Shavkat Mirziyoyev 18-dekabr kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda 2024-yilda temiryo‘l va aviatashuv hajmini 20 foizga oshirish bo‘yicha topshiriq berdi.
Ma’lum qilinishicha, mamlakatda transport xizmatlarining yarmi avtotransportga to‘g‘ri keladi. 2023-yilda 1500 ga yaqin avtobus olib kelingan bo‘lsa-da, o‘sish 5,5 foizdan oshmagan.
Prezident Transport vazirligiga yana kamida 1200 ta avtobus sotib olib, yo‘nalishlarga chiqarish, shuningdek, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Tojikistonga avtobus qatnovlarini 2 barobarga oshirish bo‘yicha topshiriq berdi.
Yig‘ilishda aviaxizmatlar bozorida ham raqobat paydo bo‘lgani, 6 ta xususiy kompaniya ish boshlagani qayd etildi. Yil boshidan buyon 25 ta yangi samolyot olib kelindi, 17 ta yo‘nalish ochildi.
Shunga qaramasdan, sohadagi xizmatlar hajmi 7,7 foiz o‘sgan. Transport vazirligiga kelasi yilda aviatashuvlar hajmini 20 foizga oshirish vazifasi qo‘yildi.
Buning uchun Toshkent shahrini viloyat markazlari bilan bog‘lovchi har kuni kamida 2 tadan reys qo‘yilishi, viloyat markazlarini o‘zaro bog‘lovchi haftasiga kamida 1 tadan reys amalga oshirilishi kutilmoqda. O‘zbekistonga kamida 7 ta samolyot olib kelinib, yana 3 ta xalqaro yo‘nalish ochish rejalashtirilgan.
Temiryo‘l bo‘yicha ham tariflar qayta ko‘rib chiqilgan, keraksiz imtiyozlar bekor qilingan. 6 ta Hyundai Rotem tezyurar poyezdi hamda shaharlararo qatnaydigan 30 ta Skoda elektropoyezdi olib kelinmoqda. Bu sohada kelgusi yilda kamida 20 foiz o‘sishni ta’minlaydi, dedi prezident.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на совещании 18 декабря поручил увеличить объём железнодорожных и авиаперевозок в 2024 году сразу на 20%.
Как сообщается, четверть общего объёма услуг в стране приходится на сферу транспорта. В этом году было завезено около 1500 автобусов, но рост перевозок составил всего лишь 5,5%.
Президент поручил Министерству транспорта приобрести ещё минимум 1200 автобусов, а также удвоить число автобусных рейсов в Казахстан, Кыргызстан и Таджикистан.
На совещании отмечалось, что на рынке авиаперевозок также появилась конкуренция, начали работать шесть частных компаний. С начала года поставлено 25 новых самолётов, открыто 17 маршрутов.
Тем не менее, объём услуг в этом секторе увеличился лишь на 7,7%. Перед Минтрансом поставлена задача увеличить объёмы авиаперевозок в следующем году на 20%.
Для этого, как ожидается, ежедневно будут выполняться не менее двух рейсов, соединяющих Ташкент с областными центрами, в неделю — не менее одного рейса, соединяющего областные центры друг с другом. Намечено доставить в Узбекистан минимум 7 самолётов и открыть ещё три международных маршрута.
В железнодорожной сфере были пересмотрены тарифы, отменены ненужные льготы. В процессе поставка шести высокоскоростных поездов Hyundai Rotem и 30 электропоездов Skoda. Это должно обеспечить 20-процентный рост сферы в следующем году, заявил президент.
Глава государства также отметил в качестве проблемы небольшую долю местных транспортно-экспедиторских компаний в международных перевозках. Для поддержки местных экспедиторов предложено рассмотреть возможность вычета транспортных расходов при расчёте таможенной пошлины на ввозимые товары, предоставления скидки по НДС за услуги местных экспедиторов в международных перевозках.