Toshkent shahri Mirzo Ulug‘bek tumanidagi 99-maktabning 8-sinf o‘quvchisi sud-tibbiy ekspertizasining dastlabki xulosasiga ko‘ra, elektr toki urishi oqibatida vafot etgan. Bu ma’lumotni “Gazeta.uz”ga Bosh prokuratura matbuot kotibi Hayot Shamsutdinov tasdiqladi.
O‘quvchining o‘limiga elektr jarohati, elektr toki yoyidan zaharlanish, o‘tkir nafas yurak-qon tomir yetishmovchiligi, bosh miya va o‘pka shishi sabab bo‘lgan. Bolaning chap qo‘li kaft sohasida elektr toki urishi ham aniqlangan.
Avvalroq tarmoqlarda toshkentlik o‘smir maktab hududida ochiq elektr simiga tegib, elektr toki urishi oqibatida vafot etgani haqida ma’lumot tarqalgandi.
Biroq poytaxt Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi elektr toki urishi holatini rad etib, 27-noyabr kuni soat taxminan 18:15 da o‘quvchi A.A. ta’lim muassasasi hovlisidagi sport maydonchasidan chiqib ketayotib, hushini yo‘qotganini ma’lum qilgan.
Ammo biroz vaqt o‘tib, boshqarma o‘z xabarini tahrirladi va bolaning o‘limiga elekt toki sabab bo‘lmagani, maktab stadioni va uning atrofida elektr energiyasi uzatkichlari borligi aniqlanmagani aytilgan qismini olib tashladi.

Ученик 8-го класса школы №99 в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента скончался, по предварительному заключению судебной медицинской экспертизы, от удара током. Эту информацию подтвердил «Газете.uz» пресс-секретарь Генеральной прокуратуры Узбекистана Хаёт Шамсутдинов.
Смерть школьника наступила в результате электротравмы, острой дыхательной недостаточности, отёка головного мозга и лёгких. У мальчика также было обнаружено поражение левой ладони электрическим током.
Ранее в социальных сетях распространилась информация о том, что в Ташкенте подросток прикоснулся к открытому электропроводу на территории школы и погиб в результате удара током.
Однако в столичном управлении дошкольного и школьного образования опровергли факт удара током и сообщили, что 27 ноября около 18:15 ученик А. А. потерял сознание, выходя со спортивной площадки во дворе учебного заведения.
В настоящее время расследованием этого дела занимается районная прокуратура, сообщили в Генпрокуратуре.