O‘zbekiston deputatlari Rossiya Davlat dumasi deputati Mixail Delyaginning bayonoti va ayblovlariga munosabat bildirdi.
O‘zi nima bo‘ldi?
19-oktabr kuni “TASS”ning xabar berishicha, O‘zbekiston Prezidenti administratsiyasining Yoshlar siyosati departamenti rahbari Qahramon Quranboyev Rossiya Davlat dumasi vitse-spikeri Vladislav Davankov bilan uchrashuvda o‘zbek diasporasi vakillari hisobidan O‘zbekistondan kelgan mehnat migrantlari bolalari uchun xususiy bolalar bog‘chalari va maktablar ochishga ko‘maklashishni so‘ragan. Ularda o‘qitish Rossiya qonunchiligiga muvofiq dastur asosida tashkil etilishi keltirilgan.
Shuningdek, u Rossiyaga kelayotgan O‘zbekiston yoshlari uchun migratsiya tartib-taomillarini soddalashtirish masalasini qonunchilik darajasida ko‘rib chiqishni so‘ragan.
Davlat dumasi deputati Mixail Delyagin “Govorit Moskva” radiostansiyasi bilan suhbatda “bu tashabbus noqonuniy” deb ta’kidladi.
“O‘zbekiston prezidentining maslahatchisi Rossiya Konstitutsiyasi haqida hech narsa eshitmagan bo‘lsa kerak, odamlarni millatiga ko‘ra kamsitish taqiqlangan. Faqat migrant bolalar uchun maktablar ochish Rossiya Federatsiyasi fuqarolariga nisbatan kamsitish ekani aniq. Bu tojik diasporasi faqat tojiklarga xizmat ko‘rsatadigan tojik tibbiyot markazlarini ochish haqida so‘raganda nimani nazarda tutgan bo‘lsa, shu kabidir”, — dedi u.
Deputat buni “Rossiyani yemirish va yo‘q qilish uchun avval begona, keyin dushman anklavlarni yaratishga qaratilgan ongli siyosat” deb atadi.
“Menimcha, O‘zbekiston, albatta, bolalar bog‘chalari va maktablarni qurishi kerak, lekin faqat o‘z hududida. Va Rossiyaga siqib chiqargan fuqarolarini vataniga qaytarib olib ketish kerak. Chunki, aytaylik, Tojikiston aholisining uchdan biridan ko‘prog‘i Rossiyada yashaydi. Bu holat Tojikiston uchun ham, Rossiya uchun ham mutlaqo normal emas”, — degan deputat.
“Bu Rossiya bilan munosabatlarda hushyorlikka da’vat etadi”
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati, “Yuksalish” umummilliy harakati raisi Bobur Bekmurodov bunga javoban o‘z fuqarolari haqida qayg‘urayotgan har qanday davlat ularga zarur shart-sharoit yaratish bo‘yicha tashabbuslar bilan chiqishlari odatiy hol ekanini ta’kidladi.
Foto: Qonunchilik palatasi
“Rossiyada mehnat qilayotgan vatandoshlarimiz, tabiiyki, halol mehnatlari evaziga o‘z oilalarini moddiy ta’minlamoqdalar, Rossiya ularni tekinga boqmayapti. Bu borada ularning aksariyati yoshlarni tashkil etgan holda o‘zlarining ayni kuchga to‘lgan davrlarida Rossiya iqtisodi uchun xizmat qilmoqdalar”, — dedi u.
Uning fikricha, rossiyalik deputatning ittifoqchi davlatga nisbatan bunday jiddiy ayblovlar ilgari surgani “Rossiya bilan munosabatlarda hushyorlikka da’vat etadi”.
Bobur Bekmurodov so‘zida davom etdi: “O‘rtoq Delyagin Mixail, agar siz aytgandek Rossiya Federatsiyasi kabi katta mamlakatni mehnat migrantlari „parchalay“ olsa, oldingizda davlatchilikni mustahkamlash bilan bog‘liq boshqa muhimroq vazifalar turibdi. Mixail, bizda erkin OAV bor, Duma deputatlari aytayotgan fikrlar O‘zbekiston jamoatchiligiga yetib boradi va, shubhasiz, mamlakatingizga nisbatan salbiy fikrni shakllantiradi. Davom eting”.
Foto: “Milliy tiklanish”.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi spikeri o‘rinbosari, “Milliy tiklanish” partiyasi yetakchisi Alisher Qodirov, o‘z navbatida, “Rossiyada o‘zbeklar va o‘zbek tiliga munosabat Delyagincha bo‘lsa, O‘zbekistonda rus tiliga munosabat mutanosib bo‘lishi kerak”, deya ta’kidladi.
“Rossiya maktablarida o‘zbek tilini o‘rgatish rus millatini kamsitish hisoblanadiyu, O‘zbekiston maktablarida rus tilida ta’lim berilayotgani o‘zbeklarni kamsitish hisoblanmaydimi?” — so‘radi u.
sentabr oyida rossiyalik deputat Yevgeniy Fyodorov sobiq ittifoq respublikalari SSSRdan noqonuniy ravishda ajralib chiqqani va shuning uchun Rossiyaning hududiy manfaatlari buzilgani sababli ular bilan urishishga majbur bo‘lishini aytgandi. Bunga javoban O‘zbekiston Oliy Majlisi deputatlari kinoyali javob qaytarib, “Yana bir xayolparast” deb atagan.

Депутаты Узбекистана отреагировали на заявление и обвинения депутата Государственной думы России Михаила Делягина.
Что произошло?
19 октября ТАСС сообщил, что заведующий Департаментом молодёжной политики Администрации президента Узбекистана Кахрамон Куранбаев на встрече с вице-спикером Государственной думы России Владиславом Даванковым попросил оказать содействие в деле открытия в РФ за счёт представителей узбекской диаспоры частных детских садов и школ для детей трудовых мигрантов из Узбекистана. Обучение в них предполагается организовать по программе, соответствующей российскому законодательству.
Он также попросил рассмотреть на законодательном уровне вопрос об упрощении миграционных процедур для молодых граждан Узбекистана, приезжающих в Россию.
В разговоре с радиостанцией «Говорит Москва» депутат Госдумы Михаил Делягин сказал, что «эта инициатива противозаконна».
«Вероятно, советник президента Узбекистана ничего не слышал про Конституцию России, которой запрещено дискриминировать людей по национальному признаку. Понятно, что открытие школ только для детей мигрантов — это дискриминация граждан Российской Федерации. Примерно такая же, как и то, что имели в виду господа из таджикской диаспоры, когда они говорили об открытии таджикских медцентров, где будут обслуживаться только таджики», — заявил он.
Депутат назвал это «осознанной политикой, направленной на разрушение и уничтожение России и создание сначала чужеродных, а затем враждебных анклавов».
«Я думаю, что, конечно же, Узбекистан должен строить детские сады и школы, но только на своей территории. И принять обратно тех граждан, которых он, по сути, выдавил в Россию. Потому что, скажем, в Таджикистане более трети населения живёт в России. Эта ситуация не вполне нормальная, и для Таджикистана, и для России», — сказал депутат.
«Это требует бдительности в отношениях с Россией»
Депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса, председатель Общенационального движения «Юксалиш», Бобур Бекмуродов в ответ заявил, что для любой страны, заботящейся о своих гражданах, нормально выдвигать инициативы по созданию для них необходимых условий.
«Никто не собирается осуществлять эти инициативы вне российского законодательства. Во-вторых, наши соотечественники, которые работают в России, конечно, своим честным трудом финансово поддерживают свои семьи, Россия их не кормит бесплатно. Большая часть мигрантов — молодёжь, в расцвете сил, работают во благо российской экономики», — отметил он.
По его мнению, тот факт, что российский депутат выступил со столь серьёзными обвинениями в адрес страны-союзника, «требует бдительности в отношениях с Россией».
Бобур Бекмуродов продолжил: «Товарищ Делягин Михаил, если, как вы говорите, трудовые мигранты могут „уничтожить“ такую большую страну, как РФ, то у вас есть другие, более важные задачи, связанные с укреплением государственности. Михаил, у нас свободные СМИ и мнения, высказанные депутатами Думы, доходят до общественности Узбекистана, формируя негативное мнение о вашей стране. Продолжайте».
Заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, лидер партии «Миллий тикланиш» Алишер Кадиров, в свою очередь, заявил, что «если в России к узбекам и узбекскому языку относятся по-Делягински, то отношение к русскому языку в Узбекистане должно быть соответствующим».
«Если преподавание узбекского языка в русских школах — это дискриминация русской нации, является ли преподавание на русском языке в школах Узбекистана дискриминацией узбеков?» — спросил он.
В сентябре российский депутат Евгений Федоров заявил, что бывшие союзные республики вышли из состава СССР незаконно, а потому, из-за нарушения территориальных интересов России ей придётся с ними воевать. Депутаты Олий Мажлиса Узбекистана высказались по этому поводу иронично: «Очередной фантазёр».