Bo‘stonliq tuman sudining sudyasi J. Xojayev raisligida Jinoyat-protsessual kodeksining 19-moddasi (sudda jinoyat ishlarining oshkora ko‘rilishi) talablariga muvofiq yopiq sud majlisida ko‘rib chiqildi.
E’lon qilingan sud hukmiga muvofiq Sh. Sh. Jinoyat kodeksining 118-moddasi 4-qismida (O‘n to‘rt yoshga to‘lmagan shaxsning nomusiga tegish) nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 15 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.

Бостанлыкский районный суд по уголовным делам 18 октября вынес приговор бывшему сотруднику отдела охраны Национальной гвардии Ш. Ш. (1993 года рождения). Об этом сообщил пресс-секретарь Верховного суда Узбекистана Азиз Абидов.
На момент совершения преступления мужчине было 27 лет, и он был безработным.
Суд проходил в закрытом режиме под председательством судьи Ж. Хожаева. Рассмотрение дела в суде началось 4 августа.
Согласно оглашённому приговору, Ш. Ш. признан виновным в совершении преступления, предусмотренного частью 4 статьи 118 Уголовного кодекса (изнасилование лица, не достигшего 14 лет, наказывается лишением свободы от 15 до 20 лет). Ему назначено наказание в виде 15 лет лишения свободы.
Представитель Верховного суда отметил, что стороны могут подать жалобу в апелляционную инстанцию или протест на решение суда первой инстанции.
«Газета.uz» писала, что семья девочки, проживающая в США, потратила много усилий, чтобы довести дело до суда, и столкнулась со множеством препятствий и даже угроз.
Родители девушки сообщали проекту против насилия Nemolchil.uz: «Уголовное дело закрывали, говорили, что срок давности прошёл и нет доказательств. Дело было передано в Кибрайскую районную прокуратуру, в Военную прокуратуру, в Республиканскую прокуратуру, и не было результата. Обращения были и к сенаторам, и к детскому омбудсману. Всё тщетно».
После публикации Nemolchi.uz о преступлении в апреле об этом написали онлайн-СМИ. Лишь после этого уголовное дело было возбуждено заново. 29 июля решением суда по уголовным делам города Нурафшана мужчина был заключён под стражу.