Bloger Olimjon Haydarov Jinoyat ishlari bo‘yicha Farg‘ona tuman sudining 8 yilga ozodlikdan mahrum etish hukmi ustidan apellyatsiya shikoyati beradi. Bu haqda mahkumning ukasi Salimjon Haydarov “Gazeta.uz”ga ma’lum qildi.
1-dekabr kuni sud Haydarovni tuhmat, haqorat va tovlamachilikda aybdor deb topib, 8 yilga ozodlikdan mahrum qildi.
Salimjon Haydarov akasi aybini butunlay rad etib, uni hibsga olish choralarini noqonuniy va sud qarorini adolatsiz deb bilishini aytdi.
Eslatib o‘tamiz, Olimjon Haydarov 29-iyul kuni o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida qo‘lga olingandi. U “Qo‘qon Istiqlol” savdo kompleksi rahbarlaridan salbiy mazmundagi maqolani internetda tarqatmaslik evaziga 10 000 dollar talab qilganlikda ayblanmoqda.
10-oktabr kuni tergov organi Haydarovga nisbatan ayblov e’lon qilgan. Sud ishi 30-oktabr kuni boshlangan, unda besh nafar da’vogar va jabrlanuvchi xususan, Qo‘qon shahri hokimi Marufjon Usmonov, (bungacha prezident davlat maslahatchisi o‘rinbosari lavozimida ishlagan), Nurilloxon Teshaboyev (O‘zbekiston tumani ichki ishlar bo‘limi o‘rinbosari — jamoat xavfsizligi xizmati boshlig‘i bo‘lib ishlamoqda yoki ilgari ishlagan), Vohidjon Sodiqov (u ham taxminan ichki ishlar organlarida ishlaydi), shuningdek, Faxriddin Abduvahobov va Olim Xasanov bor.

Блогер Олимжон Хайдаров подаст апелляционную жалобу на решение Ферганского районного суда по уголовным делам, который приговорил его к 8 годам лишения свободы. Об этом «Газете.uz» сообщил младший брат осуждённого Салимжон Хайдаров.
1 декабря суд признал Хайдарова виновным в клевете, оскорблении и вымогательстве, приговорил его к 8 годам тюрьмы.
Салимжон Хайдаров заявил, что его брат полностью отрицает вину, считает незаконными мероприятия по его задержанию и несправедливым решение суда.
Следственные органы 10 октября утвердили обвинительное заключение в отношении блогера, а 30 октября суд начал рассмотрение дела, где истцами и потерпевшими выступили хоким Коканда Маруфжон Усмонов, до этого работавший заместителем госсоветника президента, Нуриллохон Тешабоев, который работает или ранее работал начальником службы общественной безопасности — заместителем ОВД Узбекистанского района, Вохиджон Содиков (предположительно также работает в органах внутренних дел), а также Фахритддин Абдувахобов и Олим Хасанов.