Toshkent shahar hokimligi sanitariya-gigiyena hamda yong‘in xavfsizligi talablariga javob beradigan holatga keltirish maqsadida bozorlarda, jumladan, “Qo‘yliq” bozorida qurilish va rekonstruksiya ishlari boshlanganini ma’lum qildi. Hokimlikning “Gazeta.uz”ga ma’lum qilishicha, bu vaqtda bozor yopiladi.
“Bozorga olib kelinayotgan mahsulotlar bozor hududiga sig‘may, atrofidagi hududlarda, shu jumladan Chirchiq kanali bo‘yida tartibsiz savdo amalga oshirilayotganligi hamda bozor hududiga kuniga 600 dan ortiq yuk mashinalari kirib-chiqishi avtomobil yo‘llarining tirbandligiga asosiy sabab bo‘lmoqda va aholiga jiddiy noqulayliklar yaratmoqda”, — deyiladi hokimlik xabarida.
Hokimlik rekonstruksiya davrida tadbirkorlar o‘z faoliyatini Food city, Tashkent Index va boshqa savdo majmualarida tashkil etilgan sharoitlarda davom ettirishi taklif qilgan. Bunda, tadbirkorlar mulklarini ko‘chirish bilan bog‘liq bo‘lgan xarajatlar (transport, yuklash, tushirish va boshqalar) bepul amalga oshiriladi hamda savdo majmualaridagi do‘konlar uchun ijara to‘lovlaridan 3 oy muddatga ozod qilinadi.
Shuningdek, “Qo‘yliq” massividan bozor hududigacha yo‘l kira haqi olinmaydigan 10 ta avtobus yo‘nalishga qo‘yilib, jamoat transporti uchun shoh bekat tashkil qilingan va shaharning barcha yo‘nalishlarga chiqish imkoni yaratilgan.
Ta’kidlanishicha, bozorda faoliyat yuritayotgan 144 nafar ishchi-xodimlarni Food city va Tashkent Index savdo majmualarida ish bilan ta’minlanadi.
“Gazeta.uz” Toshkent hokimligiga ishlarni yakunlash muddati va rekonstruksiyani amalga oshiradigan pudratchi tashkilot haqida, shuningdek, ish nihoyasiga yetgach tadbirkorlar “Qo‘yliq” bozoriga qaytish imkoni bor yoki yo‘qligi to‘g‘risida so‘rab so‘rov yubordi.
Bozor ko‘chirilishi
2021-yil dekabr oyida Toshkent hokimligi yo‘l kengaytirilishi munosabati bilan dehqon bozori va unga tutash ulgurji savdo maydonlari Toshkent viloyatiga, “Qo‘yliq”dan 6,5 km uzoqlikda joylashgan Food City savdo markaziga ko‘chirilishi haqida xabar bergan edi. “Gazeta.uz” “Qo‘yliq” bozorini ko‘chirish va Toshkent viloyatida yangi savdo majmuasini qurish to‘g‘risidagi qaror 2017-yildayoq qabul qilinganini yozgandi.
Bu xabarlardan so‘ng tadbirkorlar bozorning ko‘chirilishiga qarshi chiqishdi va ulardan besh nafari hibsga olingandi. Sotuvchilar 1-yanvargacha rastalarni bo‘shatib, ko‘chib o‘tishlari kerakligi haqida xatlar berilganini ma’lum qildi.
Oradan bir necha kun o‘tib bozor direktorining xavfsizlik bo‘yicha o‘rinbosari Qodirjon Normirzayev O‘zAga bozor ma’muriyati sotuvchilarga bildirishnoma tarqatmaganini ta’kidladi. “Hozircha na shahar hokimiyati, na bozor ma’muriyati bizga xabar bergani yo‘q”, — degandi u.
Bektemir tumani hokimi Tapil Maxamadziyayev ulgurji oziq-ovqat bozori bosqichma-bosqich Food city`ga o‘tishini tasdiqladi. “Mahsulotlarni Qo‘yliqdagi asfaltda sotish o‘rniga, u yerda (Food city`da) sotish yaxshiroq”, — degandi u.
2022-yil iyun oyida sobiq shahar hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev Toshkent halqa yo‘lining kengaytirilishi munosabati bilan “Qo‘yliq” dehqon bozori va “Qo‘yliq” universal savdo do‘koni obyektlari joylashgan yer uchastkalarini davlat va jamoat ehtiyojlari uchun olib qo‘yishga ruxsat bergan edi.
Hokimlik hududi shahar ehtiyojlari uchun tortib olinayotgan “Qo‘yliq” bozori buzilmasligini ma’lum qildi. Avtoturargohning bir qismi va vaqtinchalik qatorlar yo‘l o‘tkazgich qurish uchun ajratiladi.

Хокимият Ташкента в пятницу утром сообщил о начале реконструкции на оптовом рынке сельхозпродукции «Куйлюк» и планах реконструкции других рынков.
Решение объясняется необходимостью создания удобств для продавцов и покупателей на продовольственных, дехканских и товарных рынках города, совершенствования их деятельности, а также соответствия санитарно-гигиеническим и пожарным требованиям.
На первом этапе работы по реконструкции начнутся на оптовом рынке сельскохозяйственной продукции «Куйлюк» (это не коснётся торгового центра «Куйлюк»), который является основным поставщиком продукции на все рынки столицы.
«Привозимая продукция не умещается на площади рынка, а на прилегающих территориях, в том числе вдоль реки Чирчик, осуществляется беспорядочная торговля. В сутки на территорию рынка въезжает и выезжает более 600 грузовых автомобилей, что является основной причиной пробок на дорогах и серьёзных неудобств для населения», — говорится в сообщении.
В период реконструкции предпринимателям предлагается продолжить деятельность в комплексах Food City, Tashkent Index и других.
При этом имущество предпринимателей (транспортировка, погрузка, разгрузка
«В целях создания комфортных условий для населения на маршруте от массива „Куйлюк“ до рыночной площади налажено движение 10 бесплатных автобусов, установлена остановка, создана возможность выехать по всем направлениям города», — отметили в хокимияте.
В торговых комплексах Food City и Tashkent Index планируется трудоустроить 144 работника рынка «Куйлюк».
«Работа по приведению в порядок, перемещению или реконструкции рынков продолжится по всей нашей столице, и мы надеемся, что вскоре они станут привлекательными и благоустроенными местами для населения», — говорится в сообщении.
«Газета.uz» направила в хокимият Ташкента запрос с просьбой представить проект реконструкции рынка, указать сроки завершения работ, подрядную организацию, которая займётся реконструкцией, а также ответить на вопрос, смогут ли продавцы вернуться на рынок «Куйлюк» после завершения работ.
Планы переноса рынка
Напомним, в декабре 2021 года, когда общественности стало известно о расширении развязки у рынка «Куйлюк», хокимият Ташкента сообщил, что дехканский рынок и прилегающие к нему площади оптовой торговли будут перенесены в торговый центр Food City в 6,5 км от Куйлюка в Ташкентской области. «Газета.uz» тогда выяснила, что решение о переносе рынка было принято ещё в октябре 2017 года.
После этих сообщений произошли протесты предпринимателей против переноса рынка, пятеро из них были арестованы. Продавцы сообщили, что им раздали письма о необходимости освободить прилавки и переехать до 1 января 2022 года.
Спустя несколько дней замдиректора рынка по безопасности Кодиржон Нормирзаев отметил УзА, что администрация базара не раздавала уведомления продавцам. «Нас ещё не уведомили ни городские власти, ни администрация рынка», — сказал он.
Хоким Бектемирского района Тапил Махамадзияев подтвердил, что оптовый рынок продовольствия поэтапно переедет в Food City. «Вместо того, чтобы продавать на асфальте на „Куйлюке“, лучше продавать там», — сказал он.
В июне 2022 года бывший хоким города Джахонгир Артыкходжаев в связи с расширением Ташкентской кольцевой дороги своим решением разрешил изъять для государственных и общественных нужд земельные участки, на которых находятся объекты дехканского рынка «Куйлюк» и универсального торгового центра «Куйлюк», который принадлежит компании Triumvirat-Qurilish.
Хокимият заявил, что рынок «Куйлюк», чья территория изымается для нужд города, сносить не будут. Для строительства развязки будет отведена часть парковки и временных рядов.