O‘zbekistonga “kafolatlangan va barqaror energiya resurslari suv bilan havodek zarur”. Bu haqda Shavkat Mirziyoyev chorshanba kuni “yashil” energetika sohasidagi yangi loyihalarni ishga tushirish marosimida ma’lum qildi. “Gazeta.uz” umumiy quvvati 2400 MVt bo‘lgan beshta quyosh elektr stansiyasi va bitta shamol elektr stansiyasining birinchi bosqichi ishga tushirilgani haqida yozgandi.
Hisob-kitoblarimizga ko‘ra, kelgusi 6 yilda mamlakatda elektr energiyasiga bo‘lgan talab hozirgi 83 milliarddan 120 milliard kilovatt soatga o‘sishi kutilmoqda. “Buni, birinchi galda, qayta tiklanadigan energiya hisobidan qoplaymiz”, — dedi davlat rahbari.
“2030-yilga borib sanoat hajmini ikki karra oshirishni, metallurgiya, neft-kimyo va mashinasozlik kabi sohalarni sifat jihatdan mutlaqo yangi darajaga ko‘tarishni o‘z oldimizga maqsad qilib qo‘yganmiz. Umumiy qiymati 150 milliard dollarlik 500 dan ziyod yirik sanoat va infratuzilma loyihalarini amalga oshirishni ko‘zlayapmiz”, — dedi u.
Shavkat Mirziyoyevga ko‘ra, O‘zbekiston global muammoga aylangan iqlim o‘zgarishining salbiy ta’sirini yumshatish bo‘yicha tinimsiz izlanyapti. Xalqaro sammitlarda muhim taklif va tashabbuslarni faol ilgari suryapti.
“Yaqinda Dubayda BMTning Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha konferensiyasi (COP28) doirasida dunyo mamlakatlari „yashil“ generatsiyani uch barobar oshirishga kelishib oldi. O‘zbekiston ushbu tashabbusni to‘liq qo‘llab-quvvatlaydi va 2030-yilgacha „yashil“ energetika manbalarini 27 gigavattga yetkazish uchun faol investitsiya siyosatini izchil davom ettiradi”, — dedi u.
Ayni paytda O‘zbekistonda 9 gigavattli 22 ta quyosh va shamol elektr stansiyasini qurish loyihalari ustida ish olib borilmoqda.
“Mamlakatimizda „yashil“ energetika bo‘yicha nihoyatda ulkan salohiyat mavjud. Yaratganning o‘zi bergan bu buyuk imkoniyatdan unumli foydalanib, uni xalqimiz manfaatlariga yo‘naltirishimiz zarur”, — dedi prezident.
“Sohani rag‘batlantirish maqsadida quyosh panellari o‘rnatishga imtiyozli kredit va subsidiyalar ajratish, ishlab chiqarilgan elektr energiyasini kafolatli sotib olish bo‘yicha „Quyoshli xonadon“ tizimini yo‘lga qo‘ydik. Shu yilning o‘zida yurtimizda 50 ming xonadon va tadbirkorlar tomonidan quyosh panellari o‘rnatildi. Mamlakatimizda 7 milliondan ortiq uy-joylar borligini hisobga olsak, bu investorlar uchun katta bozor yaratishini alohida qayd etmoqchiman”, — dedi u.
Davlat rahbarining so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston kelgusida aniq reja va qat’iy sa’y-harakatlar orqali “yashil” energiyani Osiyo va Yevropa mamlakatlari bozoriga ham yetkazib berish bo‘yicha dastlabki qadamlarni tashlayapti.

Узбекистану «как воздух нужны гарантированные и стабильные энергоресурсы». Об этом на церемонии запуска новых проектов в сфере «зелёной» энергетики в среду заявил президент Шавкат Мирзиёев. «Газета.uz» писала о вводе в эксплуатацию пяти солнечных электростанций и первой очереди ветряной электростанции общей мощностью 2400 МВт.
«Согласно подсчётам, в следующие 6 лет ожидается рост потребности в электроэнергии в нашей стране с нынешних 83 миллиардов до 120 миллиардов киловатт-часов. Мы покроем эту потребность в первую очередь за счёт возобновляемой энергии», — сказал глава государства.
«Мы поставили перед собой цель до 2030 года увеличить вдвое объёмы промышленности, поднять на качественно новый уровень такие сферы, как металлургия, нефтехимия и машиностроение. Планируем реализовать более 500 крупных промышленных и инфраструктурных проектов общей стоимостью 150 млрд долларов», — отметил он.
Узбекистан находится в постоянном поиске путей смягчения негативного воздействия изменения климата и поддерживает договорённость стран мира, достигнутую на недавней конференции ООН по изменению климата (COP28) в Дубае, втрое увеличить «зелёную» генерацию, заявил Шавкат Мирзиёев.
«Узбекистан полностью поддерживает эту актуальную инициативу и последовательно продолжит активную инвестиционную политику для доведения к 2030 году источников зелёной энергии до 27 гигаватт», — сказал он.
Сейчас в Узбекистане ведётся работа над проектами строительства 22 солнечных и ветряных электростанций мощностью 9 гигаватт.
«В нашей стране имеется огромный потенциал „зелёной“ энергетики. Мы должны продуктивно использовать этот великий дар, ниспосланный нам Всевышним, и направить его на благо народа», — продолжил президент.
Для стимулирования этой сферы налажена система «Солнечный дом» по предоставлению льготных кредитов и субсидий для установки солнечных панелей и гарантированной закупке произведённой электроэнергии. В текущем году в стране солнечные панели установили 50 тысяч домохозяйств и предпринимателей. Всего имеется более 7 миллионов домов, сообщил он.
«Узбекистан делает первые шаги, чтобы в будущем, принимая конкретные планы и действуя решительно, поставлять „зелёную“ энергию также на рынки стран Азии и Европы», — заявил также глава государства.