Qonunga ko‘ra, tuzalish yo‘liga o‘tgan va jazo muddatining kamida uchdan bir qismini o‘tagan mahkumlar manzil koloniyalarga o‘tkaziladi.
Sattoriy ishi
2021-yil 29-yanvar kuni Termiz shahri IIB xodimlari Otabek Sattoriyni qo‘lga olgan. Ijtimoiy tarmoqlarda huquq-tartibot idoralari xodimlari uni majburan mashinaga o‘tqazib, olib ketayotgani aks etgan video tarqalgan. Dastlab unga nisbatan Jinoyat kodeksining 165-moddaning 1-qismi (Tovlamachilik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, keyinchalik ushbu moddaning 2-qismi sifatida qayta tasniflangan, keyinroq yangi ayblovlar qo‘yilgan.
Advokat bu ish uydirma ekanini ta’kidlagan. Vaziyatga deputat Rasul Kusherbayev, Buyuk Britaniyaning O‘zbekistondagi elchisi, Milliy ommaviy axborot vositalarini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamoat fondi vasiylik kengashi rahbari Komil Allamjonov, Jurnalistlarni himoya qilish qo‘mitasi (AQSh) va boshqalar munosabat bildirgan. Bunga javoban Ichki ishlar vazirligi jinoyat ishi tergoviga aralashganlik uchun javobgarlik borligi haqida ogohlantirgan.
Sud 2021-yil 10-mayda Sattoriyani 6 yilu 6 oyga ozodlikdan mahrum qilish jazosini umumiy tartibli koloniyada o‘tashga hukm qilgan. Prokuror unga 11 yil qamoq jazosini so‘ragan. “Gazeta.uz” davlat ayblovchisi va advokatning Otabek Sattoriyga nisbatan ishda bildirgan pozitsiyalari haqida hikoya qilgan.
Apellyatsiya instansiyasi va Oliy sud hukmni o‘zgarishsiz qoldirgan.
Milliy ommaviy axborot vositalarini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamoat fondi vasiylik kengashi sobiq rahbari Komil Allamjonov (hozirda Prezident administratsiyasi axborot siyosati bo‘limi mudiri) ushbu ish fonida “cho‘chib qolgan bloger yoki jurnalist anonimga aylanib ketishi mumkin”, — deb post qoldirgan.
“O‘zimizning jurnalistlarni qo‘llash, himoya qilish o‘rniga og‘zini ocholmaydigan darajada qo‘rqitib qo‘ysak, ularning o‘rnini boshqalar — tashqaridan turib fitna chiqaradiganlar egallashi aniq!” — degan u.
Umumiy tartibli koloniya va manzil koloniya o‘rtasidagi farqlar
Jazoni ijro etish koloniyalari manzil koloniyalar, umumiy, qattiq va maxsus tartibli koloniyalarga bo‘linadi va ularga voyaga yetgan mahkumlar joylashtiriladi.
Umumiy tartibli koloniyalarda og‘ir va o‘ta og‘ir jinoyatlar uchun birinchi marta ozodlikdan mahrum qilish jazosiga hukm etilgan erkaklar saqlanadi. Manzil koloniyalarda esa ijtimoiy xavfi katta bo‘lmagan jinoyatlar, ehtiyotsizlik oqibatida sodir etilgan uncha og‘ir bo‘lmagan jinoyatlar uchun, shuningdek, qasddan uncha og‘ir bo‘lmagan jinoyat sodir etganlik uchun ozodlikdan mahrum etishga hukm qilingan shaxslar saqlanadi.
Manzil koloniyalarda mahkumlar:
- soqchisiz, ammo nazorat ostida saqlanadi;
- ertalab o‘rindan turishdan kechki yotishgacha bo‘lgan vaqt mobaynida koloniya hududi doirasida erkin yurish huquqidan foydalanadi;
- agar ular bajarayotgan ish yoki olayotgan ta’lim taqozo etsa, ma’muriyatning ruxsati bilan koloniya hududidan tashqarida nazoratsiz yurishlari mumkin;
- fuqarolar kiyadigan kiyimda yuradi;
- pul va qimmatli buyumlarni saqlashi, ulardan cheklanmagan miqdorda foydalanishi mumkin;
- ishdan bo‘sh vaqtda cheklanmagan miqdorda telefon orqali so‘zlashishlari, posilka, yo‘qlov va banderollar olishlari hamda jo‘natishlari mumkin;
- o‘z shaxsiy mablag‘lari hisobiga xarid qilingan oziq-ovqat mahsulotlaridan va yo‘qlovlardagi mahsulotlardan mustaqil ravishda ovqat tayyorlashni amalga oshiradi.
Bundan tashqari, mahkumlar cheklanmagan miqdorda qisqa muddatli uchrashuvlar, yil mobaynida 24 marta uzoq muddatli uchrashuvlar olish huquqiga ega. Uchrashuvlar, qoida tariqasida, ishdan bo‘sh vaqtda beriladi. Manzil-koloniya hududida uzoq muddatli uchrashuv o‘tkazish imkoniyati bo‘lmasa, uchrashuv mahkumning arizasiga binoan manzil-koloniya hududidan tashqarida, ushbu koloniya joylashgan tuman (shahar) hududida o‘tkazilishi mumkin.
Mahkumlar xonalarga bo‘lingan yotoqxonalarda yashaydi. Saqlash rejimini buzmagan, oilasi bor mahkumlarga muassasa boshlig‘i qaroriga binoan manzil-koloniya hududida yoki manzil-koloniya joylashgan tuman (shahar) hududida oilasi bilan alohida yashashga ruxsat berilishi mumkin. Bunday shaxslar ichki tartib qoidalarida belgilab qo‘yilgan tartibda ro‘yxatdan o‘tish uchun hozir bo‘lishlari shart. Manzil-koloniya ma’muriyatining vakili mahkumlar yashayotgan joyga sutkaning istalgan vaqtida kirishi mumkin.
Ularning yozishmalari senzuradan o‘tkazilmaydi. Ular 15 ish kunidan iborat haq to‘lanadigan har yilgi mehnat ta’tiliga chiqish huquqiga ega.

Блогер Отабек Сатторий, осуждённый в мае 2021 года на 6,5 лет, переведён из колонии общего режима в колонию-поселение. Об этом сообщил руководитель Общества прав человека Узбекистана «Эзгулик» Абдурахмон Ташанов.
Согласно законодательству, в колонии-поселения переводятся осуждённые, вставшие на путь исправления и отбывшие не менее одной трети срока наказания.
Дело Сатторий
Сотрудники ОВД Термеза задержали Отабека Сатторий 29 января 2021 года. В социальных сетях распространилась видеозапись, на которой правоохранители насильно сажают мужчину в автомобиль и увозят его. Изначально уголовное дело было возбуждено по части 1 статьи 165 (вымогательство), затем переквалифицировано на часть 2 этой статьи, позже были предъявлены новые обвинения.
10 мая 2021 года суд приговорил Сатторий к 6 годам 6 месяцам лишения свободы в колонии общего режима. Прокурор запрашивал для него 11 лет тюрьмы. «Газета.uz» рассказывала о позициях государственного обвинителя и адвоката в отношении Отабека Сатторий, которые они озвучивали в рамках прений.
Апелляционная инстанция и Верховный суд оставили срок наказания без изменений.
Бывший глава попечительского совета Общественного фонда поддержки и развития национальных масс-медиа Комил Алламжонов (ныне глава Департамента информационной политики Администрации президента) на фоне этого дела отмечал, что «запуганный журналист, блогер может превратиться в анонима».
«Если мы вместо того, чтобы защищать и поддерживать наших журналистов, будем их запугивать до такого состояния, что они не смогут ничего сказать — их место неизбежно займут те, кто будет наводить смуту извне!» — говорил он.
Отличия колонии общего режима и колонии-поселения
Колонии по исполнению наказания подразделяются на колонии-поселения, колонии общего, строгого, особого режимов и предназначены для содержания осуждённых, достигших совершеннолетия.
В колониях общего режима содержатся мужчины, впервые осуждённые к лишению свободы за тяжкие и особо тяжкие преступления. В колониях-поселениях находятся осуждённые к лишению свободы за преступления, не представляющие большой общественной опасности, менее тяжкие преступления, совершенные по неосторожности, а также за умышленные менее тяжкие преступления.
В колониях-поселения осуждённые:
- содержатся без охраны, но под надзором;
- пользуются правом свободного передвижения в пределах территории колонии в часы от подъёма до отбоя;
- могут передвигаться с разрешения администрации без надзора вне территории колонии, если это необходимо по характеру выполняемой ими работы либо в связи с обучением;
- носят одежду гражданского образца;
- могут иметь деньги и ценные вещи, пользоваться ими в неограниченном количестве;
- могут вести телефонные разговоры (без интернета), получать и отправлять посылки, передачи и бандероли в свободное от работы время без ограничения.
Могут сами готовить еду из продуктов питания, приобретённых за счёт собственных средств, и из продуктов, содержащихся в передачах.
Кроме того, осуждённые имеют право на получение краткосрочных свиданий без ограничения, 24 длительных свиданий в течение года. Свидания предоставляются, как правило, в свободное от работы время. При невозможности проведения длительного свидания на территории колонии-поселения, по заявлению осуждённого свидание может быть предоставлено вне территории колонии-поселения, на территории района (города), где расположена эта колония.
Осуждённые проживают в общежитиях комнатного типа. Осуждённым, не нарушающим режим содержания и имеющим семьи, по постановлению начальника учреждения может быть разрешено отдельное проживание со своими семьями на территории колонии-поселения или на территории района (города), где расположена колония-поселение.
Их корреспонденция не подвергается цензуре. Они имеют право на ежегодный оплачиваемый трудовой отпуск продолжительностью 15 рабочих дней. Отпуск предоставляется с правом выезда за пределы колонии-поселения.