Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Fuqarolar sog‘lig‘ini muhofaza qilish qo‘mitasi a’zolari Mavluda Ibragimova va Shuhrat Abduxalilov “Taskin” bolalar hospisi hamda yangi barpo etilayotgan kattalar hospisi qurilish maydonchasida bo‘ldi. Tashrif 10-noyabr kuni bo‘lib o‘tdi, deya xabar berdi Respublika onkologiya markazi onkologi Yahyo Ziyayev “Gazeta.uz”ga.
Deputat Mavluda Ibragimova “Gazeta.uz” muxbiri bilan suhbatda nashr tomonidan 8-noyabrda e’lon qilingan “Quruq o‘lim. O‘zbekistonda saratonga chalingan bemorlar qanday vafot etmoqda va nima uchun davlat ularning hayotini qo‘llab-quvvatlashga majbur?” sarlavhali maqola (maqola rus tilida — tahr.) ushbu obyektlarga tashrif buyurishga asos bo‘lganini ta’kidladi.
Eslatib o‘tamiz, hospis va palliativ yordamni tashkil etish prezidentning 2017-yilda qabul qilingan O‘zbekistonda onkologiya xizmatini rivojlantirish to‘g‘risidagi qarorida nazarda tutilgan. Dastlab Toshkentda kattalar uchun hospis ochilishi 2019-yilga mo‘ljallangan edi, biroq o‘shandan beri bu har yili qoldirilib kelinmoqda. Poytaxtda bunday tibbiy muassasaning tashkil etilishi bemorlarga hospis yordamini ko‘rsatish bo‘yicha milliy tajribaning ommalashuvi uchun ham zarur ahamiyat kasb etadi.
taskin bolalar hospisi, hospis
Foto: Taskin hospisi.
Mavluda Ibragimovaning qayd etishicha, qo‘mita tomonidan qonun va me’yoriy-huquqiy hujjatlar ijrosini nazorat qilish maqsadida yiliga ikki marta ish rejasi ishlab chiqiladi. Biroq Taskin hospisiga va kattalar hospisining qurilish maydonchasiga rejadan tashqari tashrif buyurildi.
“Biz vaziyat bilan tanishib, o‘rganishga qaror qildik. Siz yozgan hamma narsa tasdiqlandi. Men hospislar nima ekanligini va ular qanday bo‘lishi kerakligini o‘rganib chiqdim. Zangiota-2 haqiqatan ham talablarga javob bermaydi. U epidemiya vaqtida birinchi tibbiy yordam ko‘rsatish uchun vaqtincha yaratilgan”, — dedi deputat.
Hospis rahbari Yahyo Ziyayevning aytishicha, onkolog Rustam Norboyev deputatlarga mavjud moliyalashtirish muammolarini tushuntirib berdi.
“Deputatlar mamlakatimizda hospis va palliativ yordamni tashkil etish Qonunchilik palatasi nazoratida bo‘lishiga ishontirishdi, — dedi Yahyo Ziyayev. — Tekshiruv natijalariga ko‘ra qo‘shimcha ma’lumotlar taqdim etiladi”.
Shu kunning o‘zida qo‘mita a’zolari tomonidan Sog‘liqni saqlash va Moliya vazirliklariga kattalar uchun hospis qurilishi bo‘yicha materiallarni yuborish so‘ralgan rasmiy so‘rov yuborildi, dedi Mavluda Ibragimova.
Foto: Taskin hospisi.Foto: Taskin hospisi.
“Juma kuni biz [vazirlik vakillarini] taklif qilmoqchimiz. Bugun ular materiallar jo‘natishlari kerak edi, lekin hali jo‘natishmadi, — dedi deputat (suhbat 13-noyabr, dushanba kuni bo‘lib o‘tgan). — Biz bu masalani juma kuni hal qilamiz. Rustamni [Norboyev] ham taklif qilaman. Keling, pul ajratish rejalashtirilganmi yoki yo‘qmi, eshitaylik. Biz Moliya vazirligining javobiga asoslanamiz. Qurilishni imkon qadar yakunlashga harakat qilamiz”.

Члены Комитета по вопросам охраны здоровья граждан Законодательной палаты Олий Мажлиса Мавлюда Ибрагимова и Шухрат Абдухалилов посетили детский хоспис Taskin и стройплощадку строящегося хосписа для взрослых. Визит состоялся 10 ноября, сообщил «Газете.uz» онколог Республиканского центра онкологии Яхъё Зияев.
Депутат Мавлюда Ибрагимова в беседе с корреспондентом «Газеты.uz» сообщила, что поводом для посещения объектов стала статья «Сухая смерть. Как умирают онкологические больные в Узбекистане и почему государство обязано поддержать их жизнь», опубликованная в нашем издании 8 ноября.
Напомним, организация хосписной и паллиативной помощи предусмотрена принятым в 2017 году постановлением президента о развитии онкологической службы в Узбекистане. Изначально открытие хосписа для взрослых в Ташкенте намечалось на 2019 год, но с тех пор ежегодно переносится. Создание медучреждения в столице необходимо для национального распространения опыта по оказанию хосписной помощи.
По словам Мавлюды Ибрагимовой, комитет дважды в год разрабатывает план работ по контролю за исполнением законов и подзаконных актов в области здравоохранения. Однако посещение хосписа Taskin и стройплощадки хосписа для взрослых стало внеплановым.
«Мы решили ознакомиться с ситуацией, изучить её. Всё, о чём вы писали, подтвердилось. Я изучила, что такое хосписы, какими они должны быть. „Зангиата-2“ действительно не соответствует критериям. Она была создана временно для оказания первой помощи при эпидемии», — сказала депутат.
По словам Яхъё Зияева, заведующий хосписом, онколог Рустам Нарбаев объяснил депутатам существующие проблемы финансирования.
«Депутаты заверили, что организация хосписной и паллиативной помощи в стране будет под контролем Законодательной палаты, — сказал Яхъё Зияев. — По результатам проверки дадут дополнительную информацию».
В тот же день члены комитета направили официальный запрос в министерства здравоохранения и финансов с просьбой прислать материалы по строительству хосписа для взрослых, рассказала Мавлюда Ибрагимова.
Фото: Хоспис Taskin.
«В пятницу собираемся пригласить [представителей министерств] к себе. Сегодня они должны были прислать материалы, но пока не прислали, — заявила депутат (разговор состоялся в понедельник, 13 ноября). — В пятницу будем решать вопрос. Рустама [Нарбаева] я, наверное, тоже приглашу. Послушаем, намечается ли выделение денег или нет. Будем отталкиваться от ответа Минфина. Будем стараться по мере возможности довести строительство до конца».