O‘zini loukoster aviakompaniyasi sifatida ko‘rsatgan Humo Air 15-dekabrdan boshlab Airbus A320 samolyotida Toshkentdan Nukus, Samarqand, Qarshi va Urganch shaharlariga kunlik parvozlarni yo‘lga qo‘ya boshladi. “Gazeta.uz” muxbiri boshqa jurnalist va blogerlar qatorida birinchi reys bilan Urganchda bo‘lib qaytdi.
Barcha yo‘nalishlar uchun chiptalarning boshlang‘ich narxi taxminan 159,5 ming so‘mni (oldinroq xarid uchun, faqat qo‘l yuki bilan) tashkil etadi. Barcha o‘rindiqlar ekonom klass tarifida bo‘lib, qo‘shimcha xizmatlar — ovqatlanish, o‘rindiq tanlash va boshqalar uchun alohida to‘lov mavjud.
“Odamlar uchadi” shiori ostida xizmat ko‘rstauvchi aviakompaniya vakillarining so‘zlariga ko‘ra, yaqin haftada ikkinchi A320 havo kemasi ham keltiriladi. U boshqa shaharlar — Navoiy, Termiz, Buxoro, Farg‘onaga parvozlarni yo‘lga qo‘yish imkonini beradi. Har bir samolyot kuniga o‘rtacha 4 ta reysni amalga oshirishi kutilmoqda.
“2024-yilda biz Olmaota, Boku, Dubay va boshqa shaharlarga ham xalqaro reyslarni yo‘lga qo‘yish niyatidamiz”, — dedi Humo Air`ning marketing va savdo bo‘yicha direktori Andrey Osinsev.
Kompaniya 2025-yil oxiriga qadar parkni 18 ta samolyot bilan to‘ldirishni rejalashtirmoqda.
Humo Air aviakompaniyasi “Maxsus aviatsiya ishlari bo‘yicha aviakompaniya” DUK mulki negizida 2020-yilda tashkil etilgan. Uning 43 dona An-2 havo kemasi (“kukuruzniklar”) Uzbekistan Airways aviakompaniyasi laynerlariga arzonroq muqobil sifatida ko‘rilgandi. 2021-yilning dekabr oyidan boshlab kompaniya Farg‘ona — So‘x — Farg‘ona yo‘nalishida muntazam qatnovlarni haftasiga ikki martadan yo‘lga qo‘ya boshlagan.
2023-yilning yanvar oyida Humo Air Shvetsariyaning Valleyroad Capital S.A. kompaniyasi tomonidan 2,4 million dollarga xususiylashtirilgan.
Investor 2025-yilgacha ichki reyslar sonini 60 taga yetkazish va havo kemalari parkini yangilash kabi qator majburiyatlarni olgan.
oktabr oyida kompaniya yil oxirigacha uchta Airbus samolyotini olishni va birinchi chorakda 200 mingdan ortiq yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatuvchi 1000 dan ortiq reysni amalga oshirishni rejalashtirayotganini e’lon qilgandi.

Авиакомпания Humo Air, позиционирующая себя как лоукостер, 15 декабря начала выполнять ежедневные рейсы из Ташкента в Нукус, Самарканд, Карши и Ургенч на самолёте Airbus A320. Корреспондент «Газеты.uz» в числе других журналистов и блогеров совершил полёт в Ургенч.
Стартовая стоимость билетов для всех направлений составляет около 159,5 тысяч сумов — если брать билеты заранее (разрешена только ручная кладь). Все места имеют экономический класс. Дополнительные услуги — питание, выбор места и другие — платные.
Представители авиакомпании, чей слоган — «Люди летают», заявили, что в ближайшие недели ожидается получение второго лайнера A320. Это позволит начать полёты в другие города — Навои, Термез, Бухару, Фергану. Каждое воздушное судно, как ожидается, будет совершать в среднем по четыре рейса в сутки.
humo air, valleyroad capital, авиация
«В 2024 году мы намерены запустить международные перелёты в такие города, как Алматы, Баку, Дубай и не только», — сказал директор по маркетингу и продажам Humo Air Андрей Осинцев. К концу 2025 года парк планируется довести до 18 самолётов.
Humo Air была основана в январе 2020 года на базе государственной «Авиакомпании специальных авиационных работ». Перевозчику было передано 43 самолёта Ан-2 («кукурузники») для коротких внутренних маршрутов в качестве дешёвой альтернативы Uzbekistan Airways. В декабре 2021 года Humo Air запустила рейсы «Фергана — Сох — Фергана», которые совершались два раза в неделю.
CEO Humo Air Рене Гспонер.CEO Humo Air Рене Гспонер.
В январе 2023 года Humo Air была приватизирована швейцарской инвестиционной компанией ValleyRoad Capital S. A. за 2,4 млн долларов США.
Инвестор взял на себя ряд обязательств, в том числе увеличить число внутренних рейсов до 60 до 2025 года и обновить парк воздушных судов.
В октябре компания заявляла о планах получить до конца года три самолёта Airbus и в первый квартал работы выполнить более 1000 рейсов, обслужив свыше 200 тысяч пассажиров.