Olimlarning dastlabki hisob-kitoblariga ko‘ra, 2024-yil 2023-yilgi rekordni yangilashi va kuzatuvlar tarixidagi eng issiq yil bo‘lishi mumkin, deb xabar bermoqda Bloomberg.
Meteorologlar allaqachon 2023-yil rekord darajadagi issiq yil bo‘lganini, global harorat sanoat davridan oldingi o‘rtacha ko‘rsatkichdan 1,4 daraja yuqorilaganini tasdiqlagan. Agentlikning qayd etishicha, katta ehtimol bilan 2024-yilda bu ko‘rsatkich ortadi.
Olimlar bu yil sayyoradagi o‘rtacha harorat sanoatgacha bo‘lgan davrga nisbatan 1,3−1,6 darajaga oshishini taxmin qilmoqda.
Bunday prognozlar nafaqat yoqilg‘i yonishi oqibatida issiqxona gazlari hajmining oshishi bilan, balki 2023-yilning yozida boshlangan El-Nino tabiiy hodisasi bilan ham bog‘liq.
El-Nino — Tinch okeanining ekvatorial qismida suv sathidagi haroratning anomal ko‘tarilishi bilan tavsiflangan tabiiy fenomen. Bu hodisa har 2−7 yilda sodir bo‘ladi va 18 oygacha davom etishi mumkin. El-Nino epizodlari paytida tropik zonalarda yog‘ingarchilik va atmosfera aylanishining normal sxemasi buzilib, butun dunyo bo‘ylab ekstremal iqlim sharoitlarini keltirib chiqaradi.
Tinch okeani suvniing isishi va sayyora yuzasi haroratining ko‘tarilishi o‘rtasida kechikish mavjud, shuning uchun El-Nino davridagi ikkinchi yil odatda birinchi yilga qaraganda issiqroq bo‘ladi, deydi AQShning Okean va atmosfera tadqiqotlari milliy boshqarmasi katta olimi Maykl MakFaden.
Biroq ba’zi olimlar bu taxminlarga qo‘shilmaydi, deydi Axios. Berkeley Earth mustaqil iqlim tadqiqot guruhi olimi Robert Rodening so‘zlariga ko‘ra, 2023-yilda haroratning “hayratlanarli sakrashi” va “nisbatan kuchliroq” El-Ninoga tezroq o‘tish holati kuzatilgan.
“Katta ehtimol bilan 2024-yil prognozlardan farq qiladi va 2023-yildan biroz salqinroq bo‘ladi”, — degan Rode.

По предварительным оценкам учёных, 2024 год может побить рекорд 2023-го и стать самым жарким за всю историю наблюдения, сообщает агентство Bloomberg.
Метеорологи уже подтвердили, что 2023 год стал самым жарким за всю историю — глобальные температуры были на 1,4 градуса выше среднего доиндустриального показателя. С большой вероятностью в 2024-м этот показатель увеличится, отмечает агентство.
Как ожидают учёные, средняя температура на планете в этом году увеличится на 1,3−1,6 градуса в сравнении с доиндустриальным периодом.
Такие прогнозы связаны не только с увеличением объёма парниковых газов из-за сжигания топлива, но и с природным явлением Эль-Ниньо, которое началось летом 2023 года.
Эль-Ниньо — это естественное климатическое явление, связанное с потеплением поверхностного слоя воды в экваториальной части Тихого океана. Оно возникает с периодичностью от двух до семи лет и может продолжаться до 18 месяцев. Во время эпизодов Эль-Ниньо нарушается обычный характер атмосферных осадков и атмосферной циркуляции в тропических зонах, что вызывает экстремальные климатические явления во всем мире.
По словам старшего научного сотрудника Национального управления океанических и атмосферных исследований Майкла МакФадена, между нагревом воды в Тихом океане и повышением температуры поверхности планеты есть задержка, поэтому второй год под влиянием Эль-Ниньо обычно теплее первого.
Некоторые учёные, однако, не согласны с этими прогнозами, отмечает Axios. По словам Роберта Роде, учёного независимой группы по исследованию климата Berkeley Earth, в 2023 году наблюдался «ошеломительный скачок» температуры и быстрый переход к «более сильному» Эль-Ниньо.
«Есть большой шанс, что 2024 год превзойдёт типичные ожидания и на самом деле окажется немного прохладнее, чем 2023 год», — сказал Роде.