Yaponiya hukumati Rossiyaga qarshi sanksiyalarni kengaytirdi, jumladan, cheklovlar ro‘yxatidan O‘zbekiston kompaniyalari ham joy oldi.
Yaponiyaning shaxslar bo‘yicha sanksiyalar ro‘yxatiga 35 kishi kiradi. 22-dekabrdan kuchga kiradigan eksport taqiqiga Rossiyadan 57 ta tashkilot, BAAdan ikkita, Suriyadan bitta va O‘zbekistondan ikkita tashkilot duch kelgan.
Xususan, Alfa Beta Creative va GFK Logistic Asia kompaniyalariga nisbatan cheklovlar joriy etildi. Yozda Yevropa Ittifoqi bu kompaniyalarga nisbatan sanksiyalar kiritgandi.
O‘zbekiston Korxonalar va tashkilotlarning yagona davlat reyestriga ko‘ra, Alfa Beta Creative 2022-yil 6-iyun kuni 2 million so‘m ustav kapitali bilan Toshkent shahrida ro‘yxatdan o‘tgan, asoschisi va direktori Svetlana Karimovna Xaydari, hozirda esa Oleg Valerevich Grabilin. Asosiy faoliyat turi boshqa ofis texnika va jihozlarning ulgurji savdosi.
GFK Logistic Asia 2018-yil 28-martda tashkil etilgan, ustav kapitali 200 million so‘m. Quruqlik transporti sohasida xizmatlar ko‘rsatadi. Ta’sischilari Albert Abdusamatovich Shukurov va GFK Logistic Asia bo‘lgan, hozirda Oleg Grabilin va GFK Logistic Asia.
AQSh aprel oyida ushbu o‘zbek kompaniyalariga qarshi sanksiyalar kiritgandi. AQSh Savdo vazirligi malumotlariga ko‘ra, ular Rossiya harbiy va mudofaa sanoati ehtiyojlari uchun AQSh tovarlarini sotib olishda sanksiyalarni chetlab o‘tishga harakat qilgan. Yevropa Ittifoqi iyun oyida cheklovlarga qo‘shilgan.
Tokio, shuningdek, 2024-yil 1-yanvardan sanoatda foydalanish uchun mo‘ljallanmagan Rossiya olmoslarini olib kirish taqiqlanishini ma’lum qildi.

Власти Японии расширили санкции против России, в перечень ограничений в том числе включены компании из Узбекистана.
В список персональных санкций Японии вошли 35 физических лиц. Под запрет на экспорт, который вступит в силу с 22 декабря, попали 57 организаций из России, две из ОАЭ, одна из Сирии и две из Узбекистана.
В частности, ограничения введены против Alfa Beta Creative и GFK Logistics Asia. Летом в отношении этих компаний санкции ввёл Евросоюз.
Согласно данным ЕГРПО Узбекистана, Alfa Beta Creative была зарегистрирована в Ташкенте 6 июня 2022 года с уставным капиталом в 2 млн сумов, учредителем и руководителем была Светлана Каримовна Хайдари, а сейчас — Олег Валерьевич Грабилин. Основной вид деятельности — оптовая торговля прочей офисной техникой и оборудованием.
GFK Logistic Asia создана 28 марта 2018 года, уставной капитал составляет 200 млн сумов. Предоставляет услуги в области сухопутного транспорта. Учредителями были Альберт Абдусаматович Шукуров и GFK Logistic Asia, сейчас — также Олег Грабилин и GFK Logistic Asia.
США вводили санкции против этих узбекистанских компаний в апреле. По данным американского Министерства торговли США, они пытались в обход санкций закупать американские товары для нужд российской военной и оборонной промышленности. К ограничениям в июне присоединился Евросоюз.
Токио с 1 января также введёт запрет на импорт российских непромышленных алмазов. Он коснётся несортированных камней, камней непромышленного назначения необработанных или просто распиленных или сколотых.