“Biz hozir Ozarbayjon bilan tinchlik va munosabatlarni tartibga solish bo‘yicha kelishuv loyihasi ustida ishlayapmiz, umid qilamanki, bu jarayon yaqin bir necha oy ichida yakunlanadi”, — dedi Pashinyan 26-oktabr kuni Tbilisidagi “Ipak yo‘li” xalqaro forumida.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Yerevan va Boku 1991-yildagi Olmaota deklaratsiyasiga ko‘ra bir-birining hududiy yaxlitligini tan olishlari to‘g‘risida kelishuvga erishgan, unga ko‘ra Armanistonning maydoni 29,8 ming kv. km.ni tashkil qiladi. Ozarbayjonning maydoni esa 86,6 ming kv. km. Ozarbayjonning bu hududi Tog‘li Qorabog‘ yerlarini o‘z ichiga oladi.
Bir hafta oldin Armaniston hukumati rahbari Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev bilan uchrashuvlari chog‘ida ham Yevropa Ittifoqi vositachiligida Armaniston-Ozarbayjon munosabatlarini normallashtirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” tuzilganini ma’lum qilgan edi.
19-sentabr kuni Ozarbayjon Qorabog‘da “aksilterror tadbirlari” boshlanganini e’lon qildi. Ertasi kuni Qorabog‘ hukumati o‘t ochishni to‘liq to‘xtatish bo‘yicha kelishuvlar tuzilganini e’lon qildi. 28-sentabr kuni tan olinmagan respublika prezidenti Samvel Shaxramanyan 2024-yil 1-yanvardan uning faoliyatini tugatish hamda barcha davlat muassasalari va tashkilotlarini tarqatib yuborish to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Mintaqa to‘liq Ozarbayjon nazoratiga o‘tganidan so‘ng 100 mingdan ortiq etnik arman Qorabog‘ni tark etdi.

Премьер-министр Армении Никол Пашинян выразил надежду на подписание соглашения о мире с Азербайджаном уже в ближайшие месяцы, передаёт News.am.
«Сейчас мы работаем над проектом соглашения о мире и урегулировании отношений с Азербайджаном, надеюсь, что этот процесс завершится в ближайшие несколько месяцев», — заявил Пашинян на международном форуме «Шёлковый путь» в Тбилиси 26 октября.
По его словам, Ереван и Баку достигли согласия о том, что взаимно признают территориальную целостность друг друга Алматинской декларации 1991 года, по которой площадь Армении составляет 29,8 тысячи кв. км, а площадь Азербайджана — 86,6 тысячи кв. км. Эта территория Азербайджана включает в себя земли Нагорного Карабаха.
Неделю назад глава армянского правительства также сообщил, что в ходе его встреч с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и при посредничестве Евросоюза была сформирована «дорожная карта» нормализации армяно-азербайджанских отношений.
- 19 сентября Азербайджан объявил о начале «антитеррористических мероприятий» в Нагорном Карабахе. На следующий день карабахские власти объявили о заключении договорённостей о полном прекращении огня. 28 сентября президент непризнанной республики Самвел Шахраманян подписал указ о прекращении её существования с 1 января 2024 года и роспуске всех государственных учреждений и организаций. Более 100 тысяч этнических армян покинули Карабах после того, как регион перешёл под полный контроль Азербайджана.