Shavkat Mirziyoyev juma kuni Respublika Ma’naviyat va ma’rifat kengashi yig‘ilishida O‘zbekiston g‘oyaviy-mafkuraviy sohada raqobatga tayyormi, degan savolni ko‘tardi. Uning nutqidan iqtiboslarni davlat rahbari matbuot kotibi Sherzod Asadov e’lon qildi.
Prezident ushbu kengashga o‘zi raislik qilayotganini, hududlarda esa bu sohaga birinchi rahbarlar mas’ul ekanini, chunki “ilm-fan, ta’lim va tarbiya, ma’naviyat ustuvor masala” ekanini eslatdi.
Uning ta’kidlashicha, 2023-yilda “eng ko‘p — 134 trillion so‘m” ijtimoiy sohaga yo‘naltirildi, bu 2016-yilga nisbatan 5,6 barobar ko‘pdir. “Yangi tahrirdagi Konstitutsiyamizda belgilangan „O‘zbekiston — ijtimoiy davlat“ degan qoidaning amaliy hayotimizdagi tasdig‘ini birgina ana shu misolda ham yaqqol ko‘rish mumkin. Bu ishlar dastlabki qadamlar bo‘lib, kelgusida yanada kengayib boradi”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlat rahbari iqtisodiy inqiroz va pandemiyaning global miqyosdagi ta’siriga qaramay, mamlakatda ma’naviy-ma’rifiy ishlarni kengaytirish borasida katta sa’y-harakatlar va ishlar amalga oshirilayotganini ta’kidladi.
2024-yildan bu ishlarni yanada faollashtirish uchun har yili 100 milliard so‘m ajratilishiga va’da berdi.
“Ertaga kech bo‘ladi”
Prezident shunday savol bilan yuzlandi: “Biz bugungi keskin sharoitda g‘oyaviy-mafkuraviy sohada raqobatga tayyormizmi? Yosh avlodimiz tarbiyasi murakkab zamon talablariga javob berayaptimi?”
“Bular oddiy savollar emas. Odamni jiddiy o‘ylantiradigan, tashvishga soladigan savollar. Agar biz bu yorug‘ dunyoda „o‘zbek“, „o‘zbekistonlik“, „O‘zbekiston“ degan nomlar bilan yashab qolishni istaydigan bo‘lsak, bu savollarga bugun javob topishimiz va ularni hal etish bo‘yicha amaliy harakatlarni aynan bugun boshlashimiz shart. Ertaga kech bo‘ladi”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Uning ta’kidlashicha, ijtimoiy tarmoqlar orqali asosan chetdan, ba’zan hatto mamlakatning o‘zida ham Konstitutsiya va qonunlarga zid pozitsiyalar ilgari surilayotgani, jumladan, diniy e’tiqod niqobi ostida yoshlarni ma’rifatga emas, jaholatga undash holatlari paydo bo‘lmoqda.
Bunday vaziyatda jamiyatda jaholatga qarshi ma’rifat bilan kurashishni kuchaytirish, ehtiyotkorlik va ogohlikni oshirish lozim, dedi u.
Shavkat Mirziyoyev ziyolilarni tinchlik va bag‘rikenglik muhitini mustahkamlashda yanada faol bo‘lishga, ma’naviy fazilatlari bilan boshqalarga o‘rnak bo‘lishga chaqirdi.
Shuningdek, O‘zbekiston o‘zbek madaniy diplomatiyasini jahon miqyosida rivojlantirish, aholi va sayyohlarni mamlakatning boy madaniy merosi bilan keng tanishtirish borasidagi ishlarni yangi bosqichga ko‘tarishini ta’kidladi.
“Kadrlar suv va havodek kerak”
Prezident yaqin kunlarda o‘tgan asr boshlaridagi ijtimoiy-siyosiy ma’rifiy harakat vakillari — jadidlar merosini o‘rganish borasidagi ishlarni kengaytirish to‘g‘risidagi qarorni imzolashini aytdi.
“Mamlakatimiz o‘z taraqqiyotining yangi, yuksak bosqichiga kirayotgan hozirgi paytda bizga jadid bobolarimiz kabi g‘arb ilm-fan yutuqlari bilan birga, milliy qadriyatlar ruhida tarbiya topgan yetuk kadrlar suv bilan havodek zarur”, — dedi u.
“Ma’rifatparvar ajdodlarimizning merosi bugun biz qurayotgan huquqiy demokratik davlat va fuqarolik jamiyati uchun poydevor bo‘lib xizmat qilishi tabiiy”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
“Bu kimgadir yoqadimi yoki yo‘qmi, xalqimiz jadid bobolarimiz ko‘rsatib bergan yo‘ldan og‘ishmay borishi kerak. Chunki ularning g‘oya va dasturlari yangi O‘zbekistonni barpo etish strategiyasi bilan har tomonlama uyg‘un va hamohangdir”, — dedi u.

Президент Шавкат Мирзиёев на заседании Республиканского совета по духовности и просветительству в пятницу поднял вопрос о том, готов ли Узбекистан к конкуренции в идейно-идеологической сфере. Цитаты из его выступления публикует пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
Президент напомнил, что он является председателем данного совета, а в регионах за эту сферу ответственны первые руководители, потому что «наука, образование и воспитание, духовность для нас — самый приоритетный вопрос».
Он отметил, что в текущем году в социальную сферу было направлено «больше всего средств — 134 трлн сумов», что в 5,6 раза больше, чем в 2016 году. «Только на одном этом примере можно отчётливо видеть подтверждение на практике правила „Узбекистан — социальное государство“, закреплённого в нашей Конституции в новой редакции. Эта работа — лишь первые шаги, в будущем она будет только расширяться», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства заявил, что несмотря на влияние экономического кризиса и пандемии в мировом масштабе, в стране прилагаются большие усилия и работа по расширению духовно-просветительской работы.
Он пообещал, что с 2024 года для активизации этой работы ежегодно будет выделяться по 100 млрд сумов.
«Завтра будет поздно»
Президент задался вопросом: «Готовы ли мы в сегодняшних сложных условиях к конкуренции в идейно-идеологической сфере? Отвечает ли воспитание молодого поколения комплексным условиям времени?»
«Это непростые вопросы. Это вопросы, заставляющие серьёзно задуматься, заставляющие беспокоиться. Если мы хотим выжить в этом светлом мире под именами „узбек“, „узбекистанец“, „Узбекистан“, мы должны уже сегодня найти ответы на эти вопросы и именно сегодня начать практические действия по их решению. Завтра уже будет поздно», — заявил Шавкат Мирзиёев.
Он отметил, что в социальных сетях сегодня встречаются случаи, когда «в основном из-за рубежа, а иногда даже изнутри нашей страны», продвигаются позиции, противоречащие Конституции и законам Узбекистана, в частности, призывы, адресованные молодым людям, под маской религиозного верования, не к просвещению, а к невежеству.
В такой ситуации в обществе должна быть усилена борьба с невежеством путём просвещения, повышена осторожность и бдительность, подчеркнул он.
Шавкат Мирзиёев призвал интеллигенцию быть более активными в укреплении атмосферы мира и толерантности, быть примером другим своими духовными качествами.
Он также заявил, что Узбекистан поднимет на новый уровень работу по развитию узбекской культурной дипломатии на мировом уровне, широкому ознакомлению народа и туристов с богатым культурным наследием страны.
«Кадры, нужные как вода и воздух»
Президент сообщил, что скоро подпишет постановление о расширении работы по изучению наследия джадидов — представителей социально-политического просветительского движения начала прошлого века.
«В настоящее время, когда наша страна вступает на новый, более высокий этап своего развития, нам как вода и воздух нужны зрелые кадры, воспитанные, как наши деды-джадиды, в духе западных достижений науки, а также национальных ценностей», — заявил он.
«Естественно, наследие наших предков-просветителей служит фундаментом правового демократического государства и гражданского общества, которое мы строим сегодня», — отметил Шавкат Мирзиёев.
«Нравится это кому-то или нет, наш народ должен следовать пути, указанному нашими дедами-джадидами. Потому что их идеи и программы находятся в полной гармонии и созвучии со стратегией строительства Нового Узбекистана», — подчеркнул он.