3-yanvar kuni soat 8:00 da Toshkent havosidagi PM2,5-mayda dispersli zarrachalar (0,001 dan 2,5 mikrometrgacha) miqdori 67,5 mkg/m3 ni tashkil etdi. Bu Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti tavsiyalaridan 18,7 marta (5 mkg/m3) ko‘pdir. Bu haqda “O‘zgidromet” atmosfera havosi monitoringi avtomatik stansiyalari ma’lumotlariga tayanib xabar bermoqda.
Soat 04:00 da bu ko‘rsatkich O‘zgidromet hududida (Yunusobod tumani) 87,5 mkg/m3 ni tashkil qildi. Xabar yozilayotgan vaqtida havo sifati monitoringi veb-saytidagi boshqa stansiyalardan olingan ma’lumotlar mavjud emas edi.
O‘zgidromet hududidagi monitoring stansiyalari ma’lumotlari.
2-yanvar soat 20:00 da RM2,5 ko‘rsatkichi 38,7 mkg/m3 yoki JSST tavsiyalaridan 7,7 baravar yuqori bo‘ldi, shu kuni soat 8:00 da — 45,9 mkg/m3 ni (9,1 marta) tashkil etdi.
Chorshanba kuni soat 8:00 da RM10 zarralarining tarkibi 112,2 mkg/m3 ni tashkil etdi, u SanEQvaN 0293−11 (500 mkg/m3) bo‘yicha ruxsat etilgan maksimal konsentratsiyadan oshmadi.
SO uglerod oksidi (avtomobillar va sanoat korxonalari chiqindilari) 1,9 mg/m3 ni tashkil etdi, bu ham SanEQvaN 0293−11 (5 mg/m3) bo‘yicha ruxsat etilgan maksimal konsentratsiyadan oshmadi, deyiladi xabarda.
IQAir veb-saytida soat 8:50 da O‘zbekiston poytaxti havoning ifloslanishi bo‘yicha dunyoda 10-o‘rinni egalladi, havo darajasi — “zararli”.

Содержание мелкодисперсных частиц РМ2,5 (размером от 0,001 до 2,5 микрометра) в воздухе Ташкента на 8:00 3 января составило 67,5 мкг/м3, что превышает рекомендации Всемирной организации здравоохранения в 18,7 раза (5 мкг/м3). Об этом сообщает Узгидромет со ссылкой на данные автоматических станций мониторинга атмосферного воздуха.
В 4:00 этот показатель в районе Узгидромета (Юнусабадский район) составлял 87,5 мкг/м3. Данные с других станций на сайте мониторинга качества воздуха на момент написания новости были недоступны.
Данные станции мониторинга на территории Узгидромета.
В 20:00 2 января показатель РМ2,5 составлял 38,7 мкг/м3, или в 7,7 раза выше рекомендаций ВОЗ, в 8:00 того же дня — 45,9 мкг/м3 (в 9,1 раза).
Содержание частиц РМ10 в 8:00 среды составило 112,2 мкг/м3, что не превысило предельно допустимой концентрации по СанПиН 0293−11 (500 мкг/м3).
Содержание оксида углерода СО (выбросы автотранспорта и промышленных предприятий) составило 1,9 мг/м3, что также не превысило ПДК по СанПиН 0293−11 (5 мг/м3), говорится в сообщении.
На сайте IQAir на 8:00 столица Узбекистана занимала 17-е место в мире по загрязнению воздуха, уровень воздуха — «вредный для уязвимых групп».