Prezident Shavkat Mirziyoyev 30-noyabr kuni “Raqamli mahsulotlar (xizmatlar) iste’molchilari huquqlarini himoya qilish va raqamli texnologiyalar vositasida sodir etiladigan huquqbuzarliklarga qarshi kurashishni kuchaytirish choralari to‘g‘risida”gi qarorni imzoladi.
Hujjatga ko‘ra, 2024-yil 1-iyuldan boshlab to‘lov tizimi operatorlari va to‘lov tashkilotlari faqat aksiyadorlik jamiyati shaklida tashkil etilishi va faoliyat ko‘rsatadi.
Bundan tashqari, 1-iyuldan boshlab to‘lov tizimlari operatorlari uchun ustav kapitalining eng kam miqdori 50 mlrd so‘m, to‘lov tashkilotlari uchun 10 mlrd so‘m, 2025-yil 1-iyuldan boshlab esa to‘lov tashkilotlari uchun 20 mlrd so‘mgacha oshiriladi. Hozirda to‘lov tizimining uchta operatori (Humo, Uzcard va Qulay Pul) va 49 ta to‘lov tashkilotlari (Payme, Click, Uzum, Oson va boshqalar) ro‘yxatdan o‘tgan.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq xuddi shu hujjat bilan Markaziy bankdan Humo to‘lov tizimidagi davlat ulushi to‘liq Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga o‘tkazilishi haqida xabar berilgandi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 30 ноября подписал постановление о мерах по усилению защиты прав потребителей цифровой продукции и борьбы с цифровыми правонарушениями.
Согласно документу, с 1 июля 2024 года операторы платёжных систем и платёжные организации могут создаваться и работать исключительно в форме акционерного общества.
Кроме того, с 1 июля для операторов платёжных систем минимальный размер уставного капитала повышается с 10 млрд до 50 млрд сумов, для платёжных организаций — c 1 млрд до 10 млрд сумов, а с 1 июля 2025 года — до 20 млрд сумов. Сейчас зарегистрировано три оператора платёжных систем (Humo, Uzcard и Qulay Pul) и 49 платёжных организаций (Payme, Click, Uzum, Oson и другие).
Напомним, этим же документом государственная доля (100%) в платёжной системе Humo от Центробанка передаётся Агентству по управлению госактивами.