Prezident Shavkat Mirziyoyev 9-yanvar kuni tarixiy shaharlardagi bozorlarni turistlar uchun jozibador maskanlarga aylantirish bo‘yicha dastlabki loyihalar bilan tanishdi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Avvalroq, prezident 18-dekabr kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda bozorlarni O‘zbekistonning “tashrif qog‘ozi”ga aylantirish zarurligini aytgandi. U milliy madaniyatni aks ettirgan yangi zamonaviy bozor komplekslari loyihasini ishlab chiqishni topshirgandi.
“Bozorlarimizning o‘ziga xos jihatlarini saqlab qolgan holda ularni yurtimizning “tashrif qog‘ozi”ga aylantirish kerak. Oziq-ovqat, kiyim-kechak, zargarlik do‘konlari, oshxonalar, ko‘ngilochar maskanlar hamohang bo‘lishi, xaridorlar va turistlarni o‘ziga jalb qilishi zarur”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu borada Turkiya va arab mamlakatlari tajribasini o‘rganish, loyihalashtirishga xorijiy mutaxassislarni taklif etish muhimligi aytib o‘tildi.
Taqdimotda Toshkent, Samarqand, Buxoro va Xiva kabi turizm markazlarida qurilishi rejalashtirilayotgan bozorlar haqida ham axborot berildi. Davlat rahbari ularda ham hududiy koloritni aks ettirish, turistlar uchun kengroq sharoit yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi, deyiladi xabarda.
“O‘zbekiston 24” telekanalining xabar berishicha, prezident Yangi Toshkentda ham zamonaviy bozor majmuasi qurishni hozirdanoq rejalashtirish kerakligini ta’kidladi. Umuman, 515 ta bozorni “tartibga keltirish” bo‘yicha alohida dastur ishlab chiqilmoqda (“Qo‘yliq” dehqon bozorini rekonstruksiya qilish ishlari boshlab yuborilgan).
Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti boshlig‘i Shamsiddin Soxibnazarov davlat rahbari tomonidan yuqorida qayd etilgan hududlarda zamonaviy majmualar qurish bo‘yicha qo‘shimcha topshiriqlar berilganini ma’lum qildi.
“[Prezident] asosan, bozor komplekslarini zamonaviy tipda va me’morchilik usullaridan foydalangan holda aholi va tadbirkorlar uchun hamda chet eldan kelgan turistlar uchun qulay bo‘lishi kerakligi yuzasidan topshiriq berdi. Bunda Made in Uzbekistan brendi ostida ishlab chiqarilgan mahalliy mahsulotlarning uyg‘unligi, hunarmandchilik buyumlarimizni ishlab chiqaruvchi rastalarni ko‘paytirish va zargarlik buyumlarini ishlab chiqarish komplekslarini tashkil qilish, shuningdek, milliy an’analarimizga mos ravishda meva-sabzavot mahsulotlarini sotish rastalarini alohida-alohida qo‘yishi yuzasidan topshiriq berildi. Ushbu savdo komplekslarida aholi uchun ko‘ngilochar maskanlar va ovqatlanish joylarini tashkil qilish bo‘yicha ham topshiriq berildi”, — dedi u.
Taqdimot slaydlaridan birida Xiva shahridagi bozor loyihasi taqdim etildi.
Yana bir slaydda Samarqand shahrida Eko Life Fruits MCHJ tomonidan Avtomobil transport-ekspeditsiya kombinati hududida va Registon maydonidan 8 km uzoqlikdagi 8 gektar maydonda bozor qurish loyihasini ko‘rish mumkin.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 9 января ознакомился с предварительными проектами по превращению рынков исторических городов в комплексы, привлекательные для туристов, сообщила пресс-служба главы государства.
Ранее, на совещании 18 декабря президент заявил, что рынки необходимо превратить в «визитную карточку» Узбекистана. Он поручил разработать проект новых современных рыночных комплексов, отражающих национальную культуру.
«Следует превратить рынки в „визитную карточку“ страны, сохранив их уникальные особенности. Магазины продуктов питания, одежды, ювелирных изделий, гастрономические, развлекательные заведения должны гармонично дополнять друг друга и привлекать покупателей и туристов», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Он отметил важность изучения опыта Турции и арабских стран, привлечения зарубежных специалистов к проектированию.
В ходе презентации также представлена информация о рынках, которые планируется построить в таких туристических центрах, как Ташкент, Самарканд, Бухара, Хива, а также Бостанлыкский район Ташкентской области. Глава государства дал указания по отражению в проектах колорита регионов, созданию широких условий для туристов, говорится в сообщении.
По данным телеканала «Узбекистан 24», президент отметил, что в Новом Ташкенте также необходимо спроектировать строительство современного рыночного комплекса. В целом разрабатывается отдельная программа по «приведению в порядок» 515 рынков (на днях началась реконструкция Куйлюкского дехканского рынка).
Начальник Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Шамсиддин Сохибназаров сообщил, что президент дал дополнительные поручения по строительству современных комплексов в вышеуказанных регионах.
«[Президент] поручил, чтобы комплексы были удобными для населения, предпринимателей и зарубежных туристов, чтобы они были современного типа. Здесь необходимо обеспечить гармоничность продукции, производимой под брендом Made in Uzbekistan, увеличить число рядов для ремесленников, организовать ювелирные комплексы. В соответствии с национальными традициями поручено отдельно выделить торговые ряды по продаже фруктов и овощей. Также поручено организовать в этих торговых комплексах развлекательные центры и места общепита», — заявил он.
На одном из слайдов презентации представили проект рынка в Хиве.
Ещё на одном слайде можно увидеть проект строительства рынка в Самарканде на площади 8 га рядом с комбинатом транспортно-экспедиторских услуг автомобилям ООО Eko Life Fruits и в 8 км от площади Регистан.