Aziz Botirovich Voitov O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi vaziri lavozimidan ozod etildi. Bu haqda “Gazeta.uz”ga hukumatdagi manbasi xabar berdi. Bu haqda, shuningdek, “Yuksalish” umummilliy harakati ham xabar qildi.
Seshanba kuni sobiq vazir prezident Shavkat Mirziyoyev tashrif bilan bo‘lgan Qashqadaryo viloyatiga borgan.
U ushbu lavozimni 2022-yil avgust oyi oxirida egallagandi. 2020-yilning mart oyida esa o‘sha paytda bosh vazir o‘rinbosari, investitsiyalar va tashqi savdo vaziri bo‘lgan Sardor Umurzakovga birinchi o‘rinbosar bo‘lgan.
Umurzakov Prezident administratsiyasi rahbari lavozimidan ozod etilganidan so‘ng u bilan birga ishlagan ko‘plab rahbarlar o‘z lavozimlarini tark eta boshladi. Ular orasida Sunnatilla Bekenov, Furqat Raximov, Olimxon Rustamov, Oybek Hamrayev va boshqalar bor.
Avvalroq ijtimoiy tarmoqlarda qishloq xo‘jaligi vaziri lavozimiga 2016−2018-yillarda qishloq va suv xo‘jaligi vaziri bo‘lgan Toshkent viloyati hokimi Zoyir Mirzayev kelishi haqida xabarlar paydo bo‘ldi. Ammo hokimlik xabarlarni rad etdi va hokim o‘z ishini davom ettirayotganini bildirdi.

Азиз Ботирович Воитов освобождён от должности министра сельского хозяйства Узбекистана, сообщил источник «Газеты.uz» в правительстве. Об этом также сообщило Общенациональное движение «Юксалиш».
Во вторник теперь уже бывший министр был в Кашкадарьинской области, где с визитом находится президент Шавкат Мирзиёев.
Азиз Воитов занимал пост министра с конца августа 2022 года, до этого с марта 2020 года работал первым заместителем министра инвестиций и внешней торговли при Сардоре Умурзакове, который на тот момент был вице-премьером — главой МИВТ.
После того, как Умурзаков был уволен с поста руководителя Администрации президента, многие руководители, с которыми он работал, начали покидать посты. В их числе — Суннатилла Бекенов, Фуркат Рахимов, Олимхон Рустамов, Ойбек Хамраев и другие.
В социальных сетях появились сообщения о том, что должность министра сельского хозяйства займёт хоким Ташкентской области Зойир Мирзаев, который в 2016—2018 годах был министром сельского и водного хозяйства. Областная администрация опровергла эти сообщения и сообщила, что Мирзаев продолжает работу хокимом.