31-oktabr kuni YUNESKO Buxoroni “Ijodiy shaharlar tarmog‘i”ga (UCCN) qo‘shganligini e’lon qildi. Shahar nomzodi O‘zbekiston madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi ko‘magida taqdim etildi, deb xabar berdi “Gazeta.uz”ga jamg‘arma.
YUNESKOning “Ijodiy shaharlar tarmog‘i” dasturi 2004-yilda tashkil etilgan va har ikki yilda yangilanadi. U ijodkorlikka — barqaror shahar rivojlanishi dvigateli, ijtimoiy integratsiya va madaniyatning dunyoga ta’sirini kengaytirish uchun sarmoya kiritmoqchi bo‘lgan shaharlar o‘rtasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirishuchun mo‘ljallangan.
Dastur BMT tashabbuslarini, jumladan, 2030-yilgacha Barqaror rivojlanish maqsadlarini qo‘llab-quvvatlaydi. Hozirda ushbu dasturga dunyoning 300 ga yaqin shaharlari kiritilgan.
Tarmoqqa a’zo bo‘lgan shaharlar ijodkorlik va madaniy sohalarni rivojlantirish, ilg‘or tajribalarni almashish, madaniy ishtirok darajasini oshirish hamda iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanish rejalarini ishlab chiqishda madaniyatni hisobga olish uchun hamkorlik qilish va hamkorlikni rivojlantirish majburiyatini zimmasiga oladi.
Ijodiy shaharlar tarmog‘i yetti ijodiy yo‘nalishni qamrab oladi: dekorativ-amaliy va xalq amaliy san’ati, dizayn, kino, gastronomiya, adabiyot, mediasan’at va musiqa. O‘zbekiston madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi Buxoroni dekorativ-amaliy va xalq amaliy san’ati yo‘nalishida taqdim etdi, shuningdek, Buxoroda ijodning ushbu sohasini rivojlantirishning to‘rt yillik rejasini taqdim etdi.
“2025-yilda YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasini Samarqand shahrida o‘tkazish taklifi O‘zbekistonning YUNESKO doirasida qo‘shadigan hissasini yanada mustahkamlashiga aminman”, — dedi O‘zbekiston prezidenti yordamchisi Saida Mirziyoyeva.
2025-yilda Buxoroda birinchi zamonaviy dizayn va hunarmandchilik biyennalesi bo‘lib o‘tadi. Bu O‘zbekistonning xalqaro san’at hamjamiyatiga qo‘shilib, jahondagi madaniy-tarixiy qiyofasini yuksaltirish imkonini berishi kutilmoqda.
“Biyennale tufayli mahalliy hunarmand va rassomlarning xalqaro hamkasblari bilan muloqot qilish imkoniyati paydo bo‘ladi. Bu mutaxassislar o‘rtasida tajriba almashish imkoniyatini ochib beradi va zamonaviy kontekstda an’anaviy hunarmandchilik imkoniyatlarini ochish vektorini beradi”, — deyiladi xabarda.

ЮНЕСКО 31 октября объявила о включении Бухары в «Сеть творческих городов» (UCCN). Кандидатура города была представлена при поддержке Фонда развития культуры и искусства Узбекистана, сообщили «Газете.uz» в фонде.
Программа ЮНЕСКО «Сеть творческих городов» была основана в 2004 году и дополняется раз в два года. Она призвана развивать международное сотрудничество между городами, готовыми инвестировать в творчество — двигатель устойчивого развития городов, социальной интеграции и расширения влияния культуры в мире.
В рамках программы поддерживаются инициативы ООН, в том числе Цели в области устойчивого развития до 2030 года. В настоящее время около 300 городов со всего мира включены в программу.
Города-участники сети обязуются сотрудничать и развивать партнёрские отношения в целях содействия творчеству и индустрии культуры, обмениваться передовым опытом, повышать уровень участия в культурной жизни, а также учитывать культуру при разработке планов экономического и социального развития.
«Сеть творческих городов» охватывает семь креативных направлений: декоративно-прикладное и народное искусство, дизайн, кино, гастрономия, литература, медиаискусство и музыка. Фонд развития культуры и искусства Узбекистана представил Бухару по направлению декоративно-прикладного и народного искусств, а также презентовал четырёхлетний план развития этой сферы творчества в Бухаре.
«Уверена в том, что предложение о проведении 43-й Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде в 2025 году усилит вклад, вносимый Узбекистаном в рамках ЮНЕСКО», -- сказала помощник президента Узбекистана Саида Мирзиёева.
В 2025 году в Бухаре пройдёт первая Биеннале современного дизайна и ремёсел. Ожидается, что это позволит включить Узбекистан в международное арт-сообщество и повысить её культурно-исторический имидж в мире.
«Благодаря проведению биеннале появится возможность взаимодействия местных мастеров и художников с международными коллегами. Это откроет возможность для обмена опытом между специалистами и даст вектор в раскрытии потенциала традиционного ремесленничества в современном контексте», — говорится в сообщении.