O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19-oktabr kuni joriy yilning 9 oyida erishilgan iqtisodiy natijalar, yil yakunigacha kutilayotgan ko‘rsatkichlar va 2024-yilga mo‘ljallangan makroiqtisodiy prognozlar bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
Tadbir so‘ngida Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori Akmalxon Ortiqov “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida “2024-yilda xususiylashtirishdan tushadigan tushumlar sarhisob qilinib, ushbu tushumlar nimalar hisobiga ta’minlashi” masalalari muhokama qilinganini ma’lum qildi.
“Bo‘sh turgan binolar, mol-mulklarni xatlovdan o‘tkazib, ularni yil davomida auksion orqali sotuv jarayoniga chiqarish bir tomonlama bo‘ladigan bo‘lsa, ikkinchi tomondan raqobat muhiti rivojlangan barcha sohalarda davlat ishtirokini qisqartirib, xususiy mulkka berish bo‘yicha ishlarni davom ettirishimiz kerak”, — dedi u.
Prezident, shuningdek, qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yerlarni xatlovdan o‘tkazib, ularni payma-pay auksion orqali tadbirkorlarga topshirish ishlarini jadallashtirish bo‘yicha ham topshiriq berdi.
Iqtisodiyot va moliya vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov 2024-yilda O‘zbekiston iqtisodiyotining o‘sishini 5,8 foiz (bu yil o‘sish 5,6 foiz bo‘lishi kutilmoqda) atrofida bo‘lishini ta’minlash, shuningdek, kambag‘allikni qisqartirish va makroiqtisodiy barqarorlikni ta’minlash ishlarini jadallashtirish rejalashtirilganini ma’lum qildi.
“[Yig‘ilishda] budjet taqchilligining oshib ketishining oldini olish va uni bir maromda bosqichma-bosqich pasaytirib borish, belgilangan iqtisodiy islohotlarni amalga oshirish kabi masalalar batafsil muhokama qilindi. Aytish joizki, kelgusi yilda 5,8 foizlik o‘sish sur’ati maqsad qilib olingan bo‘lib, bu 2030-yilga borib YAIMning 160 mlrd dollar yoki uning jon boshiga to‘g‘ri keladigan miqdorini 4 ming dollarga yetkazish maqsadidan kelib chiqib belgilangan. Buning uchun barcha imkoniyatimiz bor”, — dedi vazirning birinchi o‘rinbosari.
Uning so‘zlariga ko‘ra, prezident “har bir so‘mni juda tejamkorlik, aql bilan ishlatish kerak”, dedi. “Muhtaram prezidentimiz har bir hudud, budjet mablag‘larini olib ishlatuvchi har bir tashkilot har bir so‘mga qat’iy mas’ul ekanligini alohida ta’kidladi, — dedi u.
Markaziy bank raisining birinchi o‘rinbosari Nodirbek Saydullayev 2024-yildan boshlab tijorat banklari bilan birgalikda 270 trln so‘m kredit ajratish, shuningdek, avval ajratilgan 181 trln so‘m kreditlar qaytarilishini ta’minlash rejalashtirilganini ta’kidladi.
“2024-yildan boshlab hududlarda biznes sohasi mijozlariga kredit ajratishda infrastruktura bilan to‘liq ta’minlangandagina kredit ajratish amaliyotini joriy qilish, tadbirkorlar ham bundan keyin kredit olish jarayonida o‘zlarining mablag‘lari bilan qatnashishlari, sug‘urta bilan bog‘liq bo‘lgan holatlarga chek qo‘yish, hududlarda banklarning mas’uliyatlarini belgilash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi”, — dedi u.
Yil oxiriga kelib YAIM o‘sishi kamida 5,6 foizni tashkil etishi kutilmoqda. Prezident dunyodagi murakkab va noaniq vaziyat iqtisodiyotga salbiy ta’sir ko‘rsatayotgani, shu boisdan barqaror iqtisodiy o‘sishni davom ettirish uchun ichki imkoniyatlardan kengroq foydalanish zarurligini ta’kidladi.
Eslatib o‘tamiz, garchi hukumat 2023-yil oxirida profitsitni bashorat qilgan bo‘lsa-da, sakkiz oy davomida O‘zbekiston davlat budjeti taqchilligi salkam 40 trln so‘mni tashkil etdi. Iyul-avgust oylarida xarajatlar daromadlardan 12,2 trln so‘mga oshdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 19 октября провёл совещание по экономическим итогам первых девяти месяцев текущего года, ожидаемым до конца года показателям и макроэкономическим прогнозам на 2024 год.
По итогам мероприятия директор Агентства по управлению государственными активами (АУГА) Акмалхон Ортиков в интервью телеканалу «Узбекистан 24» заявил, что на совещании обсуждались «расчёты поступлений от приватизации в 2024 году и за счёт чего мы обеспечим эти поступления».
«Если с одной стороны речь идёт об инвентаризации пустующих зданий, имущества и продажа на аукционе в течение года, то с другой — нужно сокращать участие государства во всех сферах, где развита конкуренция, и передавать [полномочия] частному сектору.
Президент также поручил провести инвентаризацию несельскохозяйственных земель и ускорить выдачу предпринимателям участков по частям.
Первый заместитель министра экономики и финансов (МЭФ) Илхом Норкулов сообщил, что в 2024 году планируется обеспечить рост экономики Узбекистана на уровне 5,8% (в этом году ожидается рост на 5,6%), а также ускорить работу по сокращению бедности и обеспечить макроэкономическую стабильность.
«[На совещании обсуждалось] предотвращение роста дефицита бюджета, его равномерного и поэтапного сокращения, проведение обозначенных экономических реформ. Необходимо сказать, что рост экономики в 5,8% на следующий год определён исходя из задачи по доведению ВВП до 160 млрд долларов и ВВП на душу населения в 4000 долларов к 2030 году. Для этого есть все возможности», — отметил первый замглавы МЭФ.
По его словам, президент заявил, что «необходимо тратить каждый сум очень бережно и с умом». «Уважаемый президент отдельно отметил, что каждый регион, каждая организация, использующая бюджетные средства, строго ответственны за использование каждого сума», — сказал он.
Первый заместитель председателя Центрального банка Нодирбек Сайдуллаев отметил, что с 2024 году вместе с коммерческими банками планируется выделить 270 трлн сумов кредитов, а также обеспечить возврат ранее выделенных кредитов на 181 трлн сумов.
«Начиная с 2024 года вводится практика выделения кредитов клиентам из бизнес-сферы при полной обеспеченности необходимой инфраструктурой. Или предприниматели теперь при получении кредита должны участвовать [в проектах] со своими средствами. Даны поручения по предотвращению случаев, связанных со страхованием, определению ответственности банков в регионах», — заявил он.
По итогам года ожидается рост ВВП не менее чем на 5,6%. Президент подчеркнул, что сложная и неопределённая ситуация в мире негативно влияет на экономику, поэтому необходимо больше использовать внутренние возможности для продолжения устойчивого экономического роста.
Напомним, за восемь месяцев дефицит госбюджета Узбекистана составил почти 40 трлн сумов, хотя по итогам 2023 года правительство прогнозировало профицит. За июль-август расходы превысили доходы на 12,2 трлн сумов.