Parvoz vaqtida Boeing 737 MAX 9 samolyotidagi favqulodda eshikning bir qismi ajralib tushganidan keyin AQSh, Yevropa va Turkiyada shu turdagi samolyot rusumidan foydalanish vaqtincha to‘xtatildi.
6-yanvar kuni Alaska Airlines aviakompaniyasining Portlenddan Ontarioga (Kaliforniya) uchayotgan Boeing 737 MAX 9 yo‘lovchi samolyoti eshigining shikastlanishi sababli zudlik bilan aeroportga qaytishga majbur bo‘ldi. Samolyot havoga ko‘tarilganidan ko‘p o‘tmay, yon tomondagi qoplamaning bir qismi yirtilib ketdi va salondagi havo bosimi pasaya boshladi. Bortda 171 yo‘lovchi va olti ekipaj a’zosi bo‘lgan. Bir necha yo‘lovchi jarohatlangan. Samolyotdan atigi sakkiz hafta foydalanilgandi.
https://twitter.com/Kyrinker/status/1743470896638300339
AQSh Federal aviatsiya ma’muriyati (FAA) xavfsizlik masalalarini tekshirish maqsadida mamlakatdagi shu rusumdagi 171 ta samolyotdan foydalanmay turishni buyurdi, deb yozdi CBS. Ularning har birini tekshirish uchun to‘rt soatdan sakkiz soatgacha vaqt ketadi.
Boeing FAA qarorini qo‘llab-quvvatladi va regulyatorlar bilan hamkorlik qilishini bildirdi. “Xavfsizlik bizning ustuvor vazifamizdir va biz ushbu voqea mijozlarimiz hamda ularning yo‘lovchilariga zarar yetkazganidan chuqur afsusdamiz”, — deyiladi kompaniya bayonotida.
Yevropa aviatsiya xavfsizligi agentligi (EASA) FAA ko‘rsatmasini qabul qildi, biroq hozirda Yevropa aviakompaniyalari ushbu rusumdagi samolyotlardan foydalanmayotganini ta’kidladi, deb xabar beradi Reuters. Buyuk Britaniya fuqaro aviatsiyasi boshqarmasi (CAA) Boeing 737 MAX 9 samolyotlaridan foydalanadigan barcha aviakompaniyalardan mamlakat havo hududiga kirishda FAA ko‘rsatmalariga rioya qilishni talab qilishini aytdi, deb yozdi BBC.
Bundan tashqari, Turkish Airlines ham MAX 9`dan foydalanish to‘xtatilganini ma’lum qildi. Kompaniya ushbu samolyotlarni qo‘shimcha tekshiruvdan o‘tkazish niyatida. “Hodisani texnik ko‘rib chiqish jarayoni tugab, rasmiylar tomonidan talab qilingan choralar ko‘rilgunga qadar Turkish Airlines o‘ziga tegishli beshta Boeing 737 MAX 9 samolyotidan foydalanmaslikka qaror qildi”, — dedi aviakompaniya vitse-prezidenti Yaxya Ustyun.
- Boeing 737 MAX 9`dagi ilk parvoz 2017-yilning may oyida amalga oshirilgan.
- 2018-yil oktabr oyida Indoneziyaning Lion Air aviakompaniyasiga tegishli 737 MAX samolyoti havoga ko‘tarilganidan ko‘p o‘tmay dengizga qulab tushishi oqibatida 189 kishi halok bo‘lgan.
- 2019-yilning mart oyida Ethiopian Airlines samolyoti qulab, 157 kishi halok bo‘lgandi. Shundan so‘ng dunyo bo‘ylab 737 MAX reyslari to‘xtatildi.
- 2020-yilda FAA yana parvozlarga ruxsat bergan. Boeing AQSh Adliya vazirligi bilan kelishuv doirasida samolyotining ikki marta halokatga uchragani bo‘yicha 2,5 milliard dollar to‘lashga rozi bo‘lgan.

В США, Европе и Турции временно приостанавливают эксплуатацию самолётов Boeing 737 MAX 9 после инцидента с оторвавшимся во время полёта дверью самолёта Alaska Airlines.
6 января самолёту, следовавшему из Портленда в Онтарио (штат Калифорния), пришлось экстренно вернуться в аэропорт вылета из‑за повреждения фюзеляжа. Вскоре после взлёта у самолёта оторвало дверь аварийного выхода и началась разгерметизация салона. На борту находились 171 пассажир и шестеро членов экипажа. Несколько пассажиров получили травмы. Самолёт находился в эксплуатации всего восемь недель.
Федеральное управление гражданской авиации США (FAA) распорядилось приостановить эксплуатацию 171 борта этой модели в стране для проверки безопасности, пишет CBS. На проверку каждого из них уйдёт от четырёх до восьми часов.
Boeing поддержала решение FAA и заверила, что сотрудничает с регулирующими органами. «Безопасность является нашим главным приоритетом, и мы глубоко сожалеем о влиянии, которое это событие оказало на наших клиентов и их пассажиров», — говорится в заявлении компании.
В Европейском агентстве безопасности полётов (EASA) приняли директиву FAA, но отметили, что ни одна из европейских авиакомпаний сейчас не использует самолёты этой модели, сообщает Reuters. Управление гражданской авиации Великобритании (CAA) заявило, что будут требовать от всех авиакомпаний, эксплуатирующих самолёты Boeing 737 MAX 9, соблюдения директивы FAA для захода в воздушное пространство страны, отмечает BBC.
Кроме этого, о приостановке эксплуатации MAX 9 заявила Turkish Airlines. Компания намерена провести дополнительные проверки этих самолётов. «До тех пор, пока процесс технической проверки инцидента не завершится и не будут приняты меры, запрошенные властями, Turkish Airlines решила вывести пять самолётов Boeing 737 MAX 9 в своём парке из эксплуатации», — сообщил вице-президент авиакомпании Яхья Устюн.
• Первый полет Boeing 737 MAX 9 состоялся в мае 2017 года.
• В октябре 2018 года 737 MAX индонезийской Lion Air вскоре после взлёта упал в море, погибло 189 человек.
• В марте 2019 года разбился самолёт 737 MAX 8 компании Ethiopian Airlines, погибло 157 человек. После этого полёты 737 MAX были остановлены по всему миру.
• В 2020 году FAA вновь разрешило полёты. Boeing в рамках соглашения с Минюстом США согласилась выплатить 2,5 млрд долларов по делу о двух крушениях лайнеров.