Toshkent xalqaro aeroporti oldida, ko‘prikdan tushaverishdagi aylanma yo‘l markazida O‘zbekiston bayrog‘i o‘rnatildi.
Poytaxt hokimligining “Gazeta.uz”ga ma’lum qilishicha, bayroq ustunining balandligi 62 m, matosining o‘lchami esa 12×24 m.
Manba: Toshkent shahri hokimligi
Uning atrofida balandligi 16 m bo‘lgan 38 ta bayroq ustunlari o‘rnatilgan bo‘lib, ularda 2×4 m o‘lchamdagi bayroqlar hilpirab turadi. Ushbu bayroqlar shaharda o‘tkaziladigan milliy yoki xalqaro tadbirlarga, xorijiy delegatsiyalarning tashrifiga qarab o‘zgaradi.
Bundan tashqari, yo‘l o‘tkazgichdan aeroportga chiqishdagi aylanma yo‘l oldida favvora, o‘ng tomonida esa ulkan proyeksiya ekrani o‘rnatilgan.
Ayni paytda atrof obodonlashtirilmoqda, jumladan, aeroport oldidagi avtobus bekatini yangilash ishlari ketmoqda.
Yangi yo‘l o‘tkazgich qurilishi davom etmoqda va uni 2024-yil oxirigacha yakunlash rejalashtirilgan. Biz loyiha haqida batafsil yozgandik.

Перед международным аэропортом Ташкента в центре круга на съезде с путепровода установлен флаг Узбекистана.
Как сообщили «Газете.uz» в хокимияте столицы, высота флагштока составляет 62 м, а размер полотна флага — 12×24 м.
Вокруг установлено 38 флагштоков высотой 16 м, на которых будут развеваться флаги размером 2×4 м. Эти флаги будут меняться согласно проводимым в городе национальным или международным событиям и визитам зарубежных делегаций.
Кроме того, перед кругом на съезде с путепровода в сторону аэропорта установлен интерактивный световой фонтан в виде прямоугольной панели, а справа — огромный проекционный экран.
Сейчас ведётся благоустройство прилегающей территории, в том числе обновление автобусной остановки перед аэропортом.
Продолжается строительство нового путепровода, завершить которую намечено к концу 2024 года. Мы подробно писали о проекте.