Jinoyat ishlari bo‘yicha Oltinsoy tumani sudi 4-sentabr kuni 47 yoshli Baxtiyor Xudoyberganovni Jinoyat kodeksining 167-moddasi “a”, “v” va “g” bandlari (Bir guruh shaxslar tomonidan, ko‘p miqdorda, mansab mavqeini suiiste’mol qilgan holda o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish), 184−1-moddasi 2-qismi (budjet va smeta-shtat intizomini juda ko‘p miqdorda buzish), 209-moddasi 2-qismi “a” bandi (Takroran mansab soxtakorligi) va 229−4-moddasi 2-qismi “a”, “b” bandlarida (Takroran, sug‘oriladigan yerlar qishloq xo‘jaligi oborotidan chiqishiga sabab bo‘ladigan yer berish tartibini buzish) nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybdor deb topdi.
Surxondaryo viloyati sudi jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati apellyatsiya instansiyasining 7-noyabrdagi ajrimi bilan birinchi instansiya sudi hukmi o‘zgarishsiz qoldirildi.
Yanvar oyi oxirida Surxondaryoda bir kunda 13 ta tuman, jumladan, Sho‘rchi hokimi almashtirilgandi. O‘shanda Baxtiyor Xudoyberganov lavozimiga Ulug‘bek Zokirov tayinlangan.
Baxtiyor Xudoyberganov bungacha Muzrabot tumani va Termiz shahri hokimliklarining moliya bo‘limlari boshlig‘i, shuningdek, viloyat hokimligi moliya boshqarmasi boshlig‘i lavozimlarida ishlagan.

Бывший хоким Шурчинского района Сурхандарьинской области Бахтиёр Худойберганов, занимавший этот пост с сентября 2019 года по январь 2023 года, в сентябре был приговорён к 4 годам ограничения свободы с запретом работать в предприятиях, учреждениях и организациях с участием государства на 2 года. Об этом стало известно из сообщения Верховного суда Узбекистана от 27 декабря.
Алтынсайским районным судом по уголовным делам 4 сентября 47-летний Бахтиёр Худойберганов был признан виновным в совершении преступлений согласно пунктам а", «в» и «г» части 2 статьи 167 (хищение путём присвоения или растраты чужого имущества в крупном размере, по предварительному сговору группой лиц, путём злоупотребления должностным положением), части 2 статьи 184−1 (нарушение бюджетной и сметно-штатной дисциплины в особо крупном размере), пункту «а» части 2 статьи 209 (должностной подлог, совершённый повторно) и пунктам «а» и «б» части 2 статьи 229−4 (нарушение порядка предоставления земель, совершённое повторно, а также повлёкшее выход орошаемых земель из сельскохозяйственного оборота) Уголовного кодекса Узбекистана.
7 ноября апелляционная инстанция судейской коллегии по уголовным делам Сурхандарьинского областного суда своим определением оставила решение суда первой инстанции без изменений.
В конце января в Сурхандарье за один день были сменены хокимы сразу в 13 районах, в том числе Шурчинский район вместо Бахтиёра Худойберганова возглавил Улугбек Зокиров.
Бахтиёр Худойберганов ранее работал заведующим отделами финансов хокимиятов Музрабадского района и города Термеза, а также начальником финансового управления областного хокимията.