Fransiya prezidenti Emmanuel Makron 1-noyabr kuni Qozog‘istonga, 2-noyabr kuni esa O‘zbekistonga keladi. Bu haqda Yelisey saroyining rasmiy kommyunikesida ma’lum qilindi.
“Ushbu tashrif Markaziy Osiyoning ushbu ikki davlati bilan munosabatlarni chuqurlashtirish kontekstida amalga oshirilmoqda”, — deyiladi kommyunikeda.
Fransiya ikki davlatning islohotlar borasidagi sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlaydi, hamkorlikni diversifikatsiya qilishga yordam beradi, ularning mustaqilligi va suverenitetini, shuningdek, Yevropa bilan aloqalarni mustahkamlash istagini qo‘llab-quvvatlaydi, deya ta’kidladi Makron ma’muriyati.
“Fransiya va bu ikki davlat o‘rtasidagi yaqinlashuv iqtisodiy sohada, xususan, energetika, muhim xomashyo yetkazib berish, transport infratuzilmasi, sog‘liqni saqlash, qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat mustaqilligi va hatto mudofaa sohasida amalga oshirilmoqda”, — deya ta’kidladi Yelisey saroyi.
Tashriflar davomida Fransiya kompaniyalari ishtirokidagi iqtisodiy forumlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
“Fransiya, shuningdek, jiddiy global muammolar, jumladan, ekologik muammolar, ayniqsa, suv resurslarini boshqarish va oziq-ovqat xavfsizligi nuqtai nazaridan mintaqa davlatlari bilan hamkorlik qiladi”, — deyiladi kommyunikeda.
Xavfsizlik nuqtai nazaridan Fransiya O‘zbekiston va Qozog‘iston bilan hamkorlikda terrorchilik tahdidi va narkotik moddalar savdosiga qarshi ish olib bormoqda.
“Davlat rahbari oldida inqirozlar kuchayib borayotgan va dunyoning bo‘linish xavfi sharoitida barcha qit’alardagi davlatlar bilan muloqotni davom ettirish, xalqaro huquqni hurmat qilish asosida tinchlik va barqarorlikni himoya qilishni davom ettirish masalasi ham turibdi”, — deyiladi Yelisey saroyi bayonotida.
Eslatib o‘tamiz, 2022-yil noyabr oyida O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Fransiyaga rasmiy tashrif bilan borgan edi. Siyosiy dasturdan tashqari, u rafiqasi bilan prezident Makron va Fransiyaning birinchi xonimi hamrohligida Parijdagi Luvrga tashrif buyurib, “O‘zbekiston vohalari mo‘’jizalari. Karvon yo‘llari chorrahasida”, shuningdek, Parij institutidagi “Samarqandga yo‘l. Ipak va oltin mo‘’jizalari” ko‘rgazmalarida ishtirok etgandi.
Fransiya prezidentining O‘zbekistonga so‘nggi tashrifi 1994-yil aprel oyida Fransua Miteran tomonidan amalga oshirilgan edi.

Президент Франции Эммануэль Макрон совершит официальный визит в Казахстан, а затем в Узбекистан 1 и 2 ноября, говорится в официальном коммюнике Елисейского дворца.
«Эта поездка проходит в контексте углубления отношений с этими двумя странами Центральной Азии», — говорится в заявлении.
Франция поддерживает эти две страны в усилиях по реформированию и модернизации, способствует диверсификации партнёрских отношений, поддерживает их независимость и суверенитет, а также их желание укрепить связи с Европой, подчеркнула администрация президента Макрона.
«Сближение между Францией и этими двумя странами происходит в экономической сфере, особенно в сфере энергетики, поставок важнейших видов сырья, транспортной инфраструктуры, здравоохранения, агропродовольственной независимости и даже обороны», — подчеркнули в Елисейском дворце.
В рамках этих двух визитов пройдут экономические форумы с участием французских компаний.
«Франция также сотрудничает со странами региона перед лицом серьёзных глобальных проблем, в том числе экологических, особенно с точки зрения управления водными ресурсами и продовольственной безопасности», — говорится в коммюнике.
Что касается безопасности, Франция также действует вместе Узбекистаном и Казахстаном, в частности, против угроз терроризма и незаконного оборота наркотиков, особенно связанных с Афганистаном.
Этот визит, как ожидается, также предоставит возможность Франции укрепить динамичное культурное сотрудничество с обеими странами.
«На фоне множащихся кризисов и опасности фрагментации мира глава государства также будет стремиться поддерживать диалог со странами на всех континентах и продолжать отстаивать мир и стабильность, основанные на уважении международного права и суверенитета каждой страны.», — отмечается в заявлении Елисейского дворца.
Напомним, в ноябре 2022 года президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев посетил с официальным визитом Францию. Помимо политической программы, он вместе с супругой и в сопровождении президента Макрон и первой леди Франции посетили парижский Лувр и ознакомились с выставкой «Великолепие оазисов Узбекистана. На пересечении караванных путей», а также выставкой «Дорога в Самарканд. Чудеса шелка и золота» в парижском Институте Арабского мира.
Последний визит президента Франции в Узбекистан состоялся в апреле 1994 года, его совершил Франсуа Миттеран.