YUNESKO o‘g‘irlangan yodgorliklardan iborat virtual muzey yaratishni rejalashtirmoqda. Loyihadan ko‘zlangan maqsad odamlarning madaniy boyliklarning noqonuniy savdosi haqida xabardorligini oshirishdan iborat, deb yozmoqda The Guardian.
Muzey Xalqaro jinoiy politsiya tashkiloti — Interpol bilan hamkorlikda tashkil etiladi, uning ma’lumotlar bazasida dunyo bo‘ylab muzeylar, shaxsiy kolleksiyalar va arxeologik obyektlardan o‘g‘irlangan 52 mingdan ortiq artefaktlar kiritiladi.
Loyiha qiymati 2,5 million dollarga baholangan. Muzey 2025-yilda ochilishi kutilmoqda.
Tashrif buyuruvchilar eksponatlarning uch o‘lchamli modellarini ko‘rishlari mumkin bo‘ladi. Ularning har biri o‘zining noyob ahamiyati haqidagi ma’lumotlar, jumladan, mahalliy hamjamiyatlarning ular haqidagi hikoyalari bilan birga taqdim etiladi.
“Ashyolar real hayotda mavjud eksponatlardir, ammo biz ularning qayerdaligini bilmaymiz”, — dedi YUNESKO Bosh direktori o‘rinbosari Ernesto Ottone. Uning so‘zlariga ko‘ra, asosiy qiyinchilik artefaktlarning 3D tasvirlarini yaratish bo‘lib, ularning aksariyati faqat kichik qora-oq fotosuratlardagina qayd etilgan.
Loyiha muallifi — arxitektor Frensis Kere soha bo‘yicha nufuzli Pritsker mukofotiga sazovor bo‘lgan birinchi afrikalik hisoblanadi, deb yozadi nashr. Uning aytishicha, dastlabki to‘plamdan mintaqalar, mamlakatlar va madaniyatlarni bog‘laydigan 600 ta eksponat joy oladi.

ЮНЕСКО планирует создать виртуальный музей украденных культурных артефактов. Цель проекта — повысить осведомлённость людей о незаконном обороте культурных ценностей, сообщает The Guardian.
Музей будет создан совместно с Международной организацией уголовной полиции — Интерполом, чья база данных насчитывает более 52 тысяч артефактов, украденных из музеев, частных коллекций и археологических памятников по всему миру.
Стоимость проекта оценивается в 2,5 млн долларов. Ожидается, что музей откроется в 2025 году.
На виртуальных экскурсиях по музею посетителям смогут увидеть трёхмерные модели экспонатов. Каждая из них будет сопровождаться материалами, объясняющими их уникальное культурное значение, включая истории и свидетельства местных сообществ.
«Это объекты, которые существуют физически, но мы не знаем, где», — рассказал заместитель гендиректора ЮНЕСКО Эрнесто Оттоне. Главной сложностью, по его словам, было создание 3D-изображения артефактов, запись о многих из которых осталась лишь на небольших черно-белых фотографиях.
Автором проекта стал архитектор Фрэнсис Кере — первый африканец, получивший престижную Притцкеровскую премию в области архитектуры, отмечает газета. По его задумке, музей будет представлять собой виртуальную «рампу» внутри земного шара, соединяющую регионы, страны, культуры и 600 артефактов, которые войдут в первоначальную коллекцию.