Qozog‘iston birinchi prezidenti Nursulton Nazarboyevning “Mening hayotim. Qaramlikdan ozodlikka” nomli memuar asari nusxasi O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevga topshirildi. Bu haqda O‘zA xabar berdi.
6-dekabr kuni Nursulton Nazarboyevning matbuot kotibi Aydos Ukibay muallif dastxati qo‘yilgan kitobni Shavkat Mirziyoyevning matbuot kotibi Sherzod Asadovga topshirdi.
“Tarixiy jarayonlar va shaxsiy munosabatni o‘zida mujassamlashtirgan kitobda Nursulton Nazarboyev o‘zining hayot yo‘li, mamlakatning shakllanish va rivojlanish davri to‘g‘risidagi xotiralari bilan o‘rtoqlashadi. Respublikaga rahbarlik qilgan oxirgi o‘nyilliklardagi voqealarga baho beradi. Kitob qahramonlari orasida muallif siyosiy maydonda kesishgan taniqli siyosatchilar ham bor”, — deyiladi xabarda.
nazarbayev.kz.
Nursulton Nazarboyev O‘zbekiston yetakchisi, “atoqli siyosiy arbob Shavkat Mirziyoyev”ni alohida qayd etadi. Kitobda davlatimiz rahbari tomonidan olib borilayotgan, mamlakatimiz iqtisodiy salohiyatini oshirishga xizmat qilayotgan islohotlar yuksak baholangan, deya ta’kidladi O‘zA.
Nursulton Nazarboyev Qozog‘istonning birinchi prezidenti bo‘lib, 1991-yilda saylangan va 2019-yil martigacha — 25 yildan ortiq bu lavozimda ishlagan.
Nazarboyevning “Mening hayotim. Qaramlikdan ozodlikka” memuari 1-dekabrda chiqarildi. Kitob 22 bobdan iborat bo‘lib, ularning har biri muallifning shaxsiy hayoti yoki siyosiy faoliyatidagi voqealarga bag‘ishlangan. Jumladan, Nazarboyev o‘z xotiralarida Qosim-Jomart Toqayevni Qozog‘iston prezidenti etib saylash qarori va 2022-yil yanvarida respublikada bo‘lib o‘tgan ommaviy norozilik namoyishlari haqida so‘z borgan.

Бывший президент Казахстана Нурсултан Назарбаев прислал президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву экземпляр своей книги «Моя жизнь. От зависимости к свободе», сообщает УзА. Пресс-секретарь Назарбаева Айдос Укибай 6 декабря передал книгу пресс-секретарю Мирзиёева Шерзоду Асадову.
«В своих мемуарах, сочетающих историческую точность и личное отношение, Нурсултан Назарбаев делится воспоминаниями о своём жизненном пути, периодах становления и развития страны, даёт оценку политическим событиям последних нескольких десятилетий, во время которых он руководил республикой», — пишет агентство.
Фото: nazarbayev.kz.Фото: nazarbayev.kz.
В книге Назарбаев описывает свои отношения с главами государств и правительств и другими известными личностями.
Отдельно первый президент Казахстана отмечает президента Узбекистана — «крупного политического деятеля Шавката Мирзиёева» — и, как отмечает УзА, даёт высокую оценку проводимым им реформам.
Нурсултан Назарбаев — первый президент Казахстана. Он был избран в 1991 году и занимал этот пост более 25 лет, до марта 2019 года.
Мемуары Назарбаева «Моя жизнь. От зависимости к свободе» вышли 1 декабря. В книге 22 главы, каждая из них посвящена отдельному событию из личной жизни автора или его политической карьеры. Например, в мемуарах Назарбаев рассказал о решении выбрать в качестве преемника на посту президента Казахстана Касыма-Жомарта Токаева и массовых протестах в республике в январе 2022 года.