O‘zbekistonda milliy seriallar ishlab chiqarish konsepsiyasi yaratiladi. Bu haqda Shavkat Mirziyoyev 22-dekabr kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda ma’lum qildi, deb xabar berdi uning matbuot kotibi Sherzod Asadov.
“Savol tug‘iladi: xalqimiz televizorni eng ko‘p ko‘radigan paytlarda, ya’ni „praym-taym“ vaqtida xorijiy seriallarga katta o‘rin berayotganimiz qanchalik to‘g‘ri? Bu oldimizga kechiktirib bo‘lmaydigan dolzarb vazifalarni qo‘ymoqda. Jumladan, milliy seriallar ishlab chiqarish bo‘yicha mavjud tizimni tubdan isloh etish, bu yo‘nalishda ijodkorlarimizni qo‘llab-quvvatlash lozim”, — dedi davlat rahbari.
Milliy seriallarni g‘oyaviy-badiiy va texnik jihatdan jozibali, hamma qiziqib ko‘radigan darajaga yetkazish zarurligi ta’kidlandi.
Shu maqsadda “mahalliy ijodkorlarga, xususan, ijrochi san’atkorlar, dramaturg va rejissyorlar uchun zamonaviy sharoitlar yaratishga qaratiladigan” Milliy seriallar ishlab chiqarish konsepsiyasi yaratiladi.
Unga ko‘ra, buning uchun erkin iqtisodiy zona — Cinema Park tashkil etiladi. Vazirlar Mahkamasiga Cinema Park uchun davlat-xususiy sheriklik asosida Toshkent viloyati hududidan 50 gektar yer maydoni ajratish bo‘yicha taklif kiritish topshirildi.
Buxoro, Samarqand, Toshkent viloyatlari hokimlariga o‘z viloyatlarida erkin iqtisodiy kinohududlar barpo etish bo‘yicha loyihalarni boshlash topshirildi.
Prezident buyuk ajdodlarning ibratli hayot yo‘li haqida ko‘p qismli animatsion filmlar yaratishni ham nazarda tutish lozimligi ko‘rsatib o‘tildi.

В Узбекистане будет разработана Концепция производства национальных сериалов. Об этом на совещании 22 декабря заявил президент Шавкат Мирзиёев, передаёт его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
«Возникает вопрос: насколько правильно, что мы выделяем большое место зарубежным сериалам в то время, когда наши люди больше всего смотрят телевизор, то есть в „прайм-тайм“? Это ставит перед нами актуальные задачи, которые нельзя откладывать. В частности, необходимо радикально реформировать существующую систему производства национальных сериалов и поддержать наших создателей в этом направлении», — заявил глава государства.
Глава государства подчеркнул, что необходимо довести национальные сериалы до уровня идеологической, художественной и технической привлекательности, «чтобы всем было интересно смотреть».
Для этого будет разработана Концепция производства национальных сериалов, в которой «особое внимание будет уделено созданию современных условий для местных творческих деятелей, особенно деятелей искусств, драматургов и режиссёров».
Для этого, по словам президента, должна быть создана свободная экономическая зона — Cinema Park. Кабинету министров поручено внести предложение о выделении 50 га земли в Ташкентской области под Cinema Park на основе государственно-частного партнерства.
Хокимам Бухарской, Самаркандской и Ташкентской областей поручено начать проекты по созданию в своих регионах «свободных экономических кинозон».
Президент также предложил рассмотреть возможность создания многосерийных анимационных фильмов об образцовом жизненном пути великих предков.