12−25-noyabr kunlari Italiyaning Montesilvano shahrida shaxmat bo‘yicha o‘tkazilgan 14 yoshgacha bo‘lgan qizlar o‘rtasidagi Jahon chempionatida Afruza Hamdamova g‘olib bo‘ldi, deb xabar qildi Shaxmat federatsiyasi matbuot xizmati.
Jahon chempionatida Hamdamova 10 ta raunddan 9 ochko jamg‘arib, barcha raqiblarini mag‘lub etib. Oxirgi turdagi natijadan qat’i nazar, o‘zbekistonlik shaxmatchi turnir chempioni bo‘ladi, chunki unga tenglasha oladigan yagona qozog‘istonlik shaxmatchi Hamdamovaga yutqazib qo‘ygan. Ballar teng bo‘lgan taqdirda, raqiblar o‘rtasidagi to‘qnashuv natijasi hisobga olinadi.
O‘zbekiston vakili FIDE reytingida 124 nafar sportchi orasida rossiyalik Anna Shuxmandan keyin ikkinchi eng yaxshi reytingga ega. E’tiborlisi, Hamdamova Shengen vizasini olishga kechikkani uchun turnirga kechikib bordi, shuning uchun birinchi bosqichni o‘tkazib yubordi, dedi shaxmat bo‘yicha murabbiy Georgiy Shvanov “Gazeta.uz”ga. Birinchi o‘yinda texnik mag‘lubiyatga uchraganiga qaramay, u 9 ta g‘alabaga erishdi va bu unga turnir jadvalida birinchi o‘rinni egallash imkonini berdi.
Afruzadan tashqari, 14 yoshgacha bo‘lgan o‘g‘il bolalar toifasida Miraziz Qo‘ziyev, 16 yoshgacha qizlar toifasida Guldon Karimov ham O‘zbekiston sharafini himoya qildi. Ular o‘z reytinglaridan yuqori natijalarni ko‘rsatdi, ammo shunga qaramay g‘olib bo‘la olmadi.
Mamlakat o‘smirlar o‘rtasidagi shaxmat tarixida Nodirbek Abdusattorov (2012-yil, 8 yoshgacha toifa) va Shamsiddin Vohidov (2015-yil, 14 yoshgacha) jahon chempionatlarida klassik nazoratda g‘oliblikni qo‘lga kiritgan. O‘zbekistonlik qizlar o‘rtasidagi bunday chempionatlarda haligacha oltin medal olinmagandi. Shu tariqa Afruza Hamdamova O‘zbekiston tarixida shaxmat bo‘yicha birinchi ayol jahon chempioni bo‘ldi. Bungacha o‘smirlar o‘rtasida Gulruhbegim Tohirjonova va Bahora Egamberdiyeva vitse-chempion bo‘lgan.

Афруза Хамдамова стала победительницей чемпионата мира по шахматам среди девочек до 14 лет, который проходит в городе Монтесильвано в Италии 12−25 ноября, сообщила пресс-служба Федерации по шахматам.
На первенстве мира Хамдамова набрала 9 очков в 10 турах, победив всех соперниц. Независимо от результата в последнем туре, узбекистанка станет чемпионкой турнира, поскольку единственная шахматистка из Казахстана, которая может сравняться с ней по очкам, проиграла Хамдамовой. При равенстве очков учитывается очный результат между соперницами.
У представительницы Узбекистана второй лучший рейтинг ФИДЕ среди 124 соперниц после Анны Шухман из России. Примечательно, что Хамдамова пропустила первый тур, поскольку опоздала на турнир из-за задержки с получением шенгенской визы, сообщил «Газете.uz» тренер по шахматам Георгий Шванов. Несмотря на техническое поражение за первый матч, она одержала 9 побед, что позволило ей возглавить таблицу.
афруза хамдамова, чемпионат мира по шахматам, шахматы
Помимо Афрузы, Узбекистан представили Миразиз Кузиев в категории юношей до 14 лет и Гульдона Каримова в категории девушек до 16 лет. Они показали результат выше своего рейтинга, но тем не менее остались за чертой призёров.
В истории юношеских шахмат страны на чемпионатах мира с классическим контролем побеждали Нодирбек Абдусатторов (2012 год, категория до 8 лет) и Шамсиддин Вохидов (2015 год, категория до 14 лет). Золота на подобных первенствах среди девушек Узбекистана до сих пор не было. Таким образом, Афруза Хамдамова стала первой чемпионкой мира по шахматам в истории Узбекистана. До этого Гулрухбегим Тохиржонова и Бахора Эгамбердиева становились вице-чемпионками среди юниоров.
Турнир проходит в 11 туров с контролем времени в 90 минут на первые 40 ходов плюс 30 минут до конца партии, с добавлением 15 секунд на каждый ход.