Hujjat uchun 91 davlat, jumladan, O‘zbekiston, Qozog‘iston, Tojikiston, Qirg‘iziston, Turkmaniston, shuningdek, Rossiya, Braziliya, Hindiston hamda Xitoy ovoz berdi. Sakkiz davlat, jumladan AQSh, Buyuk Britaniya va Kanada bunga qarshi chiqdi. Yana 62 davlat betaraf qoldi.
Rezolyutsiya hammualliflari Misr, Iordaniya, Iroq, BAA, Suriya va boshqa davlatlar edi.
Hujjat sakkiz banddan iborat bo‘lib, birinchisi, Isroil BMT Xavfsizlik Kengashining 1981-yildagi 497-sonli rezolyutsiyasiga hali ham amal qilmagani haqidagi bayonot bo‘lib, u mamlakatdan Golan tepaliklari ustidan Isroil yurisdiksiyasini o‘rnatuvchi qonunni bekor qilishni talab qiladi.
Bundan tashqari, rezolyutsiyada “Xavfsizlik Kengashining tegishli rezolyutsiyalariga muvofiq Isroil bosib olgan Suriyaning Golan tepaliklaridan 1967-yil 4-iyunda mavjud bo‘lgan chiziqqa chekinishi” talab qilinadi. Rezolyutsiyada, shuningdek, “Suriyaning Golanini ishg‘ol qilishning davom etishi va uning amalda qo‘shib olinishi mintaqada adolatli, keng qamrovli va mustahkam tinchlikka erishish yo‘lida to‘siq bo‘lishi” ta’kidlanadi.
Isroilning BMTdagi doimiy vakili Gilad Erdan rezolyutsiya qabul qilingandan so‘ng, uning mamlakati ushbu hujjat talablarini bajaradi deb hisoblamasligini aytdi. “Biz uning matni bilan tubdan rozi emasmiz va bu rezolyutsiyani prinsipial ravishda amalga oshirmoqchi emasmiz. Bu BMT hozirda Isroil bilan bog‘liq adekvat qarorlar qabul qila olmasligining yana bir tasdig‘i bo‘ldi”, — deya uning so‘zlarini keltiradi “Kommersant”.
Golan tepaliklari 1967-yilgacha Suriya hududining bir qismi bo‘lib, olti kunlik urush paytida Isroil tomonidan bosib olingan va keyinchalik yahudiy davlati tarkibiga kiritilgan. 1981-yilda Isroil parlamenti bu hududda yahudiy davlatining suverenitetini bir tomonlama e’lon qilgan qonunni qabul qildi. BMT Xavfsizlik Kengashining 1981-yil 17-dekabrdagi 497-rezolyutsiyasi anneksiyani haqiqiy emas deb topdi.
1973-yilda Arab-Isroil urushi paytida Suriya Golan tepaliklarini qaytarib olishga harakat qildi, ammo mag‘lubiyatga uchradi. Isroil va Suriya qo‘shinlari o‘rtasida BMT kuchlari tomonidan nazorat qilinadigan neytral demilitarizatsiya zonasi yaratildi.
Suriya hamon Golan tepaliklarini o‘z hududi deb biladi va ularning qaytarilishi Isroil bilan tinchlik shartnomasini imzolashning eng muhim shartidir.

Генеральная ассамблея ООН 29 ноября приняла резолюцию с призывом к Израилю освободить оккупированные Голанские высоты, сообщает пресс-служба организации.
За документ проголосовала 91 страна, в том числе Узбекистан, Казахстан, Таджикистан, Кыргызстан и Туркменистан, а также Россия, Бразилия, Индия, Китай. Против выступили восемь государств, включая США, Великобританию и Канаду. Ещё 62 страны воздержались.
га оон, генассамблея оон, израиль, сирия
Соавторами резолюции выступили Египет, Иордания, Ирак, ОАЭ, Сирия и другие страны.
Документ состоит из восьми пунктов, первым из которых является заявление о том, что Израиль до сих пор не выполнил резолюцию 497 Совета безопасности ООН от 1981 года, которая требует отмены страной закона, устанавливающего израильскую юрисдикцию над Голанскими высотами.
Помимо этого, в резолюции содержится требование, «чтобы Израиль ушёл со всех оккупированных сирийских Голан к линии, существовавшей по состоянию на 4 июня 1967 года, во исполнение соответствующих резолюций Совета Безопасности». Также в резолюции есть указание на то, что «продолжающаяся оккупация сирийских Голан и их фактическая аннексия являются камнем преткновения на пути к достижению справедливого, всеобъемлющего и прочного мира в регионе».
Постоянный представитель Израиля при ООН Гилад Эрдан после принятия резолюции заявил, что его страна не считает для себя возможным исполнить требования этого документа. «Мы в корне не согласны с его формулировками и не собираемся в принципе исполнять эту резолюцию. Она стала ещё одним подтверждением того, что ООН на данный момент не способна на принятие каких-либо адекватных решений, связанных с Израилем», — цитирует его «Коммерсант».
Голанские высоты были частью сирийской территории до 1967 года, когда в ходе Шестидневной войны они были захвачены Израилем и позже включены в состав еврейского государства. В 1981 году парламент Израиля принял закон, который в одностороннем порядке провозгласил суверенитет еврейского государства над этой территорией. Резолюцией 497 Совета безопасности ООН от 17 декабря 1981 года аннексия была признана недействительной.
В ходе арабо-израильской войны в 1973 году Сирия попыталась вернуть себе Голанские высоты, но потерпела поражение. Между израильскими и сирийскими войсками была создана нейтральная демилитаризированная полоса, контролируемая силами ООН.
Сирия до сих пор считает Голанские высоты своей территорией, а их возвращение — важнейшим условием подписания мирного соглашения с Израилем.