O‘zbekistonda elektr energiyasi iste’moli uchun o‘suvchan koeffitsiyentlarning joriy etilishi qo‘shimcha 26 mlrd so‘m undirish imkonini berdi. Bu haqda Energetika vazirligi “Gazeta.uz”ga ma’lum qildi.
Oyiga 1000 kVt/soatdan ortiq elektr energiyasi iste’mol qiladigan maishiy abonentlar uchun o‘suvchan koeffitsiyentlar (2 dan 4 gacha) 1-noyabrdan joriy etilgandi. O‘shanda Energetika vazirligi o‘suvchan koeffitsiyentlar iste’molchilarning 98 foiziga ta’sir qilmasligini qayd etgandi (ya’ni iste’molchilarning shuncha qismi 1000 kVt soatdan kamroq elektr energiyasi iste’mol qiladi).
Birgina noyabr oyida o‘suvchan koeffitsiyentlar joriy etilishi hisobiga iste’molchilardan qo‘shimcha 26 mlrd so‘m undirilgan. Sovuq havo tufayli elektr energiyasi iste’moli ko‘proq bo‘lgan dekabr oyi uchun ma’lumotlar keyinroq berilishi kutilmoqda.
Vazirlik ma’lumotlariga ko‘ra, respublika bo‘yicha 6,869 mln abonent (jami abonentlarning 98 foizi) 1000 kVt/soatgacha elektr energiyasi iste’mol qiladi, biroq ularning iste’moldagi ulushi 87,3 foizni tashkil etadi.
Qolgan hajm (deyarli 13 foiz) abonentlarning 2 foiziga, ya’ni 1000 kVt/soatdan ortiq elektr energiyasi iste’mol qiladigan abonentlarga to‘g‘ri keladi. Avvalroq 10 ming xonadon oyiga 5 ming kVt/soatdan, yana 4 mingtasi esa 10 ming kVt/soatdan ortiq elektr energiyasi iste’mol qilishi ta’kidlangandi.
“Mana shu 2 foiz hisobidan noyabr oyida 26 mlrd so‘m to‘lov o‘tkazilishiga erishdik”, — deb ta’kidladi Energetika vazirligi.
Vazirlik hisob tizimini soliq organlari bilan integratsiyalagan, shuning uchun abonentlar liniyalarni ajratish va ma’lumotlarni qayta taqsimlash orqali ko‘rsatkichlarni kamaytira olmaydi, deya ta’kidladi vazirlik.
Qayd etilishicha, mazkur choralar sababli ham dekabr oyida aholining elektr energiyasi iste’moli o‘tgan yilga nisbatan kamaygan. Bahorda gaz va elektr energiyasi tariflarining mumkin bo‘lgan oshirilishi tufayli iste’mol yanada kamayishi mumkin, deya taxmin qilmoqda vazirlik.

Введение повышающих коэффициентов на потребление электроэнергии в Узбекистане позволило взыскать дополнительно 26 млрд сумов. Об этом «Газете.uz» сообщили в Министерстве энергетики.
Повышающие коэффициенты (от 2 до 4) для бытовых абонентов, потребляющих более 1000 кВт·ч электроэнергии в месяц, были введены с 1 ноября. В Минэнерго заявляли, что повышение не затронет 98% потребителей — именно столько потребляет менее 1000 кВт·ч.
Только в ноябре за счёт повышающих коэффициентов с потребителей дополнительно взыскано 26 млрд сумов. Данные за декабрь, когда потребление электроэнергии было выше из-за холодной погоды, будут доступны позже.
По данным министерства, 6,869 миллиона абонентов в стране (98% от общего числа) потребляют до 1000 кВт·ч электроэнергии, но их доля в потреблении составляет 87,3%.
Остальной объём (почти 13%) приходится на 2% абонентов, которые расходуют более 1000 кВт·ч электроэнергии в месяц. Ранее отмечалось, что 10 тысяч домохозяйств потребляют более 5000 кВт·ч и ещё 4000 — свыше 10 тысяч кВт·ч в месяц.
«Вот за счёт этих 2% в ноябре нам удалось сделать начисление 26 млрд сумов», — отметили в Минэнерго.
Госорган интегрировал системы учёта с налоговыми органами, поэтому абоненты не смогут снизить показания за счёт разделения линий и перераспределения данных, отметили в министерстве.
В том числе из-за этой меры в декабре потребление электроэнергии населения по сравнению с прошлым годом снизилось, указали в Минэнерго. Потребление может ещё больше снизиться при возможном повышении тарифов на газ и электричество весной, ожидает госорган.