Shavkat Mirziyoyev 18-oktabr kuni Pekin shahrida “Bir makon, bir yo‘l” xalqaro forumining ochilish marosimida hamda “Inson va tabiat uyg‘unligi yo‘lida „Yashil ipak yo‘lini“ birgalikda barpo etish” mavzusidagi yalpi yig‘ilishida ishtirok etdi. Bu haqda O‘zbekiston prezidenti matbuot xizmati xabar qildi.
Xitoy vitse-prezidenti Xan Chjen moderatorligida o‘tgan sammit ishida Birlashgan Millatlar Tashkiloti bosh kotibi Antoniu Guterrish, davlat va hukumatlar yetakchilari, moliyaviy institutlar rahbarlari ham qatnashdi.
Shavkat Mirziyoyev o‘z nutqida barcha ishtirokchilarni “Makon va yo‘l” tashabbusining o‘n yilligi bilan samimiy qutladi. Buyuk ipak yo‘lini qayta tiklashga qaratilgan ushbu g‘oya tarixan qisqa davrda ko‘plab tarafdorlariga ega bo‘lgani va xalqaro hamkorlikning yangi modeliga aylangani ta’kidlandi.
Xitoyning har tomonlama strategik sherigi sifatida O‘zbekiston birinchilardan bo‘lib “Makon va yo‘l” tashabbusini qo‘llab-quvvatlagan va mazkur tashabbusning asosiy maqsad va vazifalarini yanada ilgari surishning qat’iy tarafdori ekani ta’kidlandi.
Davlat rahbari “Yashil ipak yo‘li” tashabbusi mohiyat e’tibori bilan umumiy “yashil” kelajak kun tartibini shakllantirishini ta’kidladi. XXR raisi Si Szinpin tomonidan ilk bor 2016-yilda aynan O‘zbekistonda ilgari surilgan ushbu tashabbusni O‘zbekiston har tomonlama qo‘llab-quvvatlaydi.
Mintaqadagi anomal ob-havo sharoitlari, tez-tez yuz berayotgan qurg‘oqchilik va chang bo‘ronlari, yerlarning shiddat bilan degradatsiyaga uchrashi va cho‘llanishi, bioxilma-xillikning yo‘qolishi ko‘rinishida namoyon bo‘layotgan murakkab ekologik vaziyatga to‘xtalib, davlat rahbari Markaziy Osiyo jahondagi iqlim o‘zgarishi oqibatlaridan eng ko‘p zarar ko‘rayotgan mintaqalardan biri ekanini qayd etdi.
O‘zbekiston Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi tomonidan qabul qilingan maxsus rezolyutsiya doirasida Orolbo‘yida ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududlarini yaratish bo‘yicha keng ko‘lamli dasturni amalga oshirayotgani ta’kidlandi.
Shu ma’noda, 2023-yilning sentabr oyida BMT bosh kotibi tashabbusiga ko‘ra o‘tkazilgan Iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq ulkan vazifalar sammiti yakunlariga yuqori baho berildi.
Markaziy Osiyoda “yashil” taraqqiyot sohasidagi maqsadlarga erishish yo‘lida fikr almashish va sa’y-harakatlarni birlashtirish uchun O‘zbekiston rahbari 2024-yilda Samarqand xalqaro iqlim forumini o‘tkazish tashabbusi bilan chiqdi.
“Umid qilamizki, ushbu forum barqaror rivojlanish yo‘lidagi global xavf-xatarlarga javob topish uchun “Kelajak uchun — Samarqand muloqoti”ni tashkil etishda amaliy qadam bo‘lib xizmat qiladi”, — dedi prezident.
O‘zbekiston “Yashil ipak yo‘li” doirasida keng ko‘lamli xalqaro hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor ekani qayd etildi. Shu munosabat bilan O‘zbekiston yetakchisi Xitoy hamda “Makon va yo‘l” tashabbusining boshqa ishtirokchilari bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlash bo‘yicha fikrlari bilan o‘rtoqlashdi.
“Markaziy Osiyoning „yashil“ kun tartibi” va “Yashil ipak yo‘li” konseptual tashabbuslarini o‘zaro bog‘lash doirasida iqtisodiyot tarmoqlarini “yashil” taraqqiyot talablari asosida transformatsiya qilish va raqamlashtirish, transport va energetika tarmoqlarida barqaror infratuzilmani yaratish, “yashil” sanoat quvvatlarini ishga tushirish, kambag‘allikni qisqartirish va “aqlli” qishloq xo‘jaligini rivojlantirish choralari va loyihalarini o‘z ichiga olgan “Yashil” taraqqiyot dasturini ishlab chiqish taklif etildi.
“Yashil ipak yo‘li”ni barpo etish yo‘lidagi yana bir muhim vazifa — “yashil” ishlab chiqarish zanjirlari va innovatsiyalarni rivojlantirish.
Xitoyning yetakchi kompaniyalari bilan birgalikda va boshqa xorijiy hamkorlarni jalb etgan holda, “yashil texnologiyalar”ni keng joriy qilish asosida sanoat sohasida va muhim ijtimoiy ahamiyatga ega bo‘lgan dasturlarni amalga oshirish uchun Orolbo‘yi mintaqasida Maxsus namunali texnologik parkni tashkil etishga tayyorlik bildirildi.
Davlat rahbari kam uglerodli iqtisodiyot va “toza” texnologiyalarni rivojlantirish, shuningdek, mintaqa mamlakatlarida yuqori ekologik standartlarni joriy etish maqsadida O‘zbekistonda “Yashil moliyalashtirish” жамғармасиni ta’sis etishni taklif qildi.
Shuningdek, O‘zbekiston yetakchisi “yashil” mahsulotlar, ayniqsa, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining o‘zaro savdosidagi cheklov va to‘siqlarni kamaytirishga chaqirdi. “Yashil” energetikaga o‘tish bo‘yicha muloqotni faollashtirish va “Makon va yo‘l” tashabbusiga qo‘shilgan mamlakatlar vazirlarining muntazam uchrashuvlarini o‘tkazish taklifi bildirildi.
O‘zbekiston prezidenti Orolbo‘yi xalqaro innovatsiyalar markazi negizida “yashil” bilim va yechimlarni transfer qilish bo‘yicha ilmiy-axborot platformasini ishga tushirish tashabbusini ilgari surdi.
“Yashil” taraqqiyot va ekologiya sohasi uchun malakali kadrlar tanqisligi ortib borayotganini hisobga olib, Shavkat Mirziyoyev Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universiteti negizida yetakchi xorijiy oliygohlar va ta’lim markazlari bilan hamkorlikda “Yashil” taraqqiyot va ekologiya sohasida mutaxassislar tayyorlash va akademik almashuvni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma dastur ishlab chiqishni taklif etdi.
Bundan tashqari, prezident tabiiy resurslar va atrof-muhitga nisbatan ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo‘lish masalasiga to‘xtaldi.
“Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi doirasida taniqli jamoat arboblari, fan, biznes va madaniyat namoyandalari ishtirokida etno-ekologik festivallar, forumlar, taqdimotlar va boshqa tadbirlar o‘tkazishni nazarda tutuvchi “yashil” madaniyatni rivojlantirish bo‘yicha Global dasturni ishga tushirishni taklif qildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev so‘zining yakunida forum yakunlari, unda bildirilgan g‘oya va takliflar insoniyatning “yashil” kelajagini barpo etish yo‘lida muhim hissa bo‘lishiga ishonch bildirdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 18 октября в Пекине принял участие в церемонии открытия третьего международного форума «Один пояс, один путь» и его пленарном заседании на тему «Совместное строительство „Зелёного“ шёлкового пути в интересах гармоничного сосуществования человека и природы», сообщила пресс-служба главы государства.
В работе саммита, прошедшего при модераторстве вице-президента КНР Хань Чжэна, также участвовали генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, главы государств и правительств, руководители финансовых институтов.
Указав на сложную экологическую ситуацию в регионе, проявляющуюся в виде аномальных погодных условий, засух, пыльных бурь, деградации и опустынивания земель, утраты биоразнообразия, президент Узбекистана заявил, что Центральная Азия становится одним из наиболее уязвимых к последствиям изменения климата.
Для обмена мнениями и объединения усилий в достижении целей «зелёного» развития в Центральной Азии глава Узбекистана выдвинул инициативу проведения Самаркандского международного климатического форума в 2024 году.
«Рассчитываем, что этот форум станет практическим шагом в создании „Самаркандского диалога во имя будущего“ для поиска ответов на глобальные угрозы устойчивого развития», — заявил президент.
Он также отметил заинтересованность в развитии широкого международного сотрудничества в рамках «Зелёного» шёлкового пути.
В этой связи лидер Узбекистана поделился своим видением углубления партнёрства с Китаем и другими участниками «Пояса и пути».
В рамках сопряжения концептуальных инициатив — «Зелёной повестки Центральной Азии» и «Зелёного шёлкового пути» — глава Узбекистана предложил разработать полномасштабную Программу «зелёного» развития, включающую меры и проекты «зелёной» трансформации и цифровизации отраслей экономики, создания устойчивой инфраструктуры в транспортной и энергетической отраслях, запуска «зелёных» промышленных мощностей, сокращения бедности, а также развития «умного» сельского хозяйства.
Ещё одна важная задача на пути строительства «Зелёного» шёлкового пути — развитие «зелёных» производственных цепочек и инноваций.
Президент Узбекистана выразил готовность создать в Приаралье специальный демонстрационный технопарк с привлечением китайских компаний и других зарубежных партнёров для продвижения индустриальных и социально-значимых программ на основе широкого внедрения «зелёных» технологий.
Глава государства также предложил учредить в Узбекистане Фонд «зелёного» финансирования для развития низкоуглеродной экономики и «чистых» технологий, внедрения высоких экологических стандартов в странах региона.
Президент Узбекистана также призвал к снижению ограничений и барьеров во взаимной торговле «зелёными» товарами, особенно сельхозпродукцией.
Он также предложил активизировать диалог по переходу к «зелёной» энергетике и проводить регулярные встречи министров стран инициативы «Пояса и пути».
Президент Узбекистана также выдвинул инициативу создания научно-информационной платформы по трансферу «зелёных» знаний и решений на базе Международного инновационного центра Приаралья.
C учётом растущего дефицита квалифицированных кадров для сферы «зелёного» развития и экологии Шавкат Мирзиёев выступил за разработку Программы подготовки специалистов и развития академических обменов в сфере «зелёного» развития и экологии на базе Центральноазиатского университета изучения окружающей среды и изменения климата совместно с ведущими зарубежными вузами и образовательными центрами.
Кроме того, глава государства остановился на вопросах бережного отношения к природным ресурсам и окружающей среде. Он предложил запустить Глобальную программу развития «зелёной» культуры в рамках инициативы «Один пояс, один путь», предусматривающую проведение этно-экологических фестивалей, форумов, презентаций и других мероприятий с участием известных общественных деятелей, представителей науки, бизнеса и культуры.