O‘zbekiston avtomobillar va elektromobillarni olib kirish qoidalarini kuchaytirishi mumkin. Bu idoralararo muhokamadan o‘tayotgan “Respublika hududiga yengil avtomobillar olib kirishni va ularning muvofiqligini baholash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi hukumat qarori loyihasida qayd etilgan.
“Gazeta.uz” o‘rganib chiqqan hujjatga ko‘ra, jismoniy shaxslarning avtomobil olib kirishi cheklanishi mumkin. Xususan, ularga faqatgina kalendar yili davomida o‘z nomiga bittadan ortiq bo‘lmagan avtotransport vositalarini o‘z foydalanishlari uchun olib kirishga ruxsat berilishi mumkin. Bundan tashqari, 2024-yildan boshlab jismoniy shaxslar tomonidan tijorat maqsadlarida avtomobillarni olib kirishni taqiqlash taklif qilinmoqda.
Bu chora, ehtimol, mijozlar buyurtmasiga ko‘ra, avtomobillarni chet eldan, asosan Xitoydan yetkazib beradiganlarga qaratilgan.
Shu bilan birga, davlat korxonalari, ishlab chiqarish korxonalari va tadbirkorlik subyektlari tomonidan o‘z ehtiyojlari uchun olib kirilayotgan hamda O‘zbekiston hududida sotish uchun mo‘ljallanmagan avtotransport vositalarini majburiy sertifikatlashdan ozod qilish taklif etilmoqda.
O‘zbekistonda yirik-uzelli yig‘ish usuli bilan ishlab chiqariladigan va respublika hududiga tijorat maqsadlarida olib kiriladigan transport vositalari, elektrobus va eletromobillarga xorijiy davlatlarining mavjud sertifikatlari yoki akkreditatsiyalangan laboratoriyalari tomonidan taqdim etilgan sinov bayonnomalari asosida hamda O‘zbekistonda akkreditatsiyalangan laboratoriyalarning imkoniyatlaridan kelib chiqqan holda, transport vositasini turini ma’qullash hujjatlarini rasmiylashtirishga ruxsat berish taklif qilinmoqda.
Transport vositasini turini ma’qullash — bu mamlakatda ilgari foydalanilmagan ma’lum bir avtomobil modeli uchun texnik xususiyatlarning qonuniyligi va xavfsizligini tasdiqlovchi sertifikat.
Bundan tashqari, davlat reyestriga kiritilgan transport vositasining turini ma’qullash hujjatlari asosida, jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan o‘z ehtiyoji uchun bir kalendar yilida respublika hududiga bir dona takroran olib kirilgan (import) shu turdagi transport vositalarini, qayta sinov va sertifikatlashtirilmasdan erkin muomalaga chiqarishga ruxsat berish ko‘zda tutilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, 2023-yil 1-yanvardan boshlab nafaqat ishlab chiqaruvchilarning rasmiy dilerlariga, balki boshqa import qiluvchilarga ham yangi import qilingan avtomobillarni sotishga ruxsat berildi. Keyinchalik dilerlar ushbu qarorning salbiy oqibatlarini ma’lum qildi. Qaror loyihasida yangi import qilingan avtomobillarni faqat yuridik shaxslar — ishlab chiqarish korxonalarining rasmiy dilerlari orqali, servis markazlarini tashkil etish sharti bilan sotish tartibini tiklash rejalashtirilgan.
Yil davomida 50 dan ortiq elektromobil sotgan tadbirkorlardan ularning uzluksiz ishlashini ta’minlagan holda quvvatlantirish stansiyalarini o‘rnatishni talab qilish taklif qilinmoqda.
Bojxona qo‘mitasiga quyidagilar topshirilishi rejalashtirilgan:
- davlat reyestriga kiritilgan transport vositasining turini ma’qullash hujjatlari asosida jismoniy shaxs tomonidan respublika hududiga takroran olib kiriladigan (import) shu turdagi transport vositalarini erkin muomalaga chiqarilishi ta’minlash;
- yuridik shaxslar tomonidan sertifikatlashtirish yo‘li bilan olib kirilayotgan transport vositalari soni bir kalendar yilida 50 tadan oshgan taqdirda ularning turini tasdiqlash hujjatisiz bojxona rasmiylashtiruviga o‘tkazilmasligini qat’iy nazoratga olish;
- 2024-yilning 1-yanvar kunidan bojxona ombori bojxona rejimiga joylashtirilgan tovarni boshqa shaxsga o‘tkazish normasi transport vositalariga nisbatan tatbiq etish, bojxona ombori bojxona rejimiga joylashtirilgan avtotransport vositasini boshqa shaxsga o‘tkazish taqiqlash. Ya’ni, bojxona ombori bojxona rejimiga joylashtirilgan transport vositasidan foydalanish va uni tasarruf etish huquqini boshqa shaxsga o‘tkazishni taqiqlash nazarda tutilmoqda;
- transport vositasini sinash uchun bojxona omboridan 3 kungacha olib chiqishga ruxsat berish.
Bir kalendar yili doirasida nafaqat O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan, balki uning hududiga olib kirilayotgan barcha modifikatsiyalarini ham o‘z ichiga olgan, toifasiga qarab belgilangan bir turdagi avtotransport vositalari (shassilari) soni avtotransport vositalarining (shassilarning) kichik partiyasi deb tan olinishi rejalashtirilmoqda. M1, M2, M3, N1, N2, N3, O1 — O4, L1 — L7 toifalaridagi avtomobillar uchun kichik partiyaning maksimal hajmi 50 dona bo‘ladi.
Bunday holda, sotuvchi avtotransport vositalariga xizmat ko‘rsatish (servis)ni tashkil qilishni ta’minlashi kerak.
Agar ilgari o‘tkazilgan testlar bayonnomalari e’tirof etilgan bo‘lsa, bayonnomalar bo‘yicha da’vo muddati ular ro‘yxatga olingan kundan boshlab uch yildan (hozir ikki yildan) oshmaydi.

В Узбекистане могут ужесточить правила ввоза автомобилей и электромобилей. Это следует из проекта постановления правительства «О мерах по дальнейшему совершенствованию ввоза легковых автомобилей на территорию республики и системы оценки их соответствия», который проходит межведомственное обсуждение.
Согласно документу, с которым ознакомилась «Газета.uz», физическим лицам могут ограничить ввоз автомобилей. В частности, им может быть разрешено ввозить не более одного автомобиля для собственных нужд на своё имя в течение календарного года. Кроме того, с 2024 года предлагается запретить ввоз физлицами машин в коммерческих целях.
Вероятно, это мера направлена на тех, которые по заказу клиентов занимается доставкой автомобилей из-за рубежа — в основном, из Китая. Например, физлица за 18−19 тысяч долларов (включая таможенные пошлины) могут доставить Chevrolet Monza с объёмом двигателя 1,5 л за 15−20 дней.
При этом предлагается освободить от обязательной сертификации транспортные средства, которые импортируются государственными предприятиями, производственными предприятиями и субъектами хозяйствования для собственного использования и не предназначенные для реализации в Узбекистане.
Предлагается разрешить выдавать документы об одобрении типа транспортного средства (ОТТС) на основании действующих сертификатов или протоколов испытаний, предоставленных аккредитованными лабораториями иностранных государств для транспортных средств, электробусов и электромобилей, изготовленных в Узбекистане крупноузловой сборкой и ввозимых в страну в коммерческих целях, а также исходя из возможностей аккредитованных лабораторий в Узбекистане.
ОТТС — сертификат, который подтверждает законность и безопасность технических характеристик для конкретной модели автомобиля, которая не эксплуатировалась ранее на территории страны.
Кроме того, планируется разрешить на основании разрешительных документов на тип транспортного средства, включённого в государственный реестр, выпуск в свободное обращение без повторных испытаний и сертификации транспортных средств этого типа, повторно ввозимых (импортируемых) в Узбекистан физическими и юридическими лицами для собственного использования в течение одного календарного года.
Напомним, с 1 января 2023 года продажу новых импортных автомобилей разрешили не только официальным дилерам производителей, но и другим импортёрам. Позже дилеры указывали на негативные последствия этого решения. Проектом постановления намечено снова вернуть порядок продажи новых импортных автомобилей только через юридических лиц — официальных дилеров предприятий-производителей, с условием создания сервисных центров.
Предпринимателей, продавшие за год более 50 электромобилей, предлагается обязать устанавливать зарядные станции, обеспечив их бесперебойную работу.
Таможенному комитету планируется поручить:
• на основании разрешительных документов на тип транспортного средства (ОТТС), включённого в государственный реестр, обеспечить выпуск в свободное обращение транспортных средств этого типа, повторно ввозимых (импортируемых) в Узбекистан физическим лицом;
• если количество автомобилей, ввезённых юрлицами путём сертификации, превышает 50 в течение одного календарного года, строго контролировать, чтобы они не были переданы на таможенное оформление без ОТТС;
• с 1 января 2024 года не применять норму передачи другим лицам товаров, помещённых под таможенный режим таможенного склада, к транспортным средствам. То есть планируется запретить передачу другому лицу права пользования и распоряжения автотранспортным средством, помещённым под таможенный режим таможенного склада;
• разрешить вывоз транспортного средства с таможенного склада на срок до трёх суток для проведения проверки.
Малой партией транспортных средств (шасси) планируется признать количество транспортных средств (шасси) одного типа, установленное в зависимости от его категории, включая все модификации, не только производимых в Узбекистане, но и завозимые на её территорию в течение одного календарного года. Предельный объем малой партии для транспортных средств категории М1, М2, М3, N1, N2, N3, O1 — O4, L1 — L7 составит 50 единиц.
При этом продавец должен обеспечить организацию сервисного обслуживания транспорта.
В случае признания протоколов ранее проведённых испытаний срок давности протоколов не должен будет превышать трёх лет (сейчас — двух лет) с момента их оформления.