28-dekabr kuni Toshkent shahri xalq deputatlari kengashi shahar va tumanlarning 2024-yilgi budjetini tasdiqladi. Kengash raisi tomonidan imzolangan Toshkentning bosh moliyaviy hujjati jamoatchilik muhokamasi uchun e’lon qilinmadi.
Kengash sessiyasi 27-dekabr kuni bo‘lib o‘tdi, biroq yig‘ilish jonli efirda ko‘rsatilmadi, yozib olingan videosi ham hech qayerda e’lon qilinmadi. Hokimlik Telegram kanalida e’lon qilingan press-relizda 2024-yilgi budjet qabul qilinishi haqida so‘z bormagan.
2024-yilda shahar (shu jumladan, tumanlar) budjetining xarajatlari 9,68 trillion so‘mni tashkil etishi prognoz qilinmoqda, bu 2023-yil prognoziga (7,74 trillion so‘m) nisbatan 26,3 foizga ko‘pdir. Xarajatlar jumlasiga respublika budjetidan 513,8 mlrd so‘mlik transfertlar ham kiradi.
Poytaxt budjeti tumanlarni hisobga olmaganda 8,077 trln so‘m miqdorida prognoz qilinmoqda, bu o‘tgan yilgi ko‘rsatkichdan (6,41 trln so‘m) 26 foizga ko‘p.
Barcha xarajatlarning to‘rtdan bir qismi issiqlik energiyasini ishlab chiqaruvchilarga aholiga ko‘rsatilgan issiqlik ta’minoti xizmati uchun pasaytirilgan tariflarni qo‘llash natijasida yuzaga keladigan zararni qoplash xarajatlariga to‘g‘ri keladi. Buning uchun 1,97 trillion so‘m yo‘naltirish rejalashtirilgan, bu 2023-yil prognozidan (1,6 trillion so‘m) 22,8 foizga ko‘pdir.
Xarajatlar tarkibiga, jumladan, quyidagilar kiritilgan: tashqi qarz bo‘yicha to‘lovlar — 232,57 milliard so‘m, Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi (O‘TTJ, suveren jamg‘arma) kreditini qaytarish uchun mablag‘lar — 234,88 milliard so‘m, shuningdek, chet el kreditlarini qoplash bo‘yicha mablag‘lar — 12,99 mlrd so‘m.
Jamoat transportining brutto shartnomasi asosida ko‘rsatiladigan xizmatlar uchun subsidiyalar bo‘yicha 1 trillion so‘m miqdorida mablag‘ ajratilishi rejalashtirilgan. Joriy yilda bu maqsadda davlat budjetidan 412 milliard so‘m mablag‘ ajratilgandi.
Brutto shartnomalar yo‘lovchi tashishni tashkil etish modeli bo‘lib, unda barcha tushumlar shahar budjetining maxsus hisobraqamiga o‘tkaziladi va shahar ma’muriyati tashuvchiga yo‘nalishlar bo‘yicha tashuvlarni amalga oshirgani uchun bajarilgan ishlar hajmidan kelib chiqqan holda ularning sifatini nazorat qilish sharti bilan haq to‘laydi. Bu haqda “Gazeta.uz” batafsil yozgandi.
Metropolitenda aholiga cheklangan tariflarda xizmat ko‘rsatish natijasida ko‘riladigan zararni qoplash xarajatlari — 575,7 mlrd so‘m. Bu avvalgi (141,8 mlrd so‘m) rejalashtirilganidan 4 barobar ko‘pdir. Shu bilan birga, dekabr oyi oxirida joriy yilgi budjet to‘g‘risidagi qonunga o‘zgartirishlar kiritilib, poytaxt metropolitenidagi yo‘qotishlarni qoplash uchun respublika budjetidan 278,5 milliard so‘m ajratildi.
Obodonlashtirish bosh boshqarmasi budjetini 14,7 foizga — 474,7 milliard so‘mdan 544,6 milliard so‘mga, Sog‘liqni saqlash boshqarmasi budjetini 2,1 trillion so‘mga (+13,9 foiz), Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi budjetini 485,99 mlrd so‘m (+37,9%)ga oshirish rejalashtirilgan.
Ko‘p qavatli uylardagi liftlarni ta’mirlash va yangilashga 143,2 mlrd so‘m (+10%, 130,2 mlrd so‘m edi) sarflash rejalashtirilgan. 2021-yil boshida Monopoliyaga qarshi qo‘mita ko‘p qavatli uylarda liftlarni ta’mirlash va o‘rnatish sohasida “Texnopark” (ta’sischisi — Toshkent hokimligi) monopoliyasiga qarshi chiqqandi.
“Gazeta.uz” avvalroq 2024-yilda Toshkent budjeti daromadlari qanday bo‘lishi kutilayotgani haqida yozgandi.

Кенгаш народных депутатов Ташкента 28 декабря утвердил бюджет города и его районов на 2024 год. Главный финансовый документ Ташкента, подписанный председателем кенгаша, не был опубликован для общественного обсуждения.
Сессия кенгаша прошла 27 декабря, однако она не транслировалась в прямом эфире, а запись встречи нигде не опубликована. В пресс-релизе, опубликованном в Telegram-канале, принятие бюджета 2024 года не упоминается.
Расходные статьи городского бюджета (с учётом районов) в 2024 году прогнозируются на сумму 9,68 трлн сумов, что больше прогнозного показателя 2023 года на 26,3% (7,74 трлн сумов). Расходы включают перечисление 513,8 млрд сумов из республиканского бюджета.
Расходы самого бюджета столицы ожидается на уровне 8,077 трлн сумов (6,41 трлн сумов, +26%).
Четверть всех расходов приходится на возмещение убытков предприятий теплоснабжения из-за применения сниженных тарифов для населения. На это планируется выделить 1,97 трлн сумов, что на 22,8% больше прогноза на 2023 год (1,6 трлн сумов).
В расходах появилась статья о платежах за внешний долг — 232,57 млрд сумов, а также средства на погашение кредита перед Фондом реконструкции и развития (ФРРУ, суверенный фонд страны) — 234,88 млрд сумов, а также на покрытие зарубежных кредитов — 12,99 млрд сумов.
На субсидии за услуги общественного транспорта на основе брутто-контракта по сниженным тарифам заложено 1 трлн сумов. В уходящем году на эту цель уже выделяли 412 млрд сумов из госбюджета.
Брутто-контракты — это модель организации пассажирских перевозок, при которой вся выручка перечисляется на специальный счёт бюджета города, а городская администрация оплачивает перевозчику выполнение рейсов по маршрутам на основании объёма выполненных работ с условием контроля их качества.
На возмещение убытков метрополитена за применение сниженных тарифов за проезд выделено 575,7 млрд сумов. Это в 4 раза больше, чем планировалось в прошлом году (141,8 млрд сумов). При этом в конце декабря в закон о бюджете этого года внесли поправки о выделении 278,5 млрд сумов из республиканского бюджета на покрытие убытков столичного метро.
Бюджет Главного управления благоустройства планируется увеличить на 14,7% — с 474,7 млрд до 544,6 млрд сумов, Управления здравоохранения — до 2,1 трлн сумов (+13,9%), Управления дошкольного и школьного образования — до 485,99 млрд сумов (+37,9%).
На ремонт и обновление лифтов в многоквартирных домах намечено потратить 143,2 млрд сумов (+10%, было 130,2 млрд сумов). В начале 2021 года Антимонопольный комитет выступал против монополии для «Технопарка» (учредитель — хокимият Ташкента) в сфере ремонта и установки лифтов в многоэтажках.