10-oktabr kuni Jinoyat ishlari bo‘yicha Namangan shahar sudi sobiq xotinini pichoqlab o‘ldirgan 27 yoshli yigitga nisbatan hukm chiqardi. Bu haqda Nemolchi.uz zo‘ravonlikka qarshi loyihasi xabar berdi.
Avvalroq 6-may kuni soat 12:00 da To‘raqo‘rg‘on tumanida yashovchi fuqaro Namangan davlat pedagogika instituti binosi oldida oilaviy kelishmovchilik sababli o‘zining sobiq turmush o‘rtog‘i bilan janjallashib, unga pichoq urgani haqida xabar berilgandi. Oqibatda ayol tan jarohati olib, vafot etgan.
Bosh prokuratura matbuot xizmatining bildirishicha, erkak 26 yoshda, uning ayoli 23 yoshda bo‘lgan. Erkak sobiq xotinini pichoqlagandan so‘ng o‘ziga bir necha marotaba pichoq bilan jarohat yetkazib, joniga suiqasd qilgan. Shu vaqtda voqea joyida bo‘lgan fuqarolar tomonidan erkak shifoxonaga hushsiz holatda olib borilgan.
Aniqlanishicha, ushbu jinoyatni sodir qilgan shaxs turmush o‘rtog‘i bilan 2022-yilning yanvar oyidan buyon o‘zaro oilaviy janjal sababli ajrashib, birga yashamasdan kelgan.
Shundan so‘ng u turmush o‘rtog‘ini o‘zi bilan birga yashashga majbur qilib, rashk qilib, bir necha marotaba janjallashgan.
Sud erkakni Jinoyat kodeksining 97-moddasi 2-qismi “g” va “l” bandlarida (o‘ta шафқатсизlикbilan bezorilik oqibatida qasddan odam o‘ldirish) nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybdor deb topib, 17 yil 6 oy muddatga ozodlikdan mahrum qildi. Jazoni umumiy tartibli koloniyada o‘tash belgilandi.

Наманганский городской суд по уголовным делам 10 октября вынес приговор в отношении 27-летнего мужчины, зарезавшего бывшую жену. Об этом сообщает проект против насилия в Узбекистане Nemolchi.uz.
Ранее мы сообщали, что 6 мая мужчина убил хозяйственным ножом бывшую супругу перед зданием Наманганского государственного университета, где она училась. После этого мужчина пытался совершить самоубийство, несколько раз ударив себя ножом. Граждане, находившиеся рядом, доставили его в больницу без сознания.
Генеральная прокуратура сообщала, мужчина и его 23-летняя супруга развелись из-за семейной ссоры и не проживали вместе с января 2022 года, однако «он заставлял её жить с ним и несколько раз ссорился из-за ревности без причины».
Как пишет Nemolchi.uz, в тот день около полудня женщина шла по тротуару в сторону главных ворот университета, он вручил цветы и предложил вновь жить вместе. Женщина отказалась. Мужчина нанёс ей 22 ножевых ранения в шею, грудь и брюшную полость. Судмедэкспертиза установила, что она скончалась в результате полного повреждения сонных артерий.
Суд признал мужчину виновным в совершении преступления, предусмотренного пунктами «ж» и «л» части 2 статьи 97 (умышленное убийство из хулиганских побуждений с особой жестокостью) Уголовного кодекса и приговорил его к 17 годам и 6 месяцам лишения свободы с отбытием наказания в колонии общего режима.