AQShning O‘zbekiston xalqi bilan hamkorligini chuqurlashtirish maqsadida 23 oktbyar kuni AQSh Xalqaro hamkorlik agentligi (USAID) administratori Samanta Pauer Toshkentga keldi, deb xabar qildi AQShning O‘zbekistondagi elchixonasi matbuot xizmati.
Tashrif davomida u global sog‘liqni saqlash, boshqaruv va iqtisodiy o‘sish sohalarida hamkorlikni mustahkamlash uchun qo‘shimcha 14,2 million dollar ajratilishini e’lon qildi.
Diplomatik missiya ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu qo‘shimcha mablag‘ evaziga AQSh USAID orqali quyidagi dasturlar ustida ish olib boradi.
Silga qarshi kurash
“O‘zbekiston dori-darmonga chidamli sil kasalligining yuqori darajadaligi bilan kurashib kelmoqda”, — deyiladi elchixona xabarida.
USAID besh yillik tashabbus sanalgan “Sildan xoli O‘zbekiston” dasturini ishga tushirib, u orqali keng qamrovli qo‘llab-quvvatlash xizmatlarini taqdim etish va mamlakat bo‘ylab silga qarshi asosiy xizmatlardan foydalanish imkoniyatini oshirish maqsadida qo‘shimcha 3,2 million dollar sarmoya kiritadi.
“Sildan xoli O‘zbekiston” dasturi kasallik yuqishining oldini olish va aniqlash, davolashni boshlash, sil kasalligining stigmasini kamaytirish, shuningdek, axborot tizimlari va moliyalashtirishni takomillashtirish bo‘yicha O‘zbekistonda sog‘liqni saqlash sohasida olib borilayotgan islohotlarni ilgari surishda yordam beradi. 2002-yildan beri O‘zbekistonning silga qarshi kurashdagi sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlash uchun qariyb 60 million dollar sarmoya kiritgan.
Epidemiya va pandemiya tahdidlariga qarshi kurash
USAID global sog‘liqni saqlash xavfsizligini mustahkamlashda O‘zbekiston hukumati bilan hamkorlik qiladi.
“4 million dollarlik sarmoya O‘zbekistonning kelajakdagi tahdidlar, epidemiyalar va pandemiyalarga chidamliligini oshirish uchun eng yaxshi tajriba va USAID-19 chora-tadbirlaridan olingan saboqlarga yo‘naltiriladi”, — deyiladi xabarda.
Shuningdek, ushbu mablag‘ O‘zbekistonga laboratoriya va kuzatuv tizimlarini favqulodda vaziyatlarga tayyorgarligini, xavf-xatarlar chog‘ida aloqa bog‘lash va jamoatchilik bilan hamkorlikni kuchaytirish imkonini berishi ta’kidlandi.
Biznes va xususiy sektorni mustahkamlash
USAID O‘zbekiston iqtisodiyotini turizm, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va yashil iqtisodiyot kabi maqsadli tarmoqlarga mustahkamlash uchun 3,5 million dollar sarmoya kiritmoqda. Ushbu dastur ish o‘rinlari yaratish, iqtisodiy inklyuzivlikni yaxshilash, kichik va o‘rta korxonalar uchun eksport bozorlarini rivojlantirish va kapitalni jalb qilishga yordam beradi.
USAID ayollar, yoshlar va nogironlar uchun shaxsiy biznesni boshlash va yuritishda qiyinchilik tug‘diruvchi institutsional, huquqiy va iqtisodiy to‘siqlarni bartaraf etishga harakat qiladi. Bundan tashqari, USAID o‘zbek bizneslariga elektron tijorat va savdoni yaxshilashi mumkin bo‘lgan Amerika texnologiyalarini o‘zlashtirishda yordam beradi.
Mas’uliyatli va samarali mahalliy boshqaruv
“O‘zbekiston-2030” strategiyasini qo‘llab-quvvatlagan holda hamda Kongress bilan hamkorlikda USAID yangi mahalliy boshqaruv dasturi orqali O‘zbekistonda viloyat va mahalliy boshqaruvni kuchaytirish uchun 3,5 million dollar miqdorida mablag‘ ajratadi.
Bu orqali USAID viloyat va mahalliy hokimiyatlar yanada e’tiborli, xalq bilan birgalikda ishlovchi va mas’uliyatli bo‘lishi hamda o‘zbek xalqiga davlat xizmatlarini yaxshiroq ko‘rsatish imkoniyatiga ega bo‘lishini ko‘zlaydi. Ushbu tashabbus doirasida milliy va mahalliy hukumatlar, fuqarolik jamiyati va xususiy sektor bilan birgalikda mahalliy davlat hokimiyati organlarining budjetlari va xarajatlarida shaffoflikni oshirish, davlat amaldorlarini yangi majburiyatlarni bajarishga o‘rgatish, fuqarolar va jamoalarni mahalliy hukumatlar faoliyatini nazorat qilishlari va o‘z ehtiyojlarini qondiradigan davlat xizmatlarini targ‘ib qilishlari uchun zarur bo‘lgan vositalar, ko‘nikma va resurslar bilan ta’minlash maqsad qilinadi.
USAID, shuningdek, detsentralizatsiya va mahalliy boshqaruv bo‘yicha ma’lumotlarga asoslangan milliy siyosat va qonunchilikni ishlab chiqishda hukumatni qo‘llab-quvvatlaydi.

Администратор Агентства США по международному сотрудничеству (USAID) Саманта Пауэр сегодня прибыла в Ташкент в целях углубления партнёрства США с народом Узбекистана, сообщила пресс-служба посольства США в Узбекистане.
Во время визита она объявила о выделении дополнительных 14,2 млн долларов для укрепления сотрудничества в сферах глобального здравоохранения, управления и экономического роста.
По данным дипломатической миссии, благодаря этому допфинансированию, Соединённые Штаты через USAID будут работать над следующими программами:
Борьба с туберкулёзом
«Узбекистан сталкивается с высоким уровнем заболеваемости туберкулёзом с множественной лекарственной устойчивостью в мире», — говорится в сообщении.
USAID запускает пятилетнюю инициативу TB Free Uzbekistan («Узбекистан, свободный от туберкулёза»), в рамках которой будет инвестировано дополнительно 3,2 млн долларов для предоставления комплексных услуг поддержки и расширения доступ к ключевым услугам по борьбе с туберкулёзом по всей стране.
Программа TB Free Uzbekistan поможет в сферах предотвращения и выявления передачи инфекции, начала лечения, позволит снизить стигматизацию туберкулёза, а также продвинуть реформы в здравоохранении в Узбекистане для улучшения информационных систем здравоохранения и финансирования здравоохранения. С 2002 года USAID инвестировало почти 60 млн долларов в поддержку усилий Узбекистана по борьбе с туберкулезом.
Борьба с угрозами эпидемий и пандемий
USAID будет сотрудничать с правительством Узбекистана для укрепления глобальной безопасности в области здравоохранения. Инвестиции в размере 4 млн долларов будут направлены на внедрение передового опыта и уроков, извлечённых из реагирования на COVID-19, для повышения устойчивости Узбекистана к будущим вспышкам, эпидемиям и пандемиям.
Финансирование также позволит Узбекистану повысить готовность своих лабораторий и систем наблюдения к чрезвычайным ситуациям, улучшить информирование о рисках и вовлечение населения.
Укрепление бизнеса и частного сектора
USAID инвестирует 3,5 млн долларов в укрепление экономики Узбекистана в таких целевых секторах, как туризм, информационные и коммуникационные технологии и «зелёная» экономика. Эта программа поможет создать рабочие места, улучшить экономическую инклюзивность, развить экспортные рынки для малых и средних предприятий и привлечь капитал.
USAID будет работать над устранением организационно-правовых и экономических барьеров, которые затрудняют открытие и ведение личного бизнеса для женщин, молодёжи и людей с ограниченными возможностями. Кроме того, USAID поможет бизнесу Узбекистана внедрить американские технологии, которые могут улучшить электронную коммерцию и торговлю.
Более подотчётное и эффективное местное управление
В поддержку Стратегии «Узбекистан-2030» и в сотрудничестве с Конгрессом USAID выделяет 3,5 млн долларов через новую программу местного управления для укрепления региональных и местных органов власти в Узбекистане, чтобы они были более оперативно реагирующими, вовлечёнными и подотчётными при предоставлении государственных услуг народу Узбекистана.
Эта программа будет работать с национальными и местными органами власти, гражданским обществом и частным сектором для обеспечения большей прозрачности бюджетов и расходов местных органов власти, обучения государственных служащих выполнению новых обязанностей и предоставления гражданам и сообществам инструментов, навыков и ресурсов, необходимых для контроля над деятельностью местных органов власти и получения улучшенных государственных услуг, отвечающих их потребностям.
USAID также будет поддерживать правительство в разработке основанных на данных направлений национальной политики и законодательства в области децентрализации и местного управления.