10-yanvar kuni ijtimoiy tarmoqlarda yosh yigit otasi Ichki ishlar vazirligida ishlashini aytib, bir necha yo‘l harakati qoidalarini buzgan holda avtomobillarni boshqardi, deb xabar berdi YHXX.
Surishtiruvda videodagi shaxs 2006-yilda tug‘ilgani aniqlanib, yigit va uning onasi bilan suhbat uyushtirildi.
Jarayonda yigit otasi vazirlikda emas, balki “O‘zdonmahsulot” AJda ishlashi, bu gapni video olish uchungina aytganini ta’kidladi.
Yigit o‘z mashinasidan tashqari boshqa fuqaroga tegishli Equinox avtomobilini va yana boshqa mashinalarni ham boshqargani aniqlandi. Bu holatlarda bir nechta qoidabuzarliklarga yo‘l qo‘yilgan va ular tasvirga olinib, ijtimoiy tarmoqlarga joylangan.
“Video ijtimoiy tarmoqlarda tarqalib ketdi. Shota Rustaveli ko‘chasida tezligimiz 174−176 atrofida bo‘lgan. O‘shanda o‘zimiz uchun videoga olib, Telegram kanalga tashlagandik. U yerdan tarqalib ketibdi. U yerda ko‘p [marta] svetofor qizil chirog‘idan o‘tilgan. Qilgan ishimdan afsusdaman. Tezlik yaxshi narsaga olib kelmas ekan. Hozir mashinamiz jarima maydonida. Guvohnomasiz harakatlanganim uchun chora ko‘rishdi”, — deydi yigit.
YHXXning qayd etilishicha, yigit boshqargan boshqa shaxsga tegishli Equinox avtomobili ham topilib, jarima maydonchasiga joylashtirilgan. Yigitning qilgan harakati yuzasidan uning onasiga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 47-moddasi bo‘yicha (Bolalarni tarbiyalash va ularga ta’lim berish borasidagi majburiyatlarni bajarmaslik) ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirilgan va BHMning 5 baravari miqdorida (1 mln 700 ming so‘m) jarima belgilangan.

В отношении родителей несовершеннолетнего парня (2006 года рождения), устроившего со знакомым гонки на улице Шота Руставели в Ташкенте, составлен административный протокол, сообщила пресс-служба СБДД МВД Узбекистана.
10 января в социальных сетях распространилось видео, где двое молодых людей устроили гонки на дороге и нарушили ещё несколько правил дорожного движения. На следующем видео один из парней говорит: «Я сын Бекзод-ака, из МВД».
В УБДД ГУВД Ташкента с несовершеннолетним Асилбеком и его матерью провели беседу.
«Прошу прощения за то, что мы сделали. Это было неправильно. Видео сняли для Instagram и Telegram. Мы ехали по Шота Руставели со скоростью 174−176 км/ч. Мы отправили это видео в один из Telegram-каналов. На круге, где гостиница „Россия“ мы выезжали на встречную полосу, несколько раз проезжали на красный сигнал светофора. Я сожалею о содеянном», — отметил несовершеннолетний правонарушитель.
Далее мать юноши в беседе с инспектором говорит, глядя на сына: «Во второй раз такое не повторится, да?». Он кивает головой.
Автомобиль Equinox был помещён на штрафную площадку. Инспектор по профилактике составил административный протокол в отношении родителей согласно статье 47 (невыполнение обязанностей по воспитанию и обучению детей) Кодекса об административной ответственности Узбекистана. Был назначен штраф в пятикратном размере БРВ — 1,7 млн сумов.
В ходе дознания правоохранители нашли и второго молодого человека, участвовавшего в гонках, его автомобиль также помещён на штрафплощадку.