Futbol bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi 2026-yilda Ashxobodda jahon chempionatiga saralash turnirining 2-bosqichi dastlabki o‘yinida Turkmanistonni mag‘lub etdi (1:3). Uchrashuvdan so‘ng terma jamoa bosh murabbiyi Srechko Katanets O‘zbekiston g‘alabaga haqli ekanini ta’kidladi.
“Biz bu g‘alabaga haqli edik. Yigitlarimning o‘yinidan juda mamnunman. Ular juda yaxshi o‘yin ko‘rsatishdi. Bu jahon chempionatiga saralash turnirining ilk o‘yini. Shu bois bu o‘yin biz uchun juda muhim edi. Agar bu o‘yinda g‘alaba qozonmaganimizda edi, bizning saralashdan o‘tish masalamiz… kelajakda nima bo‘lishini hech qachon bilmaysiz. Turkmaniston bir urinish bilan gol urganiga guvoh bo‘ldik. Ikkinchi bo‘limda o‘yinimizni ancha yaxshiladik, pressing qo‘lladik, uchta gol urdik va bundan ham ko‘proq gol urishimiz mumkin edi. Yigitlarimning o‘yinidan juda mamnunman”, — dedi 60 yoshli mutaxassis.
Uning so‘zlariga ko‘ra, o‘zbekistonlik futbolchilar dastlabki daqiqalardan pressing qo‘llashdi hamda “texnik va tashkiliy jihatdan yaxshiroq o‘ynadi”.
Bosh murabbiy sun’iy maydondan nolib, uni “dahshatli” deb atadi.
“Kecha aytganimdek, bunday maydonlarda o‘ynash juda va juda dahshatli. [Turkmaniston terma jamoasi] bunday maydonda o‘ynashga ko‘proq moslashgan, ular har kuni shu yerda shug‘ullanishadi. Mening jamoam esa yiliga bir marta shunday maydonda o‘ynashi mumkin. Bu yerda to‘p sekinroq harakat qiladi, to‘pning sakrashi butunlay boshqacha, hamma narsa boshqacha. Himoyada o‘ynayotgan jamoalar ustunlikka ega bo‘ladi. Nega bunday maydonda o‘ynashga ruxsat berishganini bilmayman. Men dunyoda O‘zbekistondan yaxshiroq bo‘lgan ko‘plab turli jamoalarni ko‘rdim, ularga moslashish uchun vaqt kerak va ular mag‘lub bo‘lishlari mumkin”, — dedi u.
Avvalgi saralashlarning sun’iy maydonda bo‘lib o‘tgan dastlabki o‘yinlarida O‘zbekiston 2018-yilda Shimoliy Koreyaga (4:2), 2022-yilda Falastinga (2:0) mag‘lub bo‘lgandi.
Dubl va golli uzatmani amalga oshirgan uchrashuvning eng yaxshi futbolchisi Otabek Shukurov bunday maydondagi g‘alabasi bilan jamoa o‘z xarakterini ko‘rsatganini aytdi.
“Bunday maydonda o‘ynab bo‘lmaydi. Tashkilotchilar nima bo‘lishidan qat’i nazar, ozgina bo‘lsa-da futbolchilarning sog‘lig‘i haqida o‘ylashlari kerak…” — deya ta’kidladi u.
Srechko Katanets 21-noyabr kuni soat 18:00da Toshkentda Eronga qarshi bo‘lib o‘tadigan o‘yin haqida gapirar ekan, raqib tajribali jamoa ekani, uning futbolchilari oliy ligada to‘p surayotganini ta’kidladi. Biroq u “ular bilan qanday o‘ynashni biladi”.
“Men Eronga qarshi uch marta o‘ynaganman, bir marta g‘alaba qozonganman, bir marta durang o‘ynaganman va bir marta mag‘lub bo‘lganman. Biz qattiq ishlashimiz kerak. Lekin men Eron terma jamoasiga qarshi qanday o‘ynashni juda yaxshi bilaman”, dedi u.
Yakunda bosh murabbiy hazillashib, Otabek Shukurov yarim himoyada emas, balki hujumda o‘ynashi kerak edi, dedi. “Bu mening xatom. U 7-raqamda emas, 9-raqamda o‘ynashi kerak edi”, — dedi terma jamoa murabbiyi.
Qatar futbol assotsiatsiyasi va Osiyo futbol konfederatsiyasining texnik eksperti Alisher Nikimbayev 30 yillik tarixda jamoalar 10 marta to‘qnash kelgani, 9 uchrashuvda o‘zbekistonliklar g‘alaba qozonganini ta’kidladi. Yagona durang 1998-yilgi Osiyo o‘yinlarida qayd etilgan. Milliy terma jamoalar miqyosida O‘zbekiston terma jamoasi Ashxobodda bir marta mag‘lub bo‘lgan, biroq bu 1992-yilning oktabr oyida bo‘lgan va har ikki futbol federatsiyasi hali FIFAga a’zo bo‘lmagani uchun mazkur o‘yin FIFA reyestrida yo‘q.
Uning so‘zlariga ko‘ra, kechagi o‘yin Srechko Katanetsni o‘yinlar soni bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasining eng yaxshi 5 nafar murabbiyi qatoriga kiritdi. Uning hisobida endi 25 ta — Ravshan Haydarov bilan bir xil miqdorda o‘yin bor. G‘alabalar soni bo‘yicha esa u hozirda Vadim Abramov (20) va Mirjalol Qosimov (22)dan keyin Samvel Babayan (16 ta) bilan uchinchi o‘rinni bo‘lishib turibdi.
Qolaversa, O‘zbekiston terma jamoasi birinchi marta ketma-ket ikkita irodali g‘alabani qo‘lga kiritdi (Xitoy — 2:1, Turkmaniston — 3:1). Milliy terma jamoa JCH saralash turniri doirasidagi safar o‘yinida ham kuchli irodali g‘alabaga erishdi (avvalroq uy uchrashuvlarida Quvaytni — 3:2, Qatarni — 5:1 va KXDRni — 3:1 hisobida majburiyatga uchratgan edi).
Mazkur g‘alaba jahon chempionati saralash turniridagi 55-, O‘zbekiston terma jamoasi tarixidagi 150-g‘alabasi bo‘ldi.

Сборная Узбекистана по футболу победила Туркменистан (1:3) в первом матче второго раунда отборочного турнира к чемпионату мира 2026 года в Ашхабаде. По итогам встречи главный тренер национальной команды Сречко Катанец заявил, что Узбекистан заслужил победу.
«Мы заслужили эту победу. Я очень доволен игрой моих ребят. Показали очень хороший матч. Это первая игра отборочного турнира к чемпионату мира. Поэтому для нас эта игра была очень важной. Если бы мы не выиграли эту игру, вопрос нашей квалификации… вы никогда не знаете, что может произойти в будущем. Мы видели, что Туркменистан забил гол с одной попытки. Во втором тайме мы намного улучшили игру, мы оказывали давление, забили три гола, могли забить больше. Я очень доволен игрой моих ребят», — сказал 60-летний специалист.
По его словам, футболисты Узбекистана оказывали давление с первых минут, «играли лучше технически и организационно».
Главный тренер также пожаловался на искусственное поле, назвав его «ужасным».
«Как я сказал вчера, играть на таких полях — очень и очень ужасно. [Сборная Туркменистана] лучше адаптированы играть на таком поле, они каждый день здесь тренируются. А моя сборная может раз в год играть на таком поле. Здесь мяч перемещается медленнее, отскок мяча совсем другой, всё по-другому. Команды, которые обороняются, имеют преимущество. Я не знаю, почему они дали разрешение играть на таком поле. Я видел много разных команд в мире, которые лучше Узбекистана, им нужно время для адаптации и они могут проиграть», — заявил он.
В первых матчах предыдущих квалификаций, которые также проходили на искусственном поле, Узбекистан уступал Северной Корее (4:2) в 2018 году и Палестине (2:0) в 2022 году.
квалификация чм-2026, сречко катанец, узбекистан, футбол
Лучший игрок матча, оформивший дубль и голевую передачу, Отабек Шукуров заявил, что команда на таком поле своей победой показала свой характер.
«На таком поле невозможно играть. Организации должны хоть немного думать о здоровье футболистов как бы там ни было…», — подчеркнул он.
Сречко Катанец, говоря о предстоящей игре против Ирана в Ташкенте 21 ноября в 18:00, заявил, что у соперника опытная команда, а её футболисты играют в топовых лигах. Однако, по его словам, он «знает, как надо играть с ними».
«Я уже три раза играл против сборной Ирана, один раз выиграл, один раз сыграл вничью и один раз проигрывал. Нам придётся хорошо поработать. Но я очень прекрасно знаю, как надо играть против сборной Ирана», — заявил он.
В конце главный тренер пошутил и сказал, что Отабек Шукуров вместо полузащиты должен был играть в нападении. «Это моя ошибка. Он должен был играть под номером 9, а не 7», — сказал наставник национальной сборной.
Технический эксперт в футбольной ассоциации Катара и Азиатской футбольной конфедерации Алишер Никимбаев отметил, что за 30-летнюю историю команды встречались 10 раз, и 9 матчей выиграли узбекистанцы. Единственная ничья приходится на Азиатские игры 1998 года. На уровне национальных сборных команда Узбекистана однажды проиграла в Ашхабаде, но это было в октябре 1992 года, когда обе федерации футбола ещё не являлись членами ФИФА, поэтому тот матч отсутствует в реестре ФИФА.
По его словам, вчерашний матч вывел Сречко Катанеца в топ-5 тренеров сборной Узбекистана по количеству матчей. У него их теперь 25 — столько же, сколько у Равшана Хайдарова. По количеству побед он теперь делит третье место с Самвелом Бабаяном (по 16), уступая Вадиму Абрамову (20) и Миржалолу Касымову (22).
Кроме того, впервые сборная Узбекистана одержала две волевые победы подряд (Китай — 2:1, Туркменистан — 3:1). Национальная команда также впервые одержала волевую победу в выездном матче отборочного турнира Кубка мира (до этого были домашние победы над Кувейтом — 3:2, Катаром — 5:1 и КНДР — 3:1).
Это победа стала 55-й в отборочном турнире Кубка мира и 150-й — в истории национальной сборной Узбекистана.