AGTKSHlari uchun gaz yetkazib berishni ko‘paytirish
Rasmiylar elektr transport vositalaridan foydalanishni ommalashtirish va ular uchun infratuzilma yaratishni rejalashtirmoqda. Energetika vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, yanvar oktabr oylarida mamlakatga 26 mingta elektromobil import qilingan bo‘lib, ular uchun 123 ta zaryadlash stansiyasi mavjud (biroq bunday stansiyalarning operatori TokBor uning 200 dan ortiq elektr quvvatlantirish stansiyalari mavjudligini ma’lum qilgan).
Mutahasis hisob-kitoblariga ko‘ra, 100 km masofaga 14−15 kVt elektr energiyasi sarflanadi, bu esa taxminan 30 ming so‘mni tashkil qiladi. Taqqoslash uchun, bunday masofaga benzin narxi 80 ming so‘mdan 130 ming so‘mgacha bo‘ladi.
Energetika vazirligi tomonidan respublikaning barcha hududlari uchun 70 dan ortiq quvvatlantirish stansiyalarini markazlashtirilgan holda ta’minlash bo‘yicha ishlar olib borilmoqda. Bundan tashqari, xususiy kompaniyalar tomonidan 50 ming stansiya qurilishi kutilmoqda. 2033-yilga borib O‘zbekistonda elektromobillar soni 700 ming donadan oshishi rejalashtirilgan, bu esa qo‘shimcha 1,8−2,2 GVt elektr energiyasini talab qiladi.
Ushbu talabni qondirish uchun Masdar (BAA) va Gezhouba Group (Xitoyning China Energy Engineering Corporation sho‘ba korxonasi) bilan birgalikda deyarli 5 GVt quvvatga ega yirik elektr energiyasini saqlash tizimlarini qurish rejalashtirilgan.
Ai-80 zarari
Dunyoda Ai-80 benzini faqat O‘zbekiston va Afg‘onistonda ishlab chiqariladi. 2026-yilgacha uni bosqichma-bosqich to‘xtatish rejalashtirilgan. Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi hujjat loyihasini ishlab chiqdi, unga ko‘ra Ai-80 benzin ishlab chiqarish bo‘yicha yangi quvvatlarni ishga tushirishni taqiqlash rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, K-2 (Yevro-2) standartidagi benzinni olib kirishni taqiqlash rejalashtirilmoqda. Ushbu markadagi benzin tarkibida oltingugurtning ulushi 0,5 foizdan oshmasligi kerak. Yevro-5 standartiga ko‘ra esa bu ko‘rsatkich 500 baravar kam — 0,001 foiz. Yevro-2`da benzolning ulushi 5 foizdan, Yevro-5`da esa 1 foizdan oshmasligi kerak. Yevro-5’da yonish paytida aromatik moddalarning ulushi 35 foizdan, olefin uglevodorodlarining ulushi esa 18 foizdan oshmasligi kerak. Yevro 2`da bunday talab yo‘q.
Energetika vazirligi ushbu takliflarni qo‘llab-quvvatladi.
Energetika vazirligining qayd etishicha, ayrim hududlar aholisi benzinning yoqimsiz hididan shikoyat qilgan. Buning sababi, kichik xususiy neftni qayta ishlash zavodlarida Ai-80 benzinini belgilangan standartlar bo‘yicha ishlab chiqarish, ammo aromatik moddalarga talablar yo‘qligi, buning natijasida yonilg‘ining oktan sonini oshirish va “juda hidli” bo‘lishi mumkin bo‘lgan benzin ishlab chiqarilishi bilan bog‘liq.
Bunday holatlar Toshkent shahrida ham (“Lokomotiv” bog‘i va Parkent ko‘chasida), viloyatlarda ham sodir bo‘ldi.
Ayni paytda mazkur obyektlarda ishlab chiqarish to‘xtatilgan, “O‘zenergoinspeksiya” tomonidan tegishli choralar ko‘rilgan.
Yuqori standartlarga o‘tish
Ai-92 va undan yuqori turdagi benzin ishlab chiqarishni ko‘paytirish orqali 2026-yil oxirigacha Ai-80 ishlab chiqarishni qisqartirish rejalashtirilgan. Bunga parallel ravishda yuqori oktanli benzin markalariga aksiz solig‘i stavkalarini kamaytirish taklif qilinmoqda.
Vazirlik ma’lumotlariga ko‘ra, shu maqsadda Buxoro va Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodlarini Yevro-5 va Yevro-6 benzin ishlab chiqarishga o‘tkazish bo‘yicha dasturlar ishlab chiqilgan. Energiya tariflari kech oshirilgani sababli neft-gaz sohasida investitsiya dasturlarini amalga oshirishda kechikish kuzatildi, deya ta’kidladi davlat organi.
Dastlab, 2025-yil oxirigacha BNQIZ modernizatsiyasini yakunlash va yoqilg‘i ishlab chiqarishni Yevro-5 standartiga o‘tkazish rejalashtirilgan edi, ammo bu sana 2026-yilga ko‘chirildi. U yerda izomerizatsiya zavodlarini qurish rejalashtirilgan. FNQIZni modernizatsiya qilish 2025-yilda yakunlanishi va gidrokreking jarayonini boshlash rejalashtirilgan.
2022-yilda mamlakatda 1 million 255 ming tonna benzin ishlab chiqarilgan, 121,3 ming tonna import qilingan, iste’molchilarga 1,318 million tonna benzin yetkazib berilgan. 2023-yilda ishlab chiqarish hajmi 1,334 million tonnani tashkil etdi, 400 ming tonna import qilindi (shundan 120 ming tonnasi Ai-80). Iste’molchilarga 1,46 million tonna yonilg‘i yetkazib berildi. Ushbu hajmning 1,144 millioni Ai-80 benziniga to‘g‘ri keldi: Buxoro neftni qayta ishlash zavodida 891,2 ming tonna, Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodida 252,8 ming tonna ishlab chiqarilgan.
2024-yilda iste’molchilarga 2,28 million tonna barcha markadagi benzin yetkazib berish rejalashtirilgan. Shu bilan birga, Ai-80 ishlab chiqarish 1,094 million tonnagacha kamayishi, ushbu turdagi yoqilg‘ining markazlashtirilgan importi esa 200 ming tonnagacha oshishi kutilmoqda (tadbirkorlarning xaridlarini hisobga olmaganda).
Narxni chegaralash
Avval aytib o‘tganimizdek, hukumat barcha yoqilg‘i quyish shoxobchalarida Ai-80 benzinning maksimal sotish narxini 8 ming so‘m etib belgilash niyatida. Ai-92 benzini narxi 9500 so‘m bo‘lishi bilan iste’molchilar bosqichma-bosqich sifatli benzinga o‘tishi kutilmoqda. Yuqori oktanli benzin tannarxini pasaytirish uchun uni ishlab chiqarish va import qilishni ko‘paytirish rejalashtirilgan.
Ko‘proq ekologik toza avtomobillarni chiqarish
Bundan tashqari, O‘zbekistonda Ai-80 benzini bilan “zapravka” qilib bo‘lmaydigan, ya’ni faqat Yevro-5 va Yevro-6 yonilg‘isi mos keladigan avtomobillar ishlab chiqariladi.
Ai-80 benzinini ishlab chiqarishni to‘xtatish rejalari haqida ilk bor 2020-yil iyun oyida, “O‘zbekneftgaz” rahbari Mehriddin Abdullayevning Buxoro neftni qayta ishlash zavodiga tashrifidan so‘ng xabar berilgan edi. Keyin korxona matbuot xizmati zavodni modernizatsiya va rekonstruksiya qilish loyihasi tufayli bu yerda Ai-91, Ai-93 va Ai-95 markali yuqori oktanli benzin ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish, Ai-80 benzinni esa ishlab chiqarishni to‘xtatish haqida ma’lum qildi.
2022-yildan boshlab “O‘zbekneftgaz” Ai-80 ishlab chiqarishni bosqichma-bosqich to‘xtatishni rejalashtirgan edi, biroq bu markadagi yoqilg‘i O‘zbekistonda eng ko‘p sotiladigan bo‘lib qolmoqda.
“Gazeta.uz” o‘tgan yili Ai-80 benziniga aksiz solig‘i vaqtincha bekor qilinishi tufayli davlat budjeti 100 million dollar daromad yo‘qotgani, biroq O‘zbekiston aholisi bu imtiyozdan deyarli naf olmagani haqida xabar bergandi. Energetika vazirligi asosiy foyda oluvchilar tadbirkorlar ekanligini tasdiqladi.
Bundan tashqari, bozorda raqobatni rivojlantirish maqsadida “Tatneft”, “Lukoyl”, “Gazpromneft” va Seneg kompaniyalarini avtomobil yo‘llari bo‘ylab 80 dan ortiq yoqilg‘i quyish shoxobchalari qurilishiga jalb etish rejalashtirilayotgani haqida yozgan edik.

В Узбекистане намечено отказаться от производства бензина Аи-80 до 2026 года. Об этом «Газете.uz» сообщили в Министерстве энергетики. Это планируется достичь за счёт следующих мер.
Увеличение поставок газа для АГНКС
В 2022 году на газовые заправки было поставлено 4,6 млрд кубометров газа, в 2023 году — 4,83 млрд кубометров. В 2024 году объёмы планируется увеличить до 5,39 млрд кубометров. Рост поставок позволит заместить почти 400 тысяч тонн бензина.
В январе 2023 года во время морозов газовым заправкам поставляли 4,4 млн кубометров газа в сутки, а в августе — 15,4 млн кубометров.
Переход на электромобили
Власти планируют популяризировать использование электромобилей и создавать инфраструктуру для них. По данным Министерства энергетики, в январе-октябре в страну было импортировано 26 тысяч электромобилей, при этом для них имеется 123 зарядных станции (хотя оператор таких станций компания TokBor сообщала, что имеет более 200 электрозаправок).
По расчётам экспертов, на 100 км расходуется 14−15 кВт электроэнергии, что обходится примерно в 30 тысяч сумов. Для сравнения — на бензине расходы составит от 80 до 130 тысяч сумов.
Минэнерго работает над централизованной поставкой свыше 70 зарядных станций для всех регионов страны. Кроме того, ожидается строительство 50 тысяч станций частными компаниями. Планируется, что число электромобилей в Узбекистане к 2033 году превысит 700 тысяч единиц, что потребует дополнительно 1,8−2,2 ГВт электроэнергии.
Для покрытия этого спроса планируется построить крупные системы хранения электроэнергии почти на 5 ГВт совместно с Masdar (ОАЭ) и Gezhouba Group («дочка» китайской China Energy Engineering Corporation).
Вред Аи-80
В мире бензин Аи-80 производится только в Узбекистане и Афганистане. От него планируется поэтапно отказаться до 2026 года. Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата разработало проект документа, согласно которому планируется запретить ввод в эксплуатацию новых мощностей для производства бензина Аи-80.
Кроме того, намечено запретить импорт бензина стандарта K-2 (Евро-2). В составе бензина этой марки доля серы не должна превышать 0,5%, а по стандарту Евро-5 этот показатель в 500 раз меньше — 0,001%. Доля бензола в Евро-2 не должна превышать 5%, а в Евро-5 — 1%. В Евро-5 доля ароматических веществ при сжигании не должна быть больше 35%, а доля олефиновых углеводородов — 18%. В Евро-2 нет такого требования.
Министерство энергетики поддерживает эти предложения.
В Минэнерго отметили, что жители некоторых районов жаловались на неприятный запах бензина. Это связано с тем, что небольшие частные нефтеперерабатывающие заводы выпускали бензин Аи-80 по указанным стандартам, однако из-за отсутствия требований по ароматическим веществам, благодаря которым можно увеличить октановое число топлива, бензин получался «таким пахучим».
Такие случаи встречались и в Ташкенте (рядом с парком «Локомотив» и на улице Паркентской), и в регионах.
В настоящее время производство на этих объектах приостановлено, «Узэнергоинспекция» приняла меры.
Переход на высокие стандарты
За счёт наращивания производства бензина Аи-92 и выше намечено снизить и заместить выпуск Аи-80 до конца 2026 года. Параллельно предлагается снизить ставки акциза на высокооктановые марки бензина.
По данным министерства, для этого разработаны программы перехода Бухарского и Ферганского нефтеперерабатывающих заводов на производство бензина Евро-5 и Евро-6. Из-за позднего повышения тарифов на энергоресурсы произошла задержка реализация инвестиционных программ в нефтегазовой сфере, указали в госоргане.
Изначально планировалось завершить модернизацию БНПЗ и перевести выпуск топлива на стандарт Евро-5 к концу 2025 года, однако этот срок переносится на 2026 год. Там планируется построить установки изомеризации. Модернизацию ФНПЗ намечено завершить в 2025 году и запустить процесс гидрокрекинга.
В 2022 году в стране было произведено 1,255 миллиона тонн бензина, импортировано 121,3 тысячи тонн, потребителям поставлено 1,318 миллиона тонн. В 2023 году объём выпуска составил 1,334 миллиона тонн, импортировано 400 тысяч тонн (из них 120 тысячи тонн — Аи-80). Потребителям было поставлено 1,46 миллиона тонн топлива. Из этого объёма 1,144 миллиона пришлось на бензин Аи-80: Бухарский нефтеперерабатывающий завод произвёл 891,2 тысячи, Ферганский НПЗ — 252,8 тысячи тонн.
В 2024 году планируется поставить потребителям 2,28 миллиона тонн бензина всех марок. При этом ожидается снижение производства Аи-80 до 1,094 миллиона тонн, а централизованный импорт топлива этой марки увеличится до 200 тысяч тонн (без учёта закупа предпринимателями).
Ограничение цены
Как мы отмечали ранее, правительство намерено установить предельную цену продажи бензина Аи-80 на всех заправках — 8000 сумов. Ожидается, что при цене бензина Аи-92 в 9500 сумов потребители будут поэтапно переходить на более качественный бензин. Чтобы снизить себестоимость высокооктанового бензина, планируется увеличить его производство и импорт.
Выпуск более экологичных автомобилей
Дополнительно в Узбекистане будут выпускаться автомобили, которые нельзя заправлять бензином Аи-80, то есть для них подходит только топливо стандарта Евро-5 и Евро-6.
Впервые о планах прекратить производство бензина Аи-80 сообщалось в июне 2020 года, после визита главы «Узбекнефтегаза» Мехриддина Абдуллаева на Бухарский НПЗ. Тогда пресс-служба компании сообщала, что благодаря проекту модернизации и реконструкции завода здесь будет производиться высокооктановый бензин марок Аи-91, Аи-93 и Аи-95, а выпуск бензина Аи-80 будет прекращен.
С 2022 года «Узбекнефтегаз» планировал поэтапно отказаться от производства Аи-80, однако эта марка топлива остаётся самой продаваемой в Узбекистане.
«Газета.uz» сообщала, что в прошлом году госбюджет недополучил 100 млн долларов поступлений из-за временной отмены акциза на бензин Аи-80, однако население Узбекистана почти не получило выгоды от этой льготы. В Минэнерго подтвердили, что главными выгодоприобретателями стали предприниматели.
Кроме того, мы писали, что для развития конкуренции на рынке планируется привлечь «Татнефть», «Лукойл», «Газпромнефть» и Saneg к строительству более 80 заправочных станций вдоль магистральных трасс.