O‘zbekiston transport vaziri o‘rinbosari Jasurbek Choriyev Verona Yevroosiyo iqtisodiy forumida yaqinda Silk Avia aviakompaniyasining Uzbekistan Airports tarkibidan Uzbekistan Airways milliy aviatashuvchisi tuzilmasiga o‘tgani bo‘yicha Spot nashriga izoh berdi.
“Avvaldan Uzbekistan Airports aviatsiya bilan shug‘ullanmasligi kerak edi. Biz buni aytganmiz, barcha ekspertlar buni ta’kidlashdi, ogohlantirishdi”, — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Silk Avia boshidanoq muammolarga duch kelgan, chunki ishlab chiqaruvchilar yoki lizing beruvchilarni jalb qilish va ular bilan ishlashishning an’anaviy usullari aviakompaniyalarga qaratilgan.
“Birinchidan, Uzbekistan Airports aviakompaniya emas. Yangi aviakompaniya paydo bo‘lganda, uning reputatsiyasi, tarixi, moliyaviy ma’lumotlari bo‘lmaydi, shuning uchun ham aviakompaniyaning ochilishi va samolyotlarni tezda qabul qilishiga umid beruvchi so‘zlar bir afsona, ertakdir”, — degan vazir o‘rinbosari.
Shuningdek, Jasurbek Choriyev sodir bo‘lishi mumkin bo‘lmagan faktlarga ochiq ko‘z bilan qarash kerakligini ta’kidlab, “shuning uchun biz hukumat tomoni bilan bu jarayonni tezlashtirish uchun Silk Avia kompaniyasiga yordam berishga majbur bo‘ldik”, deya xulosa qildi.
Vazir o‘rinbosari Silk Avia`ni xususiylashtirish masalasi ochiqligicha qolayotganini ham ta’kidladi. Biroq transport vazirligi tegishli arizalar kelib tushgan taqdirda mintaqaviy aviakompaniyani sotish masalasini ko‘rib chiqishga tayyor.
Mamlakatning birinchi mintaqaviy aviakompaniyasi hisoblangan Silk Avia Uzbekistan Airports tomonidan 2021-yil noyabr oyida tashkil etilgan. Uni rivojlantirish strategiyasi Dubayning HAS Aviation GT kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan. Aytilgan maqsad O‘zbekiston hududlari o‘rtasida aviaqatnovlar yo‘qligi muammosini hal qilish edi. Kompaniya 2023-yilning 25-aprelida ilk muntazam reyslarini amalga oshira boshlagan. O‘shanda Uzbekistan Airports boshqaruv raisi Ra’no Jo‘rayeva kompaniyani “aviamashrutka”ga o‘xshatgandi. Silk Avia kompaniyasini tashkil etish vaqtida aviakompaniya oyoqqa turishi bilan xususiy sektorga berilishini ma’lum qilgandi.
O‘shanda transport vaziri o‘rinbosari Jasur Choriyev afsus bilan “barcha yo‘nalishlarda muntazam avtobus va temir yo‘l qatnovi mavjud emas”ligini tan olgandi. Bundan tashqari, tez-tez turli transportlar uchun chiptalar yetishmovchiligini ham kuzatish mumkinligi aytilgandi.
“Yangi aviakompaniyani jamoat transporti deb tasniflash mumkin. U hududlar o‘rtasidagi transport qatnovidagi bo‘shliqlarni yopishi kerak. Bu uzoq kutilgan loyiha. Prezidentimiz bir necha bor havo harakatini rivojlantirish, ichki reyslar va biz juda muhtoj bo‘lgan dolzarb yo‘nalishlarni zudlik bilan to‘ldirish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan”, — degandi vazir o‘rinbosari.
Oradan bir necha oy o‘tib, avgust oyida Uzbekistan Airports rahbari Ra’no Jo‘rayeva 2,5 yillik faoliyatidan so‘ng ishdan bo‘shatilgani ma’lum bo‘ldi. Kompaniya kuzatuv kengashi a’zosi Aziza Umarova uning xizmatlarini ta’kidlab, “Jo‘rayeva olti oy ichida boshqalar 30 yil davomida yarata olmagan kichik aviatsiyani barpo etdi”, — dedi.

Заместитель министра транспорта Узбекистана Жасурбек Чориев на Веронском евразийском экономическом форуме прокомментировал Spot недавнюю передачу авиакомпании Silk Avia из Uzbekistan Airports в структуру национального авиаперевозчика Uzbekistan Airways.
«Изначально Uzbekistan Airports не должна была заниматься авиацией. Это мы говорили, это все эксперты говорили, предупреждали», — сказал он.
По его словам, с самого начала Silk Avia столкнулась с проблемами, так как традиционные методы привлечения и работы с производителями или лизингодателями ориентированы на авиакомпании.
«Во-первых, Uzbekistan Airports не авиакомпания. Когда появляется новая авиакомпания, у неё нет никакой репутации, у неё нет никакой истории, у неё нет финансовых данных, поэтому те высказывания или надежды, что открывается авиакомпания и быстро получает самолёты, — это легенда, сказки. Тут надо открытыми глазами смотреть на факты, что это не смогло произойти, поэтому мы с государственной стороны были вынуждены помочь Silk Avia, чтобы этот процесс ускорить», — сказал замглавы Минтранса.
Жасурбек Чориев также отметил, что вопрос приватизации Silk Avia остаётся открытым — Минтранс готов рассмотреть продажу региональной авиакомпании при поступлении соответствующих заявок.
Silk Avia, первая в стране региональная авиакомпания, была создана Uzbekistan Airports в ноябре 2021 года. Стратегию её развития разрабатывала дубайская HAS Aviation GT. Целью было заявлено решение проблемы отсутствия авиарейсов между регионами Узбекистана. Для авиапарка были выбраны самолёты ATR 72−600 европейского производства.
Первые регулярные рейсы компания начала выполнять 25 апреля 2023 года. Руководившая тогда Uzbekistan Airports Рано Джураева сравнивала компанию c авиамаршруткой. При создании Silk Avia она заявила, что авиакомпания, «встав на ноги», будет передана в частный сектор.
Заместитель министра транспорта Жасур Чориев тогда признал, что, «к сожалению, не на всех направлениях есть регулярное автобусное и железнодорожное сообщение». Кроме того, периодически можно наблюдать нехватку билетов на разные виды транспорта.
«Новую авиакомпанию можно причислить к общественному транспорту. Она должна закрыть пробелы в транспортном сообщении между регионами. Это долгожданный проект. Наш президент неоднократно давал поручения, в том числе по развитию авиамобильности, внутренних рейсов, восполнению направлений, в которых мы остро нуждаемся», — отметил тогда он.
Спустя несколько месяцев, в августе, стало известно об освобождении от должности после 2,5 лет работы главы Uzbekistan Airports Рано Джураевой. Член наблюдательного совета компании Азиза Умарова, отмечая её заслуги, отметила, что «Джураева своими руками создала за полгода малую авиацию, которую другие не смогли создать за 30 лет».
До 2025 года авиакомпания планирует приобрести 10 самолётов. Пять из них будет закуплено самолётов ATR напрямую у производителя. Ещё три борта перевозчик получил у Bangkok Airways через британскую Jetcraft Commercial.