O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 25-oktabr kuni Qarshida bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda qishloq xo‘jaligida yondashuvlarni o‘zgartirish vaqti kelganini ko‘rsatib o‘tdi, deya xabar qildi uning matbuot kotibi Sherzod Asadov.
Prezident bu yilgi mavsumdan to‘g‘ri saboqlar chiqarish kerakligini ta’kidladi. Davlat rahbari, shuningdek, hozirda kelgusi yildan boshlab fermerlarga klasterlarni ixtiyoriy tanlash hamda hosilning shartnomadan ortiqcha qismini erkin sotish imkoniyatini berish masalasi muhokama qilinayotganini bildirdi.
Ayni paytda fermerlar bir klasterga biriktirilgani sababli paxta yoki boshqa ekinlarning xarid narxini belgilashda chorasiz ahvolda. O‘tgan yili eng kam xarid narxi 10 ming so‘m etib belgilangan bo‘lsa, joriy yilda Qishloq xo‘jaligi vazirligi endi narx bozor, ya’ni xaridorlar (klasterlar) va sotuvchilar (fermerlar) tomonidan tartibga solinishi haqida ma’lum qilgan edi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi tomonidan joriy mavsum uchun tavsiya etilgan minimal narx 8000 so‘mni tashkil etadi. Klasterlar esa asosan birinchi paxta terimini 6500 so‘mdan sotib oldi (ikkinchi va keyingi terimlar uchun narx yanada past). Buni qisman fermerlarning o‘z dalalaridagi paxta terib olish istagi yo‘qligi bilan izohlash mumkin, shu boisdan prezident maslahatchisi Shuhrat G‘aniyev klasterlarga fermerlarga qarab o‘tirmasdan paxtasini terib olishga ruxsat berdi.
Qayd etish joizki, O‘zbekiston Tojikiston bilan birga qishloq xo‘jaligi yerlarini xususiylashtirish imkoniyati hali ham mavjud bo‘lmagan dunyodagi kam sonli davlatlardan biri bo‘lib qolmoqda.
To‘qimachilik, yerlar degradatsiyasi va yaylovlar
Qashqadaryo respublikada eng ko‘p don va paxta yetkazib beradi. Lekin viloyatda ish o‘rnini ko‘p yaratadigan mato to‘qish 30 foizdan oshmaydi, matoni bo‘yash yo‘lga qo‘yilmagan. Vaholanki, buni hisobidan qo‘shimcha 60 ming yoshlar va ayollarni band qilib, 500 mlrd so‘m tushumni ta’minlash mumkin, deya ma’lum qildi davlat rahbari.
Shu bois kelgusi yil davomida viloyatda 370 mln dollarlik 33 ta yirik loyiha ishga tushiriladi. Bu orqali tayyor trikotaj mahsulot ishlab chiqarish 1,6 barobar, mato ishlab chiqarish 3,1 barobar oshib, 8 mingta ish o‘rni yaratiladi.
Viloyatda To‘qimachilik texnoparkini tashkil qilish va u yerga Yevropaning taniqli brendlarini olib kelish topshirildi.
Kelgusi yilda Qashqadaryoda ekin maydonlarining agrokimyoviy tuproq tahlilini o‘tkazadigan 10 ta mobil laboratoriya tashkil qilinadigan bo‘ldi.
Viloyatda 1,4 mln gektar yaylov bor. Bu — 7 mln bosh qoramol va quy-echki uchun tabiiy ozuqa bazasi.
Lekin, Mirishkor, Muborak va Nishonda 20 foiz yaylov degradatsiyaga uchragan, yana 25 foizida yashil qoplama yo‘q. Shu bois, kelgusi yilda 100 ming gektar yaylovni yashil ekinlar bilan qoplash dasturini amalga oshirish vazifasi qo‘yildi.
Bunda qurg‘oqchilik, issiq va cho‘llanishga qarshi urug‘chilik xo‘jaliklari tashkil qilinadi, meva-sabzavot va dorivor o‘simliklar ekiladi, ko‘p yillik daraxtzorlar barpo qilinadi, suv tejovchi texnologiyalar joriy etiladi hamda quyosh energiyasida ishlaydigan nasoslar o‘rnatilib, yomg‘irlatib sug‘orish pilot loyihasi ishga tushiriladi.
Bundan tashqari, Chorva mollari genetik tadqiqoti laboratoriyasi tashkil qilinib, Ispaniyaning “Assaf” qo‘ylaridan yangi milliy zotlar ko‘paytiriladi. Mutasaddilarga 1,4 mln gektar yaylovning elektron xaritasini yaratish va 100 ming aholini band qilish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
2022-yil iyul oyida Samarqand viloyati fermerlari hokimliklarning o‘z faoliyatiga kamroq aralashuvini istashlarini, yerga bo‘lgan huquqlarga uzoq muddatli kafolatlar berishni so‘rab, sug‘urta tizimi va bank tizimidan noroziliklarini bildirishgan edi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 25 октября на совещании в Карши заявил, что пришло время менять подходы в сельском хозяйстве, передаёт его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
Глава государства указал, что необходимо извлечь правильные выводы из текущего сельскохозяйственного сезона. По его словам, в правительстве обсуждаются планы разрешить с 2024 года фермерам самостоятельно выбирать кластеры и свободно продавать излишки урожая после выполнения поставок, оговорённых в контракте.
Сейчас фермеры закреплены за одним кластером, из-за чего при определении закупочной цены хлопка или другой культуры они находятся в проигрышном положении. В прошлом году минимальная закупочная цена была установлена в размере 10 тысяч сумов, а в этом году Министерство сельского хозяйства сообщило, что теперь цену будет регулировать рынок, то есть покупатели (кластеры) и продавцы (фермеры).
Рекомендованная Минсельхозом минимальная цена в этом сезоне составляет 8000 сумов. Кластеры в основном закупают первый сбор хлопка по 6500 сумов (на втором и следующих сборах цена ниже). Отчасти этим можно объяснить нежелание фермеров собирать хлопок на своих полях, из-за чего советник президента Шухрат Ганиев решил разрешить кластерам без оглядки на фермеров собирать их хлопок.
Отметим, что Узбекистан наряду с Таджикистаном остаются одними из немногих стран мира, где до сих пор отсутствует возможность приватизации сельскохозяйственной земли.
Текстиль, деградация земель и КРС
Кашкадарьинская область выращивает больше всего зерна и хлопка в Узбекистане, однако доля производства полотна, создающего много рабочих мест в регионе, не превышает 30%, а покраска полотна вообще не налажена, заявил президент. Он отметил, что за счёт этого есть возможность получить 500 млрд сумов дохода, трудоустроив дополнительно 60 тысяч молодых людей и женщин.
В этих целях в 2024 году в регионе планируется запустить 33 крупных проекта на сумму 370 млн долларов. За счёт этого производство готовых трикотажных изделий увеличится в 1,6 раза, производство тканей — в 3,1 раза, будет создано 8000 рабочих мест, говорится в сообщении.
Шавкат Мирзиёев поручил организовать в регионе текстильный технопарк и привлечь туда известные европейские бренды.
В следующем году в Кашкадарье планируется создать 10 мобильных лабораторий, которые будут проводить агрохимический анализ почвы посевных площадей.
Сегодня в области имеется 1,4 миллиона гектаров пастбищ. Это естественная кормовая база для 7 миллионов голов крупного рогатого скота, коз и овец.
В Миришкорском, Мубарекском и Нишанском районах 20% пастбищ подверглись деградации, а ещё 25% не имеют зелёного покрова. Поэтому в следующем году поставлена задача реализовать программу покрытия зелёными культурами 100 тысяч гектаров пастбищ.
При этом поручено создать семеноводческие хозяйства для борьбы с засухой, жарой и опустыниванием, высадить плодоовощные и лекарственные растения, создать многолетние древесные рощи и внедрить водосберегающие технологии. В качестве пилотного проекта планируется установить насосы, работающие на солнечной энергии, и дождевое орошение.
Кроме того, будет создана лаборатория генетических исследований домашнего скота, а на основе испанской породы овец «Ассаф» намечено вывести новые национальные породы.
Должностным лицам поручено создать электронную карту 1,4 миллиона гектаров пастбищ и трудоустроить 100 тысяч жителей.
В июле 2022 года фермеры Самаркандской области заявили, что хотят меньше вмешательства хокимиятов в их деятельность, просили долгосрочные гарантии земельных прав, выразили недовольство системой страхования и банковской системой.