O‘zbekistonda hududlar, shahar va tuman kengashlariga ega Respublika mahallani qo‘llab-quvvatlash kengashi, shuningdek, Qoraqalpog‘iston, viloyatlar va Toshkent shahri boshqarmalari, tuman va shaharlar bo‘limlariga ega Mahallalar uyushmasi tashkil etilmoqda.
Bu Shavkat Mirziyoyevning 21-dekabrdagi “Mahalla institutining jamiyatdagi rolini tubdan oshirish va uning aholi muammolarini hal etishda birinchi bo‘g‘in sifatida ishlashini ta’minlashga qaratilgan chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmonida nazarda tutilgan.
Farmonda mamlakatdagi 9300 dan ortiq mahallani birlashtirgan yangi uyushmaning asosiy vazifalari belgilab berilgan:
- mahallaning xalq bilan davlat o‘rtasidagi “ko‘prik” vazifasini amalga oshiruvchi mustaqil va xalqchil tuzilmaga aylanishiga ko‘maklashish;
- mahallani jamoatchilik boshqaruvi va nazoratining tayanch bo‘g‘iniga aylantirish, uning jamiyatdagi o‘rni va rolini kuchaytirish, mahalla boshqaruvida aholining faol ishtirokini ta’minlash;
- har bir fuqaro o‘zi va oilasining kelajagi, moliyaviy ahvoli va farovonligini ta’minlashda mas’uliyatni sezishi, boqimandalikka o‘rganmaslik hissini yanada kuchaytirish bo‘yicha targ‘ibot va tashviqot ishlarini amalga oshirish;
- fuqarolarni o‘z uyi va ko‘chasini ozoda saqlashga, milliy qadriyat va urf-odatlarni hurmat qilishga chaqirish, ma’naviy va ma’rifiy ishlarda mahallaning o‘rnini kuchaytirish, aholi o‘rtasida o‘zaro hurmat va hamjihatlik muhitini mustahkamlash choralarini ko‘rish;
- “mahalla yettiligi” tomonidan mahallaning ichki resurslarini aniqlash hamda ularni ijtimoiy xizmatlar va yordam ko‘rsatish uchun safarbar etishda ko‘maklashish;
- mahallalardagi muammolarning o‘z vaqtida va samarali yechilishida davlat organlari va tashkilotlarining mahallalardagi vakillarining sa’y-harakatlarini birlashtirish, muvofiqlashtirish va yo‘naltirish;
- mahallaning moliyaviy imkoniyatlarini oshirish, kambag‘al oilalarga ajratilayotgan budjet mablag‘lari va boshqa mablag‘larning maqsadli va manzilli yo‘naltirilishini ta’minlash;
- mahallalarning moddiy-texnika ta’minotini yaxshilash, ularga ajratiladigan mablag‘larni markazlashgan tarzda taqsimlash, sohaga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish;
- mahalla mas’ullarining malakasini oshirish, ularda zamonaviy boshqaruv ko‘nikmalari shakllanishiga ko‘maklashish.
Respublika mahallani qo‘llab-quvvatlash kengashiga bosh vazir, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar, Toshkent shahri hamda tuman (shahar) mahallani qo‘llab-quvvatlash kengashlariga tegishlicha Qoraqalpog‘iston Jo‘qorg‘i Kengesi raisi va hokimlar raislik qiladi.
Uyushma raisi maqomi, tibbiy, transport va maishiy ta’minot sharoitlari bo‘yicha bosh vazir o‘rinbosariga tenglashtiriladi. Uyushmaning Qoraqalpog‘iston, viloyatlar va Toshkent shahri boshqarmalari hamda tuman (shahar) bo‘limlari rahbarlari maqomi, tibbiy, transport va maishiy ta’minot sharoitlari bo‘yicha tegishlicha Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi raisi o‘rinbosariga, viloyatlar va Toshkent shahri hamda tuman (shahar) hokimi o‘rinbosariga tenglashtiriladi.
Eslatib o‘tamiz, Shavkat Mirziyoyev sentabr oyida mahallalarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha respublika, viloyat va tuman (shahar) kengashlari tashkil etilishini e’lon qilar ekan, “Mahallalar — davlatimizning eng katta zamini”, degandi. “Mahallani joylarda muammolarni chinakam hal qiladigan institutga aylantirishimiz zarur”, — dedi u.
Farmonda 2024-yil 1-yanvardan O‘zbekistonning barcha viloyat va shaharlarida “Mahalla budjeti” tizimi joriy etilishi belgilandi. U ilk bor 2023-yilda hududlarning bittadan tumanida joriy etilgan.
Yangi tizim doirasida har bir mahallada mavjud bo‘lgan “Mahallaning ijtimoiy-iqtisodiy muammolarini hal etish jamg‘armasi”ga quyidagi mablag‘lar ajratiladi:
- jismoniy shaxslardan olinadigan mol-mulk solig‘i va yer solig‘i bo‘yicha undirilgan mablag‘larning (noturar joylar bo‘yicha undiriladigan mol-mulk solig‘i va yer solig‘i bundan mustasno) 10 foizi;
- mahalla idoralari orqali ko‘rsatilgan davlat xizmatlari uchun undirilgan yig‘imning 10 foizi;
- mahalladagi hududi 2000 kvadrat metrgacha bo‘lgan davlat ko‘chmas mulk obyektlarini hokimi yordamchisi onlayn-buyurtmanomasiga asosan to‘g‘ridan-to‘g‘ri elektron onlayn-auksion savdolari orqali sotishdan tushadigan mablag‘lar, baholash va sotish xarajatlari chegirilgan holda;
- mahallaning mol-mulkini belgilangan tartibda ijaraga berishdan olinadigan mablag‘lar;
- Mahallaning ijtimoiy-iqtisodiy muammolarini hal etish jamg‘armasi to‘g‘risidagi nizomda belgilanadigan boshqa mablag‘lar.
Qoraqalpog‘iston, viloyatlar va Toshkent shahri mahallani qo‘llab-quvvatlash kengashlari Mahallaning ijtimoiy-iqtisodiy muammolarini hal etish jamg‘armasi mablag‘larini qayta taqsimlagan holda iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanishda ortda qolayotgan mahallalarga yo‘naltirishi mumkin.
Avvalroq xuddi shu farmonda “mahalla yettiligi” (avvalgi “beshlik”) a’zolarining har birining vazifalari belgilab berilgani haqida yozgandik. Ularning faoliyati asosiy samaradorlik ko‘rsatkichlari (KPI) bo‘yicha baholanadi. Hukumatda “yettilik”ni qo‘llab-quvvatlash bo‘limi tashkil etiladi.

В Узбекистане создаются Республиканский совет по поддержке махаллей с региональными, городскими и районными советами, а также Ассоциация махаллей с управлениями по Каракалпакстану, областям и Ташкенту и отделами в районах и городах.
Это предусмотрено указом президента Шавката Мирзиёева от 21 декабря о «кардинальном повышении роли института махалли в обществе и обеспечении его функционирования в качестве первичного звена решения проблем населения».
Основными задачами новой ассоциации, которая объединит более 9300 махаллей в стране, в указе определены:
- оказание содействия в становлении махали как самостоятельной и подлинно народной структуры, осуществляющей функцию «моста» между народом и государством;
- превращение махалли в опорное звено общественного управления и контроля, усиление её места и роли в обществе, обеспечение активного участия населения в управлении махаллей;
- осуществление пропагандистско-разъяснительной работы по дальнейшему усилению у каждого гражданина ответственности за будущее и финансовое обеспечение своей семьи, за собственное и семейное благополучие, искоренение привыкания к иждивенчеству;
- принятие мер по усилению роли махалли в призыве граждан к содержанию своего дома и улицы в чистоте, уважению национальных ценностей и традиций, духовно-просветительской работе, укреплению атмосферы взаимного уважения и согласия среди населения;
- оказание содействия в выявлении «махаллинской семёрки» внутренних ресурсов махалли, а также их мобилизации для предоставления социальных услуг и помощи;
- объединение, координацию и направление усилий представителей государственных органов и организаций в махаллях для своевременного и эффективного решения проблем махалли;
- увеличение финансовых возможностей махалли, обеспечение целевого и адресного направления бюджетных средств и иных средств, выделяемых для нуждающихся семей;
- улучшение материально-технического обеспечения махаллей, централизованное распределение выделяемых им средств, внедрение в сферу современных информационно-коммуникационных технологий;
- повышение квалификации ответственных лиц махалли, содействие формированию у них современных управленческих навыков.
В Республиканском совете по поддержке махаллей председательствует премьер-министр, в советах по поддержке махаллей Каракалпакстана, областей, Ташкента и районов (городов) соответственно — председатель Жокаргы Кенеса Каракалпакстана и хокимы.
Председатель Ассоциации махаллей по статусу, условиям медицинского, транспортного и бытового обслуживания приравнивается к заместителю премьер-министра, руководители управлений и отделов ассоциации — соответственно к заместителю председателя Совета министров Каракалпакстана, заместителю хокима областей, Ташкента, районов и городов.
Напомним, анонсируя создание республиканского, областных и районных (городских) советов по поддержке махаллей в сентябре, президент Шавкат Мирзиёев говорил: «Махалля — самая главная опора нашей страны». Он также отмечал: «Нам нужно превратить махаллю в институт, который реально решает проблемы людей на местах».
Указом установлено, что с 1 января 2024 года во всех районах и городах Узбекистана вводится система «Бюджет махалли». Она была впервые введена в 2023 году в одном из районов каждой области.
В рамках новой системы в Фонд по решению социально-экономических проблем махалли, имеющийся в каждой махалле, направляются следующие средства:
- 10% от средств, взимаемых по налогу на имущество и земельному налогу с физических лиц (за исключением налога на имущество и земельного налога, взимаемого по нежилым помещениям);
- 10% от сбора, взимаемого за государственные услуги, оказанные через махаллинские ведомства;
- средства, поступающие от реализации государственных объектов недвижимого имущества в махалле площадью до 2000 кв. м посредством прямых электронных онлайн-аукционных торгов на основании онлайн-заявки помощника хокима, за вычетом расходов на оценку и реализацию;
- средства, получаемые от передачи в аренду имущества махалли в установленном порядке;
- иные средства, устанавливаемые в положении о Фонде по решению социально-экономических проблем махалли.
Советы по поддержке махаллей Каракалпакстана, областей и Ташкента с перераспределением средств Фонда по решению социально-экономических проблем махалли могут направлять их в махалли, отстающие в экономическом и социальном развитии.
Ранее мы писали, что этим же указом определены задачи каждого из членов «махаллинской семёрки» (бывшая «пятёрка»). Их деятельность будет оцениваться по основным показателям эффективности (KPI). В правительстве также создаётся отдел по поддержке «семёрок».