19-noyabr kuni 150 mingdan ziyod o‘zbekistonliklar Yangi Nafas ommaviy yugurish musobaqasida ishtirok etdi. O‘zbekiston davlat bayrog‘i qabul qilinganining 32 yilligi munosabati bilan mamlakatning 16 ta shahrida Markaziy Osiyodagi keng ko‘lamli sport tadbirlaridan biri tashkil etildi.
Bayroq kuniga bag‘ishlangan Yangi Nafas vatanparvarlik ruhidagi ommaviy yugurish musobaqasi Andijon, Namangan, Farg‘ona, Nurafshon, Guliston, Jizzax, Samarqand, Termiz, Navoiy, Buxoro, Qorovulbozor, Qarshi, G‘uzor, Xiva, Nukus va Toshkent shaharlarining aholisini birlashtirdi.
Poytaxtda ushbu sport tadbiri shaharning markazi — Humo Arena sport majmuasining maydonida bo‘lib o‘tdi, unda 8 mingga yaqin ishtirokchi 3 va 10 km masofalarga yugurish bo‘yicha bellashish uchun yig‘ildi. Boshqa shaharlarda Yangi Nafas yugurish musobaqasi umumiy 3 km masofada tashkil etildi.
Musobaqaning ochilishida Yoshlar siyosati va sport vaziri Adham Ikromov va Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri o‘rinbosari Sarvarxon Buzrukxanov qutlov nutqi bilan so‘zga chiqdilar.
“Davlat bayrog‘i qabul qilingan kunni nishonlash — bu biz nafaqat muhim davlat sanasiga hurmat bildiradigan kun, balki mamlakatimiz va yurtdoshlarimiz tomonidan joriy yilda erishilgan muayyan natijalar va yutuqlarga nazar tashlash imkoniyatidir. Bugungi kunda professional sport jadal suratlarda rivojlanib borayotgani sportchilarimizning yirik xalqaro musobaqalarda, shu jumladan, 2022-yilda Xanchjou shahrida bo‘lib o‘tgan Osiyo o‘yinlarida erishgan yuksak natijalaridan dalolatdir. Sport marafonlari, ommaviy yugurish musobaqalari, havaskor musobaqalarining tashkilotchilari tufayli aholining ommaviy sportga qiziqishi tobora ortib bormoqda. Bunday tadbirlar yosh avlodga rag‘bat sifatida xizmat qilib, yurtimizning kattayu kichik shaharlarida fuqarolarni birdamlik, do‘stlik va vatanparvarlik g‘oyalari yo‘lida jipslashtiradi”, — deb ta’kidladi O‘zbekiston Yengil atletika federatsiyasi raisining o‘rinbosari Andrey Abduvaliyev.
O‘zbekiston qurolli kuchlari akademiyasining kursantlari ishtirokida ommaviy yugurish musobaqasining start va finish maydoniga davlat bayrog‘ining tantanali ravishda ko‘tarib olib chiqilishi umumxalq bayramiga o‘zgacha ruh baxsh etdi. Boshqa shaharlarda ham bayroqlar bilan turli yurishlar va mavzuga doir fleshmoblar tashkil etildi. Tadbirning Sport TV telekanalida viloyatlar va Qoraqalpog‘istondan uzatishlar orqali jonli efiri tashkil etildi.
1991-yil 18-noyabrda O‘zbekiston milliy bayrog‘ining maqomi belgilandi va jahon xaritasida yangi mustaqil davlat ramzi sifatida mustahkamlandi. Bugungi kunda mustaqil O‘zbekiston bayrog‘i ostida ilm-fan, axborot texnologiyalari, madaniyat, san’at, katta va ommaviy sport kabi turli jabhalarda yuksak marralarni qo‘lga kiritayotgan, hamda mamlakatning taraqqiyoti va farovonligiga salmoqli hissa qo‘shayotgan butun bir avlod voyaga yetdi.
Mustaqil O‘zbekistonning shunday vakillaridan biri 10 000 m va yarim marafon masofasida O‘zbekistonning ikkita milliy rekordining muallifi Sitora Hamidovadir. U Termizdagi Yangi Nafas ommaviy yugurish musobaqasiga qo‘shildi.
“Bundan bir hafta oldin mintaqamizning eng kuchli sportchilari o‘rtasida Dubayda bo‘lib o‘tgan birinchi Osiyo yarim marafonida qatnashish sharafiga muyassar bo‘ldim va u yerda ikkinchi o‘rinni egallab, yurtim bayrog‘ini hayajon bilan baland ko‘tardim. Bugun esa men uchun ushbu muhim bayram — bayroq kunini o‘z ona shahrimda, oilam va do‘stlarim davrasida bayramona sport muhitida baham ko‘rmoqdaman. Mamlakatim menga hayotiy faoliyatim — yengil atletikaga yo‘lni ochdi va minglab boshqa yosh va iste’dodli yoshlarga yo‘l ochmoqda”, — dedi sportchi.
Ta’kidlash joizki, keng ko‘lamli sport tadbirini tashkil etish uchun O‘zbekiston bo‘ylab 450 dan ortiq volontyorlar jalb etilgan. Tashkilotchilar tomonidan hakamlar va murabbiylar uchun o‘quv mashg‘ulotlari o‘tkazildi, Qarshi, Namangan va Nukus shaharlarida matbuot anjumanlari tashkil etildi. Yosh avlod tarbiyasi Yangi Nafas harakatining muhim yo‘nalishidir. Bayramda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi ko‘magida O‘zbekistonning 211 ta oliy ta’lim muassasalaridan 50 mingdan ortiq talaba faol ishtirok etdi.
Bayroq kunini nishonlashga qo‘shni davlatlardan ham yuguruvchilar qo‘shildi. O‘zbekiston yengil atletika federatsiyasining tashabbusi bilan 2023-yilda Yangi Nafas ommaviy yugurish musobaqasi xalqaro maqomga ega bo‘ldi va World Athletics yengil atletika federatsiyalari Xalqaro assotsiatsiyasining amaldagi qoidalariga muvofiq o‘tkazilmoqda. Buning natijasida sport musobaqasiga Qozog‘iston, Tojikiston va Qirg‘izistondan sportchilar va yugurish klublari a’zolari taklif qilinmoqda.
Toshkentda 3 km masofada g‘oliblikni ayollar orasida Anastasiya Silchenkova, erkaklar orasida Xasan Mirsoatov qo‘lga kiritdi. 10 km masofaga yugurishda esa — Marina Xmelevskaya va Nodirbek Mutalipov g‘alabaga erishdi.

19 ноября более 150 тысяч узбекистанцев приняли участие в забеге Yangi Nafas. В честь 32-летия принятия государственного флага Узбекистана в 16 городах было организовано одно из масштабных спортивных мероприятий в Центральной Азии.
yangi nafas, реклама
Патриотический забег Yangi Nafas, приуроченный ко Дню флага, объединил жителей Андижана, Намангана, Ферганы, Нурафшана, Гулистана, Джизака, Самарканда, Термеза, Навои, Бухары, Караулбазара, Карши, Гузара, Хивы, Нукуса и Ташкента.
В столице спортивное мероприятие прошло в центре города — на площади спортивного комплекса Humo Arena, где собралось порядка 8000 участников, чтобы посоревноваться в беге на дистанциях 3 и 10 км. В остальных городах забег Yangi Nafas был организован на дистанцию в 3 км.
С приветственным словом на открытии забега выступили министр молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов и заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Сарвархон Бузрукханов.
«Празднование Дня принятия государственного флага — это не только день, когда мы чествуем важную государственную дату, но и возможность оглянуться на определённые результаты и достижения, достигнутые нашей страной и соотечественниками в 2023 году. Сегодня активно развивается профессиональный спорт, о чем свидетельствуют высокие результаты наших спортсменов на крупнейших международных соревнованиях, включая Азиатские игры 2023 года в Ханчжоу. Растёт интерес у населения к массовому спорту благодаря организаторам спортивных марафонов, забегов и любительских соревнований. Такие мероприятия служат стимулом для молодого поколения и объединяют граждан в больших и малых городах нашей страны во имя идей единства, дружбы и патриотизма», — отметил заместитель председателя Федерации лёгкой атлетики Узбекистана Андрей Абдувалиев.
Особую атмосферу национального праздника внёс торжественный вынос государственного флага на территорию стартово-финишной площадки забега с участием курсантов Академии вооружённых сил Узбекистана. В других городах также были организованы различные шествия с флагами и тематические флешмобы. Была организована прямая трансляция мероприятия на телеканале Sport TV с подключениями из регионов и Каракалпакстана.
18 ноября 1991 года был определён статус национального флага Узбекистана и закреплён как символ нового независимого государства на карте мира. Под флагом суверенного Узбекистана выросло целое поколение, которое сегодня достигает высоких результатов в различных направлениях, включая науку, IT, культуру, искусство, большой и массовый спорт и вносят значимый вклад в развитие и процветание страны.
Одной из таких представительниц независимого Узбекистана является Ситора Хамидова, автор двух национальных рекордов Узбекистана на 10 000 м и полумарафонской дистанции. Она присоединилась к забегу Yangi Nafas в Термезе.
«Ещё неделю назад я имела честь принимать участие в первом Азиатском полумарафоне в Дубае среди сильнейших атлетов континента, где я заняла второе место и с волнением поднимала флаг своей страны. А сегодня я разделяю этот важный для меня праздник — День флага — в своём родном городе вместе с родными и близкими в праздничной атмосфере спорта. Моя страна открыла мне дорогу в дело всей моей жизни — лёгкую атлетику — и открывает дорогу тысячи другим юным и талантливым», — отметила спортсменка.
Для организации масштабного спортивного мероприятия было привлечено более 500 волонтёров по всей стране. Организаторами были проведены обучающие тренинги для судей и тренеров, организованы пресс-конференции в Карши, Намангане и Нукусе. Важной частью движения Yangi Nafas является воспитание молодого поколения. При поддержке Министерства высшего образования, науки и инноваций около 50 тысяч студентов из 211 высших учебных заведений Узбекистана приняли активное участие в забеге.
К празднованию Дня флага присоединились бегуны и из соседних стран. По инициативе Федерации лёгкой атлетики Узбекистана в 2023 году забег Yangi Nafas приобрёл статус международного и проводится согласно действующим правилам Международной ассоциации легкоатлетических федераций World Athletics. Благодаря этому к спортивному мероприятию приглашаются спортсмены и участники беговых клубов из Казахстана, Таджикистана, Кыргызстана.
В Ташкенте победителями на дистанции 3 км стала Анастасия Сильченкова среди женщин и Хасан Мирсоатов среди мужчин. Победители на дистанции 10 км — Марина Хмелевская и Нодирбек Муталипов.